tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,6938
EURO
10,3944
ALTIN
497,62
BIST
1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
28°C
İstanbul
28°C
Sağanak Yağışlı
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Salı Az Bulutlu
29°C

Deprem Testi Nasıl Yaptırılır? Binam Depreme Dayanıklı mı?

Deprem Testi Nasıl Yaptırılır? Binam Depreme Dayanıklı mı?

Evim depreme ne kadar dayanıklı? Evimden veya evimin yakınında fay hattı var mı? Depreme dayanıklılık testi nasıl yapılır? Yeni binalar depreme dayanıklı mı? Binam depreme dayanıklı mı AFAD, 30 yıllık bina depreme dayanır mı, Evim depreme dayanıklı mı e devlet, Deprem dayanıklılık testi Belediye, deprem testi nasıl yaptırılır, Deprem testi fiyatları 2021, Evin depreme dayanıklılığı sorgulama, Evim depreme dayanıklı mı testi, Bina sağlamlık raporu nereden alınır, Bina deprem riski sorgulama, Evim depreme dayanıklı değil ne yapmalıyım gibi konular hakkında tüm bilgilere Deprem Testi Nasıl Yaptırılır? isimli yazımızdan erişebilirsiniz.

Deprem Testi Nasıl Yaptırılır? Binam Depreme Dayanıklı mı?

Risk altındaki binalar ve deprem bölgeleri ile ilgili tartışmaların yeniden gündemde olduğu ülkemizde fay hatlarının yeri ve deprem riskli bölgelerin ele alındığı yerler hakkında güncel haritalama bilgileri bulunmaktadır. AFAD, sismik riskler konusunda araştırma hizmeti ile halkı bilgilendirmeye devam ediyor.

Deprem Dayanıklı Ev Nasıl Olmalı?

Türkiye’de 99 depreminde meydana gelen Marmara depreminin ardından 2007 Deprem Yönetmeliği yürürlüğe girmiş ve 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı Resmi Gazete ile revize edilmiştir. Projenin tasarımından başlayarak birçok önemli noktaya atıfta bulunan yönetmelik, inşaat aşaması, vatandaşların yeni evlerinde depreme karşı güvenli bir şekilde oturmasının sağlanması hedefleniyor.

Projelendirme aşamasında, yapının ana taşıyıcı sistemini oluşturan kolonlar, perdeler, kirişler ve döşemeler gibi çerçeveleme sisteminin elemanlarında kullanılacak kesit ve donatı (inşaat demiri) çeşitleri hesaplamalar ile belirlenir. yapının bulunduğu il ve ilçeye göre belirlenen katsayılarla yapılır.

Ayrıca binada yapılacak zemin etütleri projenin tasarım aşamasında da hesaplamalara dahil edilirken depreme dayanıklı yapıda binanın sismik yükü ve zemin özellikleri belirleyicidir. İhtiyaç durumunda baz üzerinde yapılan iyileştirmeler için proje hazırlanır ve statik proje adı verilen uygulama projesi hayata geçirilir.

Deprem yönetmeliğine uygun olarak yeni binalardaki statik projeler güvenlik faktörleri ile depreme dayanıklı hale getirilmektedir. Projeler il veya ilçe belediyeleri tarafından onaylandıktan sonra onaylanır. Proje tasarımında bilinen hatalardan ilki, hiçbir binanın yıkılamayacak şekilde tasarlanmamasıdır. Yapılması planlanan depremlerden en az zarar görecek bina için amaç, beklentinin üzerindeki binalarda kendisinden önce vereceği işaretlerle can kaybına neden olmayacaktır.

Deprem Testi Nasıl Yaptırılır? Binam Depreme Dayanıklı mı?

Deprem Testi Nasıl Yaptırılır? Binam Depreme Dayanıklı mı?

Depreme Dayanıklı Ev Nasıl Olmalı?

Proje aşamasına ek olarak binaların güvenli inşası için en önemli unsur imalat aşamasıdır. Yetersiz muayene, ihmal ve imalat hataları gibi detaylar yapının kaderini belirler. Projeye uyulmadan yapılan binalarda, proje ne kadar güvenli olursa olsun, imalat hatalarından dolayı depreme dayanıklı bir yapı oluşmayabilir.

Olası imalat hatalarını önlemek için yürürlüğe giren yapı muayene kuruluşları, yapımı devam eden binaları denetler ve tasarımlarına göre inşa edilmesini sağlar. Bina denetimleri, saha uygulamalarını doğrularken yapısal beton ve donatı örneklerini alır ve taahhüt edilen kaliteli malzemelerin kullanımının kontrolünü üstlenir. TSE ve Hazır Beton Birliği ise dökülmeden önce betonun kalitesini test ederek, düzenli aralıklarla beton santrallerinden numune alarak muayeneleri gerçekleştirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2021 Kira Yardımı E-Devlet

Yeni Binalar Depreme Ne Kadar Dayanıklı?

Yukarıda paylaştığımız proje ve yapım aşamalarına bakıldığında yeni binaların depreme dayanıklı hale getirildiğini söylemek doğru olur. Şantiye şefi ve yapı denetim görevlileri yerinde ve zamanında yapılan denetimlere müdahale etmezlerse, yeni binalarda proje tasarım kriterlerinde belirtilen “can kaybı yok” ilkesi ‘olası depremler’ olduğunda gözlemlenebilir.

30 Yıllık Bina Depreme Dayanır mı?

Binaların yaşlanmasına bağlı olarak deprem riski vardır. Bu noktada binanın yaşı yerine proje ve imalat aşamalarının nasıl yürütüldüğü daha belirleyicidir. Her eski binanın depreme dayanıklı olduğu genellemesi yanlıştır. Eski binalar için deprem riski oluşturabilecek detaylar şu şekilde özetlenebilir:

  1. Yürürlükteki yönetmeliklere uygun taşıyıcı eleman ve temel sistemi eksikliği
  2. Kalitesi standartlara ulaşmış hazır beton yok
  3. Nervürlü inşaat demiri yerine düz inşaat demiri kullanma riski
  4. Zamanla betonun deformasyonu nedeniyle taşıyıcı elemanların zayıflaması.
  5. El yapımı beton kullanılıyorsa, yetersiz reçete veya düşük agrega nedeniyle gerekli beton kalitesine sahip değildir.

AFAD Deprem Riski Nasıl Sorgulanır?

Türkiye’deki deprem riskli bölgelerin deprem haritası Resmi Gazete’de yayınlandı. Mahallenin deprem riskini bilmek ve evlerinin yakınında fay hattı olup olmadığını kontrol etmek isteyen vatandaşlar, AFAD web sitesinden güncellenmiş haritaya erişebilirler.

Ayrıca e-devletten deprem risk anketleri yapılabilmektedir. Türkiye deprem risk haritalarına sistem sekmesinden erişilebilir ve ardından otomatik olarak yönlendirilebilir ve ekranı sorgulayan AFAD web sitesinden doğrulanabilir.

Deprem Testi Nasıl Yaptırılır?

Depreme dayanıklılık testleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı özel şirketler tarafından yapılmaktadır. İnşaat projesinden incelemelere başlayan firmalar, görevlendirdikleri saha personeli ile binada yerinde testler yaparak numuneler alırlar. Alınan örneklerden binanın beton ve donatı niteliklerini çıkaran ekipler, mevcut bina verilerini hesaplayarak binanın risk altında veya yaşanabilir olup olmadığını kontrol ediyor.

Binanın oturulamaz olduğu beyan edilirse, bina boşaltılmalıdır. Pek çok vatandaş bu gereklilik nedeniyle riskli bina testlerinden kaçınabilir. Son deprem göz önünde bulundurulduğunda, özellikle eski binalarda risk altındaki binaların testleri yapılmalı ve eğer tahliye kararı alınmışsa bina, proje çerçevesinde önerilen destekler kullanılarak yenilenmelidir.

Evim Depreme Dayanıklı mı? E-Devlet

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı hizmeti kapsamında deprem risk sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sorgulama için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.