Güncel Ajans

Devlet Destekli Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Alınır? 2020

Devlet Destekli Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Alınır? 2020

Kaz yetiştiriciliği, ördek ve hindi çiftliği son yıllarda en yaygın hayvancılık sektörleri arasında yer alıyor. Öncelikli olarak Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bazı illerinde kaz çiftliklerinde artışlar meydana geldi. Devlet, kanatlı sektöründe yetiştiricilik yapmak amacıyla çiftlik kurmak isteyen çiftçilere kaz hibesi vermektedir. 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanının yapmış olduğu açıklamaya göre %75 oranında geri ödemesiz hibe desteği sağlanacaktır. Kaz yetiştiriciliği nasıl Yapılır, Türkiye’de kaz yetiştiriciliği, Kaz yetiştiriciliği maliyet, Örnek kaz çiftliği, Kaz yetiştiriciliği kursu, Kaz yetiştiriciliği ve pazarlama gibi konular hakkında geniş bir bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.  

Kaz Yetiştiriciliği Hibesi 2020

Devletten kaz yetiştiriciliği hibesi alabilmek için gerekenler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Başvuru tarihlerinde açıklanan projeye başvurular yapılmalı,
 • Proje için istenen şartlar yerine getirilmeli,
 • Kaz çiftliği için hayvan alımları tamamlanmalı,
 • Kaz hibe ödemesi alınmalıdır.

"Devlet

Devlet Destekli Kaz Yetiştiriciliği

Kaz yetiştiriciliği projesi geçtiğimiz yıllarda Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı bu karar gereği izlenecek yolun rehberini de yayınladı. Bu tebliğde başvuru form ve evrakları yer alıyor. Bu ekler ile Tarım ve Orman İl İlçe Müdürlüklerine fiziki müracaat ederek başvuru işlemleri başlatılıyor. Devlet destekli olarak verilen hibe desteği;

 1. Arı yetiştiriciliği,
 2. İpek böceği yetiştiriciliği,
 3. Damızlık ve ticari kaz yetiştiriciliği,
 4. Ticari hindi yetiştiriciliğini kapsamaktadır.

Kaz Yetiştiriciliği Desteklenen İller

Devlet tarafından verilen kaz ve hindi hibesi Türkiye’nin tüm illeri için geçerli olmamaktadır. Bu hibe desteğini alabilmek için Bakanlık tarafından verilen illerde ikamet etmek ya da projeyi belirli illerde gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu iller;

 • Kars ili ise; 1.000 adet kapasitesi bulunan damızlık kaz çiftliğine
 • Muş, Ardahan ve Kars illerinden biri ise; 500 hayvan kapasiteli ticari kaz çiftliğine
 • Bingöl ili ise; 1.000 hayvan kapasiteli hindi çiftliği sahip olunması gerekir.

Belirtilen bu illerden biri için başvurular İl ya da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru sonucunda olumlu yanıt gelmesi durumunda; Çiftçilik için inşaat ya da makine alımları için hibe alınabilir. Bu hibenin oranı ise %75 olmaktadır. Bu da demek oluyor ki kişi %25 oranında bir ödeme yapacaktır. Ancak damızlık kaz çiftlikleri kurumunda destek verilmektedir.

"Devlet

Kaz Yetiştiriciliği Kursu

Kaz yetiştiriciliği kursu kaz hibesinde en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu kurslar Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığının beraberliğinde hayvancılık alanlarında faaliyet gösterecek kişilere verilen bir kurstur. Bu kursu başarılı bir şekilde tamamlayan kişilere MEB onaylı Katılım Belgesi verilmektedir. Ancak kaz hibesi için istenilen başvuru şartları arasında kurs belgesi yer almamaktadır. Kaz yetiştiriciliğinin kurs program modülünü buradan görüntüleyebilirsiniz. Hazine arazisi kiralama hakkında detaylı bilgi için “Devlet Destekli Hazine Arazisi Kiralama 2020 (10 Yıllık)” başlıklı yazımıza tıklayınız.

İlginizi Çekebilir-  Ziraat Bankası Sıfır Faizli Yem Kredisi 2020

2020 Kaz Hibe Destekleri

2020 yılı kaz hibesi TKDK tarafından 101 no’lu eylem planında tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar desteğinde kanatlı eti üretimine hibe desteği sağlanmaktadır. TKDK Kırsal Kalkınma desteği aşağıda bulunan konuları kapsar. Ayrıca TKDK’ nın kaz sektörü için destek miktarı üst limiti 125.000 euro olmaktadır.

 • En az 350, en fazla 3.000 Kaz
 • En az 5.000, en fazla 50.000 Broyler
 • En az 1.000, en fazla 8.000 Hindi

TKDK Kaz Çiftliği Hibe Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumundan kaz hibe desteği için çağrı rehberlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Çağrı rehberinden hangi illere destek verileceği, gerekli belgeler ile ne zaman başvuru yapılacağı belirtilmektedir. TKDK’nın resmi internet sitesi üzerinden hibe ve teşviklere başvuru yol haritası da belirtilmektedir. TKDK’nın verdiği destek kanatlı kümeslerinin ve hayvan barınaklarının inşaatı ve modernizasyonu için kullanılabilmektedir. TKDK Telefon numarası ise 444 85 35’dir. Ayrıntılı bilgi için TKDK resmi internet sitesini mutlaka ziyaret ediniz.

Kaz Yetiştiriciliği ve Pazarlama

Kaz yetiştirmek için çiftlik kurmadan önce civciv yetiştiriciliği, besicilik ya da yumurta üretimi gibi sektörlerden birine karar verilmelidir. Yumurta üretimi için etlik kaz alınmaması tavsiye edilmektedir. Çin kazının yumurtası verimli eti ise az olmaktadır. Çin kazı 9 ayda gelişimini tamamlamakta etlik kaz ise 4 ay içerisinde gelişimini tamamlamaktadır. Kaz çiftliği kurmadan önce bu işin pazarlamasını ve kaç para kazandıracağının iyice hesaplanması gerekir.

Örnek Kaz Çiftliği

Örnek kaz çiftçiliği için uzmanlardan aldığımız birkaç tavsiye ile çiftlik kurmadan önce planlamada yardımcı olabilmektedir.

"Devlet

Hayvanların barınacağı alanın kapalı ve açık alanları büyüklükleri hayvan sayısına göre belirlenmelidir. Otlaklık alan ne kadar büyük ve sulağa yakın ise oldukça avantaj elde edilir. Besin için yulaf, yonca ve benzeri bitkilerin yetiştirilmesi amacı ile ayriyeten bir araziye ihtiyaç duyulacaktır. Eğer yonca ve yulaf ekili bir arsa var ise, kazları bu tarlaya otlamak için salınması hatta arsayı iki parçaya bölerek değişmeli olarak otlatılması tavsiye edilmektedir. Kazlar araziye girmeden iki gün öncesinde arazinin suyu kesilmeli ve kurutulmalıdır. Yetişkin bir kaz için 50 cm² kare barınak gerekmektedir. 

 • Eğer kişi 50 kaz besleyecek ise 50*50 = 250 m²,
 • 100 kaz beslenecek ise 100*50 = 500 m², 
 • 1.000 kaz içinde 1.000*50 cm² = 5.000 m²

kapalı alana ihtiyaç duyulacaktır. Tüm bunlara ek olarak çiftliğin yüksekliği en az 60 cm yüksekliğinde olması gerekmektedir. Örnek kaz çiftliği projesi hakkında yeni gelişmeler olduğunda sizler ile paylaşacağız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.