Güncel Ajans

Çiftçilere 10 Bin TL. Faizsiz Bereketli Kredi Müjdesi!

Çiftçilere 10 Bin TL. Faizsiz Bereketli Kredi Müjdesi!

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri‘nden çiftçilere yeni bir kredi müjdesi geldi. Buna göre tarım kredisi kullanan çiftçilerin ödeme alışkanlığının pekiştirilmesi ve borcunu düzenli bir şekilde ödeyenlerin ödüllendirilmesi için yeni bir kredi uygulaması başlatıldı. Kredi borçlarını zamanında ödeyen çiftçilere Bereketli Kredi adı altında yeni bir kredi türü verilecektir. Böylece Tarım Kredi ortakları, 10 bin TL’ ye kadar faizsiz kredi kullanabilecektir. Çiftçilere sunulan bereketli kredi hakkında tüm bilgilere yazımızdan erişebilirsiniz.

Kimler Bereketli Krediden Faydalanabilir?

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyrazın konu hakkında yaptığı açıklamalara değinecek olursak Tarım Kredi Müdürü Poyraz;

“Tarım Kredi ortaklarının geçtiğimiz yıl borcunu zamanında ödeyenlere, kullandığı kredinin %10′ una kadarına, 2020 yılında Ocak, Şubat, Mart aylarında 1 yıl faizsiz olarak kullandıracağız. Bu kredi ile ortaklarımız bizden tarımsal girdi anlamında gübre, ilaç, akaryakıt ve diğer tarımsal girdileri 10 bin TL.’ ye kadar faizsiz olarak alabilecekler. Geçen sene 100 bin TL. kredi kullanan ortağımız 10.000,00 TL. sıfır faizli kredi kullanabilecek.” 

"Çiftçilere

ifadelerine yer verdi. Buna göre;

  1. Gübre
  2. İlaç 
  3. Akaryakıt
  4. Diğer tarımsal giderler 

bu giderler için çiftçilere 10.000 TL’ye kadar faizsiz kredi kullandırılacaktır.

Bereketli Kredi Şartları Nelerdir?

  • Bereketli kredinin vadesi, kredinin kullandırılacağı tarihteki piyasa koşullarına ve ürün bazlı gelir elde etme tarihleri göz önüne alınmak şartıyla Merkez Birliği tarafından belirlenecektir.
  • Bu krediden yararlanacak olan çiftçilere Kaynak Kullanım Katılım Payı (KKKP) komisyon ve fon gibi kredi maliyeti yansıtılmadan sadece tarımsal faiz oranı yansıtılarak kullandırılacaktır.
  • Bereketli krediden, geçtiğimiz yıl 10 bin TL ve üzerinde ayni kredi kullanmış olan, 2019-2020 yıllarında yenileme, yapılandırma ve erteleme gibi ödeme kolaylığından faydalanmayan ve borçları takibe düşmemiş olan çiftçiler faydalanabilecektir.
  • Bereketli kredi tutarının belirlenmesinde 2019 yılında kullandırılan kredi tutarları dikkate alınacak, bu ortaklara 2019 yılında kullandıkları guncelajans.com kredi tutarlarının %10’u oranında 10.000,00 TL’yi geçmemek koşulu ile “Bereketli Kredi” kullandırılabilecektir.
  • Bereketli Kredi uygulamasında, daha öncede bahsettiğimiz gibi Tarım Kredi çiftçilerine faizsiz olarak ilaç, tohum, gübre, yem ve akaryakıt için kredi kullandırılacaktır.
  • Sübvansiyonlu kredi kullandırılması için asıl şart Tarım Sigortası (TARSİM) olduğu unutulmamalı, bu krediden sadece kredi kullandırılacak tarih itibari ile geçerli TARSİM poliçesi bulunan çiftçiler faydalanabilecektir.
İlginizi Çekebilir-  Çiftçilere 2 Bin TL. Destekleme Müjdesi!

Bereketli Krediyi Hangi Banka Ne Zaman Verecek?

Tarım Genel Müdürlüğü Fahrettin Poyraz’ ın yapmış olduğu açıklamaya yukarıda değindik. Bu açıklamalara göre “Bereketli Kredi” desteği 2021 yılında Ocak, Şubat ve Mart aylarında çiftçilere verilmeye başlayacaktır. Yeni kredi desteği verecek olan bankalar henüz açıklanmamış olup net bir tarihte belirtilmemiştir. Tarih ve banka hakkında bilgi alabilmek için bizleri takipte kalınız. Konu hakkında yeni bir açıklama yapıldığında sizlere duyuracağız.

Çiftçilere verilen desteklemeler hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yeni açıklamalarda buna göre 2021 yılı itibariyle 2 bin TL’nin altında destek alan çiftçi olmayacak. Konu hakkında detaylı bilgi için “Çiftçilere 2 Bin TL. Destekleme Müjdesi!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bereketli Kredi Ne Kadar Öderim? HESAPLAMA

Faizsiz olarak verilecek Bereketli Kredin kredi miktarı bilindiği üzere 10 bin TL olmaktadır. Bu krediden yararlanacak olan çiftçilerin bazıları bu krediden yararlanabilecek. Bu çiftçiler ise düzenli ödemeye yapan kişilerdir.  Tarım alanlarında alınacak olan iş makineleri ve traktör alımları için çiftçilerin ihtiyaç duyacakları gübre ve tohum gibi işletme giderleri için kullandırılacak olan bereketli kredi 2021 yılında kullandırılacak. Bereketli kredide ne kadar ödeme yapılacak gelin detaylı inceleyelim.

Vade Sayısı Kredi Tutarı Aylık Ödeme
12 Ay 1.000 TL 83 TL
12 Ay 2.000 TL 166 TL
12 Ay 3.000 TL 250 TL
12 Ay 4.000 TL 333 TL
12 Ay 5.000 TL 416 TL
12 Ay 6.000 TL 500 TL
12 Ay 7.000 TL 583 TL
12 Ay 8.000 TL 666 TL
12 Ay 9.000 TL 750 TL
12 Ay 10.000 TL 833 TL

12 ay vadeli olarak en fazla verilen Bereketli Kredinin geri ödemesi ise farklı tutarlara göre yukarıdaki tabloda olduğu gibidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.