Güncel Ajans

Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama

Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama

CİMER geçtiğimiz yıllarda Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile vatandaşların çeşitli talep, ihbar ve şikayetlerini doğrudan Cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla kurulan bir platformdur. 2018 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile eski adı BİMER olarak bilinen hizmetin ismi CİMER olacak şekilde değiştirilmiştir.  Bu isim değişikliğinin nedeni ise Başkanlık sistemin ardından Başbakanlık kaldırıldığın kaldırılması nedeniyle isim değişikliğine gidilmiştir. Bu yazımızda “Millet ile devlet arasındaki iletişim köprüsü” başlığı ile hayata geçirilen Cimer üzerinden başvuru nasıl yapılır, Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama, Cimer iletişim bilgileri, Cimer şikayet dilekçesi doldurma, Başvuru sonuç sorgulama işlemleri ve CİMER başvuru SORGULAMA e-Devlet, Cumhuriyet Başsavcılığı CİMER, CİMER portal, Cumhurbaşkanlığı İletişim, Cimer nedir, CİMER şikayet dilekçesi örneği, CİMER gov tr başvuru gibi konular hakkında gerekli tüm bilgiler detaylı şekilde anlatılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim CİMER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak sunulan web hizmeti CİMER, vatandaşların şikayet ve dileklerini dile getirebildikleri, vatandaşların bu hizmeti alabilmeleri için posta, telefon ve fiziki posta yoluyla her türlü soruna cevap verebilecekleri bir sistemdir. Cimer, her bir başvuruyu dikkatle inceler, ilgili birimlere teslim eder ve sonuçlandırır. Cimer’e yapılan tüm taleplere cevap verme hakkına sahiptir ve tüm talepler 2 hafta içerisinde iade edilir ve iade edilmeyen talepler için yasal olarak en geç bir ay içinde geri dönmekle yükümlüdür. CİMER’e soruşturma, şikayet ve öneride bulunmak üzere yapılan taleplere anında cevap vermek yasal bir zorunluluktur. Doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na iletilen sorun, talep ve taleplere cevap verecek açık hizmet sağlayıcı CİMER sayesinde milyonlarca vatandaşın tüm sorunları anında çözülüyor.

Alo 150 Doğrudan Cumhurbaşkanlığı Hattı

Cumhurbaşkanlığına hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşım sağlamak isteyen vatandaşlar Alo 150 ile doğrudan Cumhurbaşkanlığı hattına telefon üzerinden de istek, öneri ve şikayette bulunabilmektedir. ALO 150 hattı sayesinde şikayetleri Cimer’e ileterek çözüme ortak olunarak yönetime katılım sağlanabilmektedir.

Cimer Şikayet Hattı Başvuru

E-Devlet üzerinden doğrudan cumhurbaşkanlığına başvurabilir ya da Cimer başvuru ekranından T.C Kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınızı, anne kızlık soyadınızı ve cep telefon numaranızı yazarak telefonun mesaj kısmına gönderilen onay kodunu girerek her türlü talebinize yanıt alabilirsiniz.

Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama

Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama

Kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili istek, öneri, şikayet ve görüşlerinizi Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) hizmetini kullanarak ya da 150 numaralı çağrı merkezini arayarak iletebilir, aynı zamanda talebinizin durumunu da takip edebilirsiniz.

Cimer Şikayet Hattı İletişim

Cimer uygulamaları Alo 150 hattından cep telefonu veya e-devlet üzerinden tüm tablet ve mobil cihazlarınızdan elektronik olarak gerçekleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir-  İşsizlik Maaşı Başvuru ve Şartları 2020

Cimer Şikayet Hattı ve Sonuç Sorgulama

Takip numarası ile istek, öneri, görüş ve şikayet talebinizin sonucunu sorgulama imkanına sahipsiniz. Konusu ne olursa olsun tüm vatandaşların istek ve dilekçeleri gerekçeli olarak en geç 30 iş günü içerisinde cevaplanmaktadır. Bilgi alma hakkına ilişkin talepler, iki farklı tamamlanma süresine sahip iki farklı talep türü, yasa gereği en geç 15 iş günü içerisinde cevaplanmaktadır. Aynı ekranda, başvuru sahipleri Başvuru Sorgulama bölümünden başvurularına verilen yanıtları görüntüleyebilirler.

Yaptığınız tüm öneri, istek ve şikayetlerin sorgulama aşamasını takip etmeniz gerekir. Cimer Şikayet Hattı ve Sonuç Sorgulamanın görüntülenmesinin iki yolu vardır. Bunlardan ilki, Alo 150 CIMER telefon numarasını arayarak, başvurunuzun sonucunun yanı sıra bilgilerinizin yanı sıra başvurularınızın sonuçlarını ve akıbetinin tüm detaylarını CIMER uygulamasında görebilirsiniz.

Cimer Portal

Cimer talep, öneri ve şikayetlerinde bulunmak isteyen vatandaşlar, CIMER PORTAL’a T.C kimlik numarası ve şifrelerini girerek her türlü yazılı talepte bulunabilirler. Şifre almak için kimlik numaranızı ve cep telefonu bilgilerinizi doldurup şifremi unuttum linkinden kimlik numaranızı ve cep telefonu bilgilerinizi doldurarak cep telefonunuza göndereceğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yapılmasının ardından açılacak sayfa ile her türlü taleplerinizi Cimer’e iletebileceksiniz.

Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama

Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama

CİMER Gizlilik

Başvuru sırasında kimlik bilgilerinizin görüntülenmesini istemiyorsanız, uygulamalarınızı gizli tutmak istiyorsanız yapmanız gereken, başvuru yaparken başvuru tipini, uygulama türünü ihbar olarak seçmelisiniz. Kimlik bilgilerimi gizleme seçeneğine tıklayarak tüm kimlik bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Başvurunun sonucu tekrar e-posta hesabınıza gönderilecektir.

Cimer Başvuru Sorgulama E-Devlet

Cimer şikayet dilekçesi için e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra şikayet formunuzu doldurmanız yeterli olacaktır. Ekranda da görüleceği üzere Kimlik Bilgilerinizdeki tüm bilgilerinizi doldurduktan sonra karşınıza çıkan ekrana şikayetinizin kısa bir özetini yazarak tam talep ekranından talebinizi iletebilirsiniz. Şikayet, istek, görüş, öneri, şikayet hakkınızı ilgili kutuyu seçmelisiniz. Bilgi alma hakkı talepten sonraki 15 gün içinde cevaplandırılacaktır. Diğer talep, öneri, görüş ve şikayetler için yanıt süresi yasal olarak 30 iş günüdür. Şikayet dilekçesini tamamlayıp başvuran kişiler de başvuru sonuçlarını ekranda takip etmelidir. Gizlilik politikası gereği bildirim taleplerinin sonuçları gizlilikle başvuranların e-posta adreslerine gönderilir.

Cimer Şikayet Dilekçe Örneği

Cimer’e yapılacak olan şikayetler için gerekli Cimer şikayet dilekçe örneği aşağıdaki görselde olduğu gibidir.

Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama

Cimer Şikayet Hattı ve Sorgulama

Cimer.gov.tr Başvuru 2020

Talep, öneri ve görüşler şeklindeki Cimer başvuruları elektronik ortamda e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi, yukarıdaki yazılı dilekçe ile başvurular telefon, faks ya da posta yoluyla yapılabilir. Posta ile başvurular için adres bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

  • Başvuru Adresi: Cimer T.C Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe – Ankara
  • Telefon Numarası: 0 312 583 60 00


Yukarıdaki haritaya tıklayarak Cimer’in adresini net bir şekilde görüntüleyebilir, yol tarifi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.