tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,7728
EURO
10,3197
ALTIN
493,97
BIST
1.401
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
17°C
İstanbul
17°C
Gök Gürültülü
Cuma Parçalı Bulutlu
21°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
24°C
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
25°C

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi, küçükbaş hayvan Kredisi 2021, 100 bin TL faizsiz kredi şartları, 100 bin TL faizsiz kredi başvurusu, çiftçiye faizsiz kredi 2021, Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi için gerekli belgeler, Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları 2021, Ziraat Bankası Çiftçi kredisi faiz oranları 2021, Ziraat Bankası hayvancilik kredisi forum, çiftçi kredisi veren-bankalar gibi konuların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

Çiftçiye 100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere yönelik hazırlamış olduğumuz bu yazımızda çiftçilere faizsiz olarak kullandırılacak kredi dönemi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Arıcılıktan sığır yetiştiriciliğine, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinden su ürünleri yetiştiriciliğine kadar birden fazla sektörde üreticilere 2021 yılında hem yatırım hem de işletme dönemi için 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullandırılacağını belirtelim.

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2021

Öncelikle belirtmek gerekirse Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete‘de yayınlanan karara göre 2021 yılı dahil olmak üzere sıfır faizli / faizsiz tarım ve hayvancılık kredisi kullandırılacaktır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bahse konu olan çiftçilere 100 bin TL faizsiz kredi hakkında şu ifadelere yer verdi:

30 bin lira hibeyi kendi öz sermayesi olarak kabul edelim, bunun üzerine Ziraat Bankasından 90.000-100.000′ TL. da sıfır faizli kredi verelim.’ İnşallah bunu yapacağız. ‘Hadi gelin köyümüze geri dönelim’ diyoruz. Başka çaremiz yok. Çünkü hepimiz köyü terk ettik, üretimi terk ettik. Yolları açmadan, cazibeyi oluşturmadan insanları köye götürmek mümkün mü? Altyapıyı oluşturmamız lazım. İnşallah 130 bin lira ile sürü sahibi olacaklar.”

Geleneksel bitkisel üretim yapan işletmelere 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sağlanacaktır. 50 bin TL üzeri olan krediler için de en az %50 oranında sübvanse edilecektir.  Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise 2.5 milyon TL olmaktadır.

Geleneksel yaygın hayvansal üretim yapan işletmelere ise; 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sağlanacaktır. 100 bin TL üzeri krediler için ise %50 faiz indirim oranında sübvanse edilecektir. Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise bitkisel üretimden farklı olarak 1.5 milyon TL olmaktadır.

100 Bin TL Sıfır Faizli Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

100 Bin TL Sıfır Faizli Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

Ziraat Bankası 100 Bin Lira Faizsiz Çiftçi Kredisi

Çiftçiye 100 bin TL faizsiz tarım hayvancılık kredilerinin Ziraat Bankası tarafından verileceğini belirtelim. Ziraat Bankası artık çiftçiye ve hayvancılık işletmelerine vadelerde ve belirli oranlarda kredi sağlıyor. Koyun, keçi, sığır, manda, inek yetiştiren, et ve süt üreten çiftçi ve üreticiler Ziraat Bankası’ndan çiftçi kredisi alabilirler. Bu krediler çiftçinin durumuna ve yapılacak işin türüne göre verilmektedir. Ziraat Bankası artık çiftçi ve üreticilere IPARD kapsamında tarımsal kredi ve taksitli tarım kredisi sağlıyor. Çiftçiye 100 bin TL faizsiz kredi için beklemeden Ziraat Bankası tarım kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları 2021

Ziraat Bankasından kullanılacak olan hayvan kredilerinin indirim oranlarını ve güncel faiz oranlarını aşağıdaki görsellerde bulabilirsiniz.

100 Bin TL Sıfır Faizli Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

100 Bin TL Sıfır Faizli Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

100 Bin TL Sıfır Faizli Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Resmi Gazete

“T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar” kapsamında Ziraat Bankasından 100 Bin TL’ye kadar çiftçilere sıfır faizli kredi kullandırılırken, bu kredilerden aşağıda sıralanan oranlarda faiz indirimi baz alınacaktır. Karara buradan ulaşabilirsiniz.

 1. Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği,
 2. Damızlık düve yetiştiriciliği
 3. Küçükbaş hayvancılık
 4. Arıcılık
 5. Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği,
 6. Kanatlı damızlık yetiştiriciliği,
 7. Su ürünleri yetiştiriciliği,
 8. Yaygın hayvansal üretim,
 9. Seracılık,
 10. Yaygın bitkisel üretim,
 11. Yem bitkisi üretimi
 12. Yurt içi sertifikalı fide üretimi
 13. Süs bitkisi üretimi
 14. Seraların modernizasyonu
 15. Tarımsal mekanizasyonu
 16. Traktör kredisi
 17. Modern basınçlı sulama
 18. Arazi alımları
 19. Lisanslı depoculuk yatırımları
 20. Soğuk hava depoları
 21. Tarımsal ürünlerin işlenmesi

Bu krediler Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası tarafından verilmektedir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Faiz Oranları 2021

2021 yılı Ziraat Bankası ve TKK’dan kullanılacak olan çiftçi kredilerinin güncel faiz ve indirim oranları aşağıdaki görsellerde olduğu gibidir.

100 Bin TL Sıfır Faizli Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

100 Bin TL Sıfır Faizli Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

100 Bin TL Sıfır Faizli Tarım Hayvancılık Kredisi 2021 Şartları

100 Bin TL Faizsiz Kredi Şartları

Çiftçilere düşük faizli yatırım ve işletme kredisinin kullanımına ilişkin usul ve esaslar 25 Mart tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğ ise; 01.01.2020 – 31.12.2022 yılları arasında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince üreticilere kullandırılacak olan düşük faizli yatırım ve işletme kredileri ile ilgili uygulanacak olan teknik esasları ve şartları kapsamaktadır. 2021 yılında Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak olan tarım ve hayvancılık kredilerinin yıllık faiz oranları %9’dur. Bu faiz oranının da kararda belirlenen tüm şartlarını yerine getiren çiftçilerin faiz indirimleri de uygulanarak ödeme planı oluşturulmaktadır.

Kredinin geri ödeme planının belirlenmesi, ipotek tesis edilmesi, takip ve tahsil işlemleri Ziraat Bankası ve TKK tarafından belirlenecektir. Ayrıca tarımsal yatırımlara tarım sigortası da yaptırılacaktır. Ziraat Bankasının cari tarımsal kredi faiz oranları ile kredi konuları itibariyle uygulanan faiz oranları arasındaki fark esas alınarak hesaplanmaktadır.

Bu arada belirtmeliyiz ki, diğer kurumların faiz desteği niteliğindeki desteklerinden yararlanan işletmelere faizsiz hayvancılık kredileri tebliğnamesi kapsamında aynı konularda kredi verilmemektedir. Kısaca çiftçi daha önceden aynı konudaki krediden yararlanmamış olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olanların tarım ve hayvancılık alanlarındaki kredi talepleri ise banka tarafından değerlendirilebilir.

Peki başvurular nereye yapılacak? 

Başvurular şahsen gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine yapılacaktır. Banka tarafından istenen gerekli evraklar ise;

 • T.C kimlik kartı fotokopisi,
 • ÇKS belgesi,
 • Teminat belgeleri (banka tarafından ipotek talep edilirse ipotek için tarla, taşınmaz tapuları)
 • İşletme ise son 3 senelik bilanço belgeleri (bireysel çiftçiden istenmez)

Resmi Gazete’yi okuyarak ve bizzat bankayı ziyaret ederek, hayvancılık ve tarımsal faaliyetleriniz için ne kadar kredi çekebileceğinizi bankadan net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Verilecek faiz indirimleri yatırım ve işletme dönemlerine göre değişmektedir. Ayrıca kullanıma sunulacak kredi üst limitlerine göre indirim uygulanmaktadır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi yanı sıra çiftçi kredi veren bankalara da gidebilirsiniz. İşinizi düşük faizli banka kredileri ile kurabilir işletmeniz için gereken makine ve teçhizat vb. alımları yapabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Hüseyin Kalas dedi ki:

  Ben emekliyim,aynı zamanda çiftçilik yapıyor um maaşıma istinaden devam eden bir bireysel kredim var ,daha önce defalarca kullandım ödedim zamanında şu anda zirai kredim yok ,bu faizsiz kredi yaralanmak ve koyun almak istiyorum ne yapmalıyım