Güncel Ajans

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Ekonomik verimi yüksek tarım ürünlerini ekerek, en karlı tarım ürünlerini susuz, ekonomik ve zahmetsiz yetiştirme tarzıyla seçerek yüksek kar marjları elde edebilirsiniz. Kısacası 100 dönüm ekileceğine 1 dönüm ekip daha fazla kazanmaya başlayabilirsiniz. En çok para kazandıran meyve ve sebzeler, Tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var, Çiftçiye en çok kazandıran bitkiler, iyi para eden bitkiler, kilosu en pahalı bitkiler ve Susuz tarım ürünleri hakkında tüm bilgiye yazımızdan erişebilirsiniz.

İşe nereden başlamalısınız?

 • Ekonomik getirisi yüksek tarım ürünlerinin tespit edilmeli.
 • En karlı çok para kazandıran ürünlerin araştırılması yapılmalı.
 • Pazarda iyi para eden bitkiler incelenmeli.
 • Susuz tarım ürünleri araştırılmalı.

Kendi çabalarınızla ticarete girerek kendi paranızı kazanabilirsiniz. Bu işe asla bitmeyecek tarım projeleriyle başlayabilirsiniz. Verimi ve karlılığı yüksek birçok tarım ürünü bulunmaktadır. Bitki, sebze, meyve gibi birçok şeyi üreterek ekonomik gelir elde edebilirsiniz. Tarımsal üretim, iyi yapıldığında çok yüksek karlar elde etmenizi sağlayan işlerden biri haline gelebilir.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Gelin hep beraber çiftçiye en çok kazandıran tarım ürünlerine değinelim;

 • Trüf Mantarı
 • Guava Meyvesi
 • Altın Çilek
 • Japon Akçaağacı
 • Bambu
 • Şakayık Çiçeği
 • Lavanta Çiçeği
 • Süs Bitkileri 
 • Safran Bitkisi

Tarlaya Ne Ekmeliyim Hangi Üründe Para Var?

Süs bitkileri denilince akla gelenler evimizdeki küçük, gösterişli bitkilerdir. Ancak bu bitkileri bununla sınırlayamayız. Mekanı süslemek için aklınıza takılan her yerde bahçe dekorasyonunu da kullanabilirsiniz. Caddenin bir tarafı bile olabilir. Bu işe başlamak için önce işinizi ne kadar büyük yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü ne kadar iş yapmak istediğinize göre bir işyeri seçmeniz gerekiyor. İş yerinizin bir ev, sera veya geniş bir arazi parçası olmasını ister misiniz? Tüm bunları aklınızda tutarak bir iş kurmanızı öneririm. Sanırım insanların çiçeklere ve bitkilere olan hevesi asla bitmeyecek. Bu nedenle kalıcı bir iş olacağını düşünüyorum. Görünürlük ve sağlık açısından önemli olan çiçek her alanda kullanılabilecek bir hediye olduğu için en küçük gül bile size çok para kazandırabilir. Normal şartlarda kişiye söylenebilecek sözler, alınan hediyeler bile klişe olurken, çok tercih edilmesine rağmen klişe olmayan tek hediyedir çiçek. Süs bitkileri yetiştirmek, eğlenirken para kazanmanın en iyi yollarından biridir.

Para Kazandıran Japon Akçaağacı

Güzel bir görünüme sahip olan bu ağaç, seyir açısından da insanları etkileyebilir. Küçük çaplı bir ağaç olduğu için küçük bir alanda küçük saksıda yetiştirilebilirler. Bu pahalı ve sınırlı bir ürün olduğu için kararlı ve sabırlı bir üreticiyseniz iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu ağacın olgunlaşma zamanı sonbahar mevsimi olmaktadır. Ayrıca her yıl tohum üretme kapasitesine sahiptirler. Akçaağaç tohumları hemen ekilmeyecekse 2-3 derecede saklanabilirler. Akçaağaç tohumları hemen ekilmezse 3 ay beklemeli ve ilkbaharda ekilmelidir. Aşılama veya kesme yöntemi ile de üretilebilir.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

İyi Para Eden Bambu

Bambu bitkisi, insanların evde veya işte görsel olarak rahatlıkla kullanabilecekleri hoş bitkilerdir. Bambunun iyi büyümesini istiyorsanız, onu güneşli yerlerde tutmalıyız. Karanlık ortamları sevmeyen bu bitkiler yapraklarını güneşe doğru bükme eğilimindedir. Hava koşullarından etkilenebileceği için iyi bir koruma gerektirir. Bambunuzu yetiştirmenin önemli koşullarından biri, suyunu haftada bir değiştirmek olabilir. Bambu bitkisini çoğaltmak için eşit olarak küçük parçalara ayırıp kesilen kısmı suda bırakıp orada büyümesini bekleyebiliriz. Kalan kısım hava almamalıdır. Bu nedenle silikon yardımı ile dış hava koşullarının etkilerinden korumalıyız. Ayırdığımız ve köklenmeye bıraktığımız parçaları daha sonra uygun toprak ve saksıyı yerleştirerek tekrar dikebiliriz. İnternet üzerinden bambu tohumu satın almak için tıklayınız.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Ekonomik Getirisi Yüksek Şakayık Çiçeği

Şakayık çiçeği, oldukça yavaş büyüyen bir bitkidir. Hoş renkleri ve görselliği nedeniyle bahçelerde yaygın olarak kullanılan bir çiçek türüdür. Çiçekleri henüz açılmadığında soğuğu kabul edebilir, ancak çiçek açtıktan sonra soğuğu sevmez. Çok olmasa da az miktarda soğuğa dayanabilir. Çünkü şakayık sıcak mevsimlerin çiçeğidir. Bitkinin kökleri mümkün olduğunca kurumamalı ve nemli kalmalıdır. Bu nedenle 2-3 günde bir sulama yapılabilir. Toprağı gübrelemek çiçeğe büyük fayda sağlayacaktır. Rüzgar, çiçeklerin çoğuna ve şakayık çiçeğine büyük zarar verir. Yan yana başka bir çiçekle beraber büyürse şakayık çiçeği büyüyemez. Bitkinin üretimini kolay ve hızlı bir şekilde sağlamak istiyorsanız bunu aşılama yöntemi ile yapabilirsiniz. Ekimleri ise Ağustos ayının sonunda başlayabilir. Bitkinizin ekim sürecini tamamladıktan sonra onu soğuk hava şartlarından korumanız gerekir.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Kâr Marjı Yüksek Lavanta Yetiştiriciliği

Ülkemizde ağırlıklı olarak Isparta’da üretilen bir yağ bitkisi olmaktadır. Boyu 50 cm‘ye ulaşabilen tek yıllık bir bitkidir. Gövdeler yaşlandıkça aşağı doğru gitmeye başlarlar. Lavanta soğuğa dayanamaz. Lavanta için toprak sorunu çok önemli değildir. Fakat toprak nemli olmalıdır. Bu uzun ömürlü bir bitki olduğundan 2 yıl sonra gerçek bir verim elde edilebilir. Bu bitkiler arasındaki mesafe 3-5 metre, bitkilerin boyu 3-4 metre olmalıdır. Bölgedeki hava şartlarına bağlı olarak yılda 3 defa sulama yapılabilir. Kökler kontrol altında tutulmalıdır. Lavanta kullanımı yağ için ise sapların temizlenmesine gerek yoktur. Lavanta yağının 1.200 TL ücreti bulunmaktadır. Bu yağlardan yaklaşık 150 kilogram bitkiden elde edilmektedir.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

En Çok Para Kazandıran Safran

Tarım ürünleri arasında en pahalı ürün olduğu söylenebilir. Çünkü satış söz konusu olduğunda ağırlığı 30 bin TL‘ye kadar çıkabiliyor. Kulağa kolay gelse de, iyi bir sonuç gerektiren zahmetli bir üründür. Yemeklerde baharat olarak da kullanılabilen safran günümüzde giderek daha yaygın hale geliyor. Pahalı bir bitki olmasına rağmen alım gücü yüksek bir bitkidir. Bu nedenle, sermayenize çok fazla destek sağlayabilecek en yüksek verime sahip tarımsal üründür. Baharat olmasının yanı sıra artık boya sektöründe de yerini almaktadır. Gram olarak satıldığında bile kar edebilen bir bitkidir.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Safranla uyumlu toprakların olduğu Türkiye’nin neredeyse birçok yerine ulaşabilir. Ekimi içerisinde maliyeti olmayan ve sorunu olmayan bir ürün olduğu söylenebilir. Çünkü yaklaşık 3 yıldır diktiğiniz bir bölümden yararlanabilirsiniz. Bu da bitkinin her yıl verdiği çiçekleri hasat etmenin yeterli olacağını göstermektedir. Maliyeti ucuz ama işçilik açısından biraz zor, ancak yüksek verimle tercih edilebilecek en karlı tarım ürünlerinden biri olmaktadır.

İlginizi Çekebilir-  Zirai İlaç Bayilik Başvuru Şartları 2020

Trüf Mantarı İle Gelir

Lezzeti fazlasıyla yerinde olan bu bitki günümüzün meşhur yemeklerinden biri haline gelmiştir.  Ağaçların yaş kısımlarında yetişen bir bitkidir.  Çok tercih edilen bir yemek olduğu için sizde bunun üretimini yaparak çok güzel paralar kazanabilirsiniz.  Trüf mantarı yetiştiricisi olmak istiyorsanız,  önce mantarın özelliklerini araştırmanız gerekmektedir. Nasıl yetişir? Nerede yetişir? Ne kadar suyla beslenir? Bu gibi daha bir sürü sorunun cevabını öğrenip bu işe öyle başlamalısınız. Dilerseniz ben size biraz yardımcı olmaya çalışayım. Öncelikle işinizi yapacağınız mantar üretimine uygun yeri seçmelisiniz. Üretimini yapacağınız mantarların sağlıklı ve kontrollü  bir şekilde büyümesini sağlamalısınız. Bulunduğunuz ilin hava koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kontrollü bir şekilde büyütülmesi gereken bir bitkidir. Ne çok sıcak ne çok soğuk arası bulunmalıdır. Mantarların üretimini yapacağınız ağaç diplerinin nemli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sulama işlemini aksatmamalı düzenli bir şekilde çalışmalısınız. Hasat zamanı olarak kışı tercih etmelisiniz. Çünkü bu mevsimde basitçe toplanabilecek bir üründür.

Mantar yetiştiriciliği için ne kadar sermaye gerekir? merak ediyorsanız yazımızdan bilgi alabilir, verilen bilgiler doğrultusunda mantar yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Bu son derece lezzetli bitki, günümüzün en meşhur yemeklerinden biri haline de geldi. Ağaçların nemli kısımlarında yetişen bir bitkidir. Popüler bir yemek olduğu için üreterek çok para kazanabilirsiniz. Trüf mantarı olmak istiyorsanız, öncelikle mantarın özelliklerini araştırmalısınız. Nasıl büyüyor? Nerede büyüyor? Ne kadar su ile beslenir? Bunun gibi daha birçok sorunun cevabını öğrenmeli ve bu işe böyle başlamalısınız. İsterseniz size biraz yardım etmeye çalışayım. Öncelikle işinizi yapacağınız mantar üretimi için uygun yeri seçmeniz gerekiyor. Üreteceğiniz mantarların sağlıklı ve kontrollü bir şekilde büyümesini sağlamalısınız. Şehrinizdeki hava koşullarına dikkat etmeniz de gerekiyor. Çünkü kontrollü yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Mantar üreteceğiniz ağaçların dibinin nemine dikkat etmelisiniz. Sulama sürecine karışmamalı ve düzenli çalışmalısınız. Hasat mevsimi olarak kışı tercih etmelisiniz. Çünkü kış sezonunda kolayca toplanabilecek bir üründür.

Mantar yetiştiriciliği kredisi veren bankalar hakkında bilgi için yazımızı inceleyiniz.

Guava Meyvesi

Guava meyvesi günümüzde yaygın bir ürün haline geldi. Gıda olarak kullanılabilen guava, kişisel bakım ürünlerine (kozmetik) de katkı sağlamıştır. Birçok insan doğru koşulları yarattıklarında guava yetiştirmeye başlamak ister. Doğru koşullar derken, bakımı hakkında bilinmesi gereken bazı şeylerden bahsediyorum. Bu meyvenin yetişeceği alanların toprağını dikkatlice seçmeniz ve kontrolü sağlamanız gerekir. Çünkü bulaşıcı hastalıklardan çok çabuk etkilenebilirler. Dikkatli olmazsanız, harcadığınız emeğe ve yatırdığınız sermayeye herhangi bir gelir elde etmeden bağlı kalabilirsiniz. Bu çalışmaya başlamadan önce guava meyvesinin yetiştirilmesi hakkında bazı fikir ve bilgiler edinmelisiniz.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Bu işi, nasıl yapılacağını ve nasıl pazarlanacağını araştırmalısınız. Doğru bir şekilde kar etmek istiyorsanız ilinizdeki iklim ve çevre şartlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken konu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve onu araştırmak. Guava’yı arka arkaya 3 yıl, 6 yıl ve 10 yıl yetiştirebilirsiniz. Dönemi ne kadar uzun tutarsanız, kazancınız ve başarınız o kadar yüksek olur. Sadece damak tadına değil, şifa amaçlı da olabilen bu meyve son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Dikkatli ve kontrollü hareket ederseniz, yapabileceğiniz ve kâr elde edebileceğiniz en mantıklı işlerden biri haline gelebilir.

Altın Çilek İle Çok Kazanın

Kadınların kilo problemini hem iyileştirmeye hem de çözmeye yardımcı olan çok fonksiyonlu bir besindir. Altın çileğin temeli Amerika ve Afrika‘dır. Sağlık açısından önemli bir yere sahip olan bu meyve şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Sıradan çileklerden yapılan birçok yiyeceğin yanı sıra tek başına da kullanılabilen bir besindir.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Altın çilek, birçok şeye fayda sağladığı için güçlü bir satış gücüne sahip bir meyvedir. Büyürken dikkate alınması gereken birkaç şey var. Örneğin; Bu meyve, gelişme sırasında normal meyve ve sebzelere göre daha fazla suya ihtiyaç duyar. Son derece hassas bir yapıya sahiptir. Soğuk hava şartlarına uygun değildir. Altın çilek birden fazla çeşit toprakta yetişebilir. Organik olmayan gübreleri çok sevmeyen bir bitkidir. Toprağın işlenmesinin yanı sıra bahçede seracılık da yapılabilir. Serada yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız fide ekiminizi daha erken hazırlamanız gerekir. Daha sonra fidanlar gerçek yapraklara ulaştığında asıl dikim yapılmalıdır. Dikimden sonra mutlaka su verilmelidir. Fideler belli bir renge ulaştığında ip ile bağlanmalıdır.

Çiftçiye en çok kazandıran tarım ürünlerinden bir kaçını sizlerle yazımızda paylaştık. Vermiş olduğumuz bilgilerden yararlanarak tarım hayatındaki yerinizi alabilir, yüksek gelir elde edebilirsiniz. Dilerseniz sizlerde yorum kısmına en çok kazandıran tarım ürünleri hakkındaki bilgilerini paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.