Güncel Ajans

Devlet Destekli İhtiyaç Kredisi Başvuru ve Sorgulama 2020

Devlet Destekli İhtiyaç Kredisi Başvuru ve Sorgulama 2020

Korona virüs salgınının ülkemizde görülmesinin ardından devletimiz birçok destek paketlerini devreye aldı. Salgın ile beraber getirilen kısıtlamalarda vatandaşların ekonomik alanda sıkıntıya düşmemesi için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank temel ihtiyaç destek kredisini vatandaşların kullanımına sundu. Faaliyete geçirilen hazine destekli kredi paketlerine başvurular vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle araştırıldı. Devlet destekli ihtiyaç kredisi, Temel ihtiyaç kredisi, Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi, Vakıfbank Destek kredisi, Vakıfbank kredi, İhtiyaç kredisi, Ziraat Bankası destek kredisi başvuru, Ziraat destek kredisi sorgulama, Ziraat Bankası destek kredisi sorgulama gibi tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Devlet Destekli İhtiyaç Kredisi

%0,49 faiz oranı ile kullandırılan devlet destekli ihtiyaç kredisi hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulundu. Devlet destekli ihtiyaç kredisi hakkında Hazine Bakanı Albayrak son dakika açıklaması yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Bakan, temel ihtiyaç kredisine başvuruda bulunan ve kredi kullanan kişi sayılarını açıkladı. Bilindiği üzere temel ihtiyaç destek kredisinin kullanımı için tek şartın 5 bin TL altında gelirin olması gerekir. Hane içinde yaşayan kişilerin toplam gelirleri 5 bin TL altında ise o hane içindeki bir kişiye başvuru yapması halinde hazine destekli temel ihtiyaç kredisi verildiğini belirten Bakan Albayrak, kredi miktarını da belirti. Bilindiği gibi kredi limitleri;

 1. 3.000 TL.
 2. 5.000 TL.
 3. 7.500 TL.
 4. 10.000 TL.
Devlet Destekli İhtiyaç Kredisi Sorgulama 2020

Devlet Destekli İhtiyaç Kredisi Sorgulama 2020

Devlet Destekli İhtiyaç Kredisi Kullananlar

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla kullandırılan devlet destekli ihtiyaç kredilerinden salgın sürecinde toplamda 8 milyon kişiye hazine destekli temel ihtiyaç kredi desteği verilmiştir. 8 milyon kişiye kullandırılan kredinin toplam miktarı ise 47,5 milyar TL olmaktadır.

Devlet Destekli İhtiyaç Kredisi Ödemeleri Başlıyor!

Bahsetmiş olduğumuz kredi ilk 6 ayı geri ödemesiz şekilde vatandaşlara kullandırılmıştı. 1 Nisan 2020 tarihinde ilk başvuruları alınan kredilerin başvuruları 3 kamu bankası tarafından yapılmıştır. İlk başvuru tarihlerinde kredi talebinde bulunan vatandaşların kredi geri ödemeleri Ekim ayında başlayacaktır. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasından kredi çeken kişiler geri ödemelere Ekim ayında yapmaya başlayacak. Buna göre;

 1. Nisan ayından kredi kullananlar Ekim ayında,
 2. Mayıs ayında kredi çekenler Kasım‘da,
 3. Haziran ayında kredi kullananlarda Aralık ayında geri ödemelere başlayacaktır.
İlginizi Çekebilir-  50 Bin TL Kredi Çekmek İstiyorum (İhtiyaç Kredisi Veren 3 Banka)

Halen daha vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle takip edilen temel ihtiyaç kredileri başvuruları Haziran ayında sona erdi. Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi başvuruları yerine en çok sorgulamaları vatandaşlar tarafından araştırılmaktadır.

Ziraat Bankası Destek Kredisi Başvuru

Yalnızca Ziraat Bankası değil, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla da kullandırılan devlet destekli destek kredisi, açık takip kaydı bulunmayan, açık karşılıksız çeki olmayan, hane geliri 5 bin TL’nin altında olanlar ve açık senedi bulunmayan kişiler faydalanabilmiştir. Ancak hane içinde eşlerden biri bu krediden yararlanmışsa diğeri yararlanamamaktadır.

Ziraat Destek Kredisi Sorgulama

1 Nisan 2020 tarihinde başvuruları alınmaya başlayan bireysel temel ihtiyaç kredisi vatandaşlar tarafından yoğun bir ilgi ile takip edilmiştir. Salgın sürecinde bu üç kamu bankalarının ilgili birimleri, kredi başvurularını sonuçlandırmak için çalışmalarına devam etmektedir. Temel ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişiler bankanın resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapabilmektedir.

Halkbank üzerinden destek kredisi sorgulamasına değinecek olursak kişi kredi sorgulamasını yapabilmek için öncelikle;

 1. Halkbank Mobil Şubesine giriş yapmalıdır.
 2. Krediler seçeneğinin ardından Yeni Kredi Başvurusu ve Sorgulama,
 3. Sonrasında Başvurularım,
 4. Ardından ise Onaylı Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi

adımları sayesinde hazine destekli ihtiyaç kredisi sorgulamalarını yapabilmektedir.

Destek Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Yapılacak?

Başvuruları duran fakat geri ödemeleri Ekim ayında başlayacak olan devlet destekli ihtiyaç kredisi ödemeleri 3 kamu bankasında da aynı olmaktadır. İlk 6 ayı geri ödemesiz, toplam 36 ay vadeli, 30 ayı taksit ödemeli destek kredisi geri ödemesi için vatandaşlar çektikleri kredi miktarına göre aylık ödemeler yapacaktır. Buna göre;

 1. 5 bin TL kredi için: İlk 6 ayı geri ödemesiz, 30 ay boyunca aylık 188 TL,
 2. 7,5 bin TL kredi çekenler için: İlk altı ayı ödemesiz, kalan 30 ay 282 TL ödemeli,
 3. 10 bin TL kredi için ise: İlk 6 ay geri ödeme yok, 30 ay boyunca 376 TL ödeme yapılacaktır.

Hazine destekli ihtiyaç kredisinin başvurularının bitmesi nedeniyle kredi talebinde bulunamayan kişiler “50 Bin TL Kredi Çekmek İstiyorum (İhtiyaç Kredisi Veren 3 Banka)” başlıklı yazımızdan bilgi alabilir ve ihtiyaç kredisi çekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.