tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1763
EURO
34,9643
ALTIN
2.502,83
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

ÇKS Başvuruları Nasıl Yapılır? ÇKS Başvuru E-Devlet

ÇKS Başvuruları Nasıl Yapılır? ÇKS Başvuru E-Devlet

ÇKS başvuru evrakları, 2023 mazot gübre desteği son başvuru tarihi, 2023 ÇKS başvuruları ne zaman, 2023 ÇKS başvuru tarihleri, 2023 ÇKS başvuruları ne zaman başlıyor, ÇKS başvuru e-Devlet, 2023 ÇKS başvuru süresi gibi konular hakkında bilgi alabilir, çks başvurularını internetten kolaylıkla yapabilirsiniz.

ÇKS Başvuruları Nasıl Yapılır?

2023 üretim yılı için ÇKS başvuruları başladı.  Çiftçilerin üretim yılı içerisinde Bakanlık tarafından alacakları hibe ve teşviklerden yararlanabilmesi için zorunlu tutulan ÇKS belgesi ile çiftçiler mazot, gübre ve yem bitkileri gibi birçok destekten yararlanabilecek.

2023 ÇKS Başvuruları Başladı!

Çiftçilerden istenen ÇKS belgesi, nasıl her vatandaşın kimlik kartı varsa çiftçilerinde kimlik belgesi niteliğini taşıyan çiftçi kayıt sistemi belgesi bulunmaktadır. ÇKS belgesi için başvuru yapan çiftçiler, her yıl olduğu gibi 2023 üretim yılı destekleme ödemelerinden faydalanabilecektir.

2023 üretim yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ÇKS’ye kaydı bulunan ve ÇKS kaydı güncel olan üreticilere verilecek olan destekler ise;

 • Mazot Gübre Desteği,
 • Yem Bitkileri Desteği,
 • Küçük Aile İşletmesi Desteği,
 • Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteği,
 • Sertifikalı Tohum Üretimi Desteği,
 • Sertifikalı Fidan / Fide Kullanımı Desteği,
 • İyi Tarım Uygulamaları Desteği,
 • Organik Tarım Desteği
 • Katı Organik – Organomineral Gübre Desteği
 • Yağlı Tohumlu Bitkiler Desteği
 • Hububat – Baklagil Fark Ödemesi Desteği gibi desteklerden faydalanması sağlanacaktır.

ÇKS Belgesi Çıkartma ve Yenileme İşlemleri adlı yazımızdan ÇKS belgesi hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz.

ÇKS Başvuru E-Devlet

ÇKS belgesine sahip olanlar çiftçiler aynı zamanda;

Çiftçilere sunulan devlet desteklerinden, TKK ve Ziraat Bankası’nın sunduğu düşük faizli kredilerden, hayvancılık alımlarından ve bankaların sunduğu diğer tarım kredilerinden yararlanmak için başvuru yapılması gerekmektedir. ÇKS belgesine sahip üreticilerin, devletin sağladığı tüm desteklerden yararlanabilmesi için başvuru işlemlerini ve yenileme işlemlerini yapması gerekmektedir.

ÇKS belgesine sahip çiftçiler, 2023 yılında özel bankalar dahil olmak üzere tüm kredi ürünlerinden ülkemizde faaliyet gösteren birçok bankadan çiftçilere özel kredi kartı alabilmekte ve bu belge ile Bağ-Kur üzerinden emekli olabilmektedir. Yine ÇKS belgesine sahip üreticiler, ürettikleri tüm tarım ürünlerini nakliyesi için gerekli olan “Müstahsil Yol Belgesi” çıkarabilirler. Çiftçiler, üretim yılında ekilen alanlarına ile baktıkları hayvanların sayısına ve türüne bağlı olarak devlet desteğinden ve tüm teşviklerden yararlanabilir.

ÇKS Başvuruları Nasıl Yapılır?

ÇKS Başvuruları Nasıl Yapılır?

ÇKS belgesi olmayan ve ÇKS başvurusunu yapmayan üreticilerin 2023 yılında yukarıdaki listelemiş olduğumuz desteklerden yararlanamaması nedeniyle, çiftçilere sağlanacak tüm tarımsal desteklerden faydalanabilmeleri için ÇKS’ye kayıt yaptırmaları gerekmektedir. 2023 ÇKS başvuru tarihleri için yazımızı okumaya devam ediniz.

2023 ÇKS Başvuruları Ne Zaman?

2023 yılında üreticilere sağlanacak destekten yararlanmak için zorunlu tutulan ÇKS başvurularının belirtilen tarihler arasında yapılması gerekmektedir. 2023 için ÇKS başvurusunu göndermeyen üreticilerin, son başvuru tarihi olan 31 Aralık mesai bitimine kadar İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin talep ettiği belgelerle birlikte başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

2023 yılı ÇKS belgesinin kayıt ve yenilemesi için tarımsal destek başvuruları 31 Aralık tarihine kadar yapılacak olup, başvuruda bulunmayan üreticilerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan ve ÇKS belgesi aracılığıyla yürütülen desteklerden yararlanmaları mümkün değildir.

ÇKS Başvuruları Nasıl Yapılır?

Çiftçi kayıt sistemi; Çiftçilerin yıl boyunca yaptıkları üretimlerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kayıt altına alındığı, tarımsal desteğin sistem üzerinden izlenip kontrol edilebildiği, verilerin raporlanabildiği ve üretim bilgilerinin sorgulanabildiği tarımsal veri tabanıdır.

Çiftçilerin bilgilerini merkezi bir veri tabanında toplanmaya zorunlu kılan bir kayıt sistemi ile yıl içinde girilen tüm bilgiler ÇKS üzerinden izlenebilmekte ve bir kez güncellendikten sonra verilerin doğru ve sağlıklı değerlendirilmesi için gerekli olmaktadır. 2023 yılı için çiftçilerin üretimlerine devlet desteği alabilmesi için gereken ÇKS belgesi başvurularının nasıl yapılacağı yazımızın devamında yer almaktadır.

ÇKS Başvurusu e-Devlet

ÇKS başvuruları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın e-Devlet sayfası üzerinden alınmaya başlandı. ÇKS belgesi 2023 üretim yılı başvuru sürecini TC Kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girip buradan başvuru adımlarını takip ederek tamamlayabilirsiniz. Bu yöntemin dışında ÇKS başvuru formu ek-1 doldurup ilçe Tarım Müdürlüklerine teslim ederek başvurabilir.

ÇKS belgesi başvurularının online olarak e-Devlet sistemi üzerinden yapılabildiği gibi ÇKS bilgileri sorgulama işlemleri de e-Devlet aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. ÇKS belgesi sorgulaması için buradan sisteme geçerli olan e-Devlet şifresi ve 11 haneli T.C kimlik numarası ile giriş yapılması yeterlidir.

Ayrıca belirtmemiz gerekirse ÇKS belgeniz eline ulaşmasını sağlayacak Kurye ve PTT kargolarına 2023 yılı içinde geçerli olan 25 TL tutarında ödeme yapmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.