tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1905
EURO
34,9792
ALTIN
2.508,88
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Ceviz Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Devletin Ceviz Desteği Şartları

Ceviz Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Devletin Ceviz Desteği Şartları

Ceviz kredisi nasıl alınır? Ceviz hibesi olarak da bilinen ceviz kredisi hakkında tüm bilgileri ve 10 dönüm ceviz bahçesi getirisi, Ziraat Bankası ceviz kredisi, 2023 ceviz desteği, ceviz yetiştiriciliği proje örneği, Orman Genel Müdürlüğü ceviz desteği 2023, devletin ceviz desteği ne kadar, ceviz devlet desteği şartları, 2023 ceviz desteği gibi konular hakkında tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Ceviz Kredisi Nasıl Alınır? 2023

Ceviz kredisi nasıl alınır? Ceviz kredisi, ceviz hibesi devlet desteği, çiftçilere sağlanan devlet desteklerinden bazılarıdır. Ceviz için devlet desteği şartları sağlanırsa devlet, destek sağlar. Ceviz yetiştirmenin en önemli noktası bir proje oluşturmaktır. Üretimin devamlılığını sağlayan bir proje Devlet tarafından desteklenebilir. 

Ceviz bahçesinin uygulama aşaması çiftçiler için zahmetli ve ağırdır. Bu yükün bir kısmı devletin sağladığı destekle karşılanabilir. Devlet ceviz yetiştiriciliğinde kendine güvenenlerin üretimini destekliyor. Tarımda farklı bir konumda olan ceviz kredisi ve ceviz hibesi alabilmeniz için ceviz yetiştiriciliği ile ilgili önemli detayları da yazımızda bir araya getirdik.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2023

Ceviz yetiştiriciliği konusu hakkında projesi olanlar, İl veya İlçe Tarım Müdürlüğüne başvurmalıdır. Projenizden sonra cevizin ekileceği arazinin analizi yapılacaktır. Tarla analizinin yanı sıra ekilecek alanın büyüklüğü, ekim sıklığı, toprak türü, elektrik ve suya erişim koşulları gibi şartlara göre kredi onayı yapılmaktadır.

Devletin Ceviz Desteği Ne Kadar?

Ceviz kredisi dekar başına ortalama 1.000 TL‘dir. Devlet destekli kredinin geri ödemesi 15 yıl sonra yapılır. Projeleri onaylananlar proje kapsamında harcadıkları takdirde ceviz destek ödemesi alabilirler. Tarım İl Müdürlüğü tarafından onaylanan kredi, fatura karşılığında kişilere verilir.

Ceviz Kredisi Şartları Nelerdir?

Devlet destekli ceviz yetiştirmek için gereken ilk şey ÇKS kaydı olmaktadır. ÇKS sistemine kayıtlı olmayan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Ceviz yetiştiriciliği projesi olan adayların başvurularının kabulü Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinde duyurulmaktadır. Güncellenen İnternet adresini ziyaret etmeli ve gerekli iletişim adresleri ile iletişime geçerek tarih bilgisi almalısınız.

ÇKS Belgesi Çıkartma ve Yenileme İşlemleri için detaylı bilgiye yazımızdan erişebilirsiniz.

Ceviz fidanlarının sertifikaları başvuru sırasında başvuru sahibinin yanında bulunmalıdır. Ceviz bahçesinin denetleneceğini ve bu sınavları yapan kişilerin alanında uzman olduğu unutulmamalıdır. Bu arada ceviz yetiştiriciliği için destek ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla kişilere yapılmaktadır.

Ceviz Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Devlet Desteği

Ceviz Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Devlet Desteği

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Neden Destek Veriyor?

Türkiye ceviz ithal eden ülkelerden biri olmaktadır. Devlet, çiftçileri ceviz üretimini desteklemeye teşvik ediyor. Üretim kapasitesine ulaşırsa katma değerin, Türkiye ekonomisine doğrudan etkisi olacak ve ceviz ile tarım için zaten önemli bir dönem başlamış olacaktır. Kırsal kesimde yaşayan vatandaşların kendi kendini finanse etmesini sağlamanın yanı sıra üretimi özendirici bu tür uygulamalar zaman zaman devlet tarafından yapılmaktadır.

Ceviz, hızlı büyüyen ağaçlardan biridir. Bu, kısa sürede kendini amorti edebileceğini gösterir. Ziraat Bankası tarafından verilen ceviz kredisine kredi faizinin 7’de 1’i kadar faiz uygulanıyor. Kredi 15’inci yılın ekim ayında faizli olarak tek seferde ödenir. Ceviz ağacının büyümesi ve meyve vermesi ile üretici, krediyi rahatlıkla geri ödeyebilir.

Ceviz Yetiştiriciliği Proje Örneği 2023

Devlet destekli ceviz yetiştiriciliği için önce bir proje oluşturulmalıdır. Proje sahibinin kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri detaylı olarak yazılmalıdır. Ardından ağaçlandırmanın planlandığı alanın detayları tanımlanarak proje belgesine yazılır. Bir sonraki adımda arazinin mülkiyet durumu, bitki örtüsü türü, jeolojik yapı, toprak türü, yapı, mevcut derinlik, taşlık yapı gibi durumlar incelenir.

Tarlanın iklim kuşağı analiz edildikten sonra erozyon olasılığı değerlendirilerek ve önlem şekilleri formlara aktarılır. Coğrafi bilgiler tamamlandıktan sonra bölgedeki fidanların hastalıkları, çözümleri ve kontrol yöntemleri belirlenir. Sağlıklı ve kaliteli bir üretim aşaması sağlamak için tüm incelemeler yapılmalıdır. Sonrasında ağaçlandırma süreci başlar. Ceviz türü bu aşamada önemli bir rol oynayabilir. Cevizin cinsine göre işlem hızı değişiklik gösterebilmektedir.

Ceviz Kredisi Nasıl Alınır?

Ceviz Kredisi Nasıl Alınır? 2023

Ceviz Türleri Nelerdir?

Ceviz yetiştiriciliği için tercih edilmesi gereken cevizin çeşidi aşılanmalıdır. Cevizin yerinden çıkması birkaç yılı bulabilir, bu yüzden aşılı cevizler tercih edilmelidir. Aşısız ceviz fidanlarının verimi önceden tahmin edilemediği için zaman ve emek kaybı olabilmektedir. Örneğin ceviz fidanı alıp toprağa diktikten 7-8 yıl sonra kalitesiz ürünlere neden olabilir. Öncelikle ceviz türlerinden bahsedecek olursak;

  1. Chandler
  2. Fernor
  3. Franquette
  4. Fernette

Ceviz tohumlarının ekilme zamanı kış mevsimidir. Ekilen tohum ilkbaharda fide olur. Yetiştirilen ceviz fideleri ise yaz ortasında aşılanır. Tomurcuklanmanın oluşması için bitkinin en az bir kış dönemi bekletilmesi gerekir. Zamanla ceviz fideleri büyümeye başlar. Ceviz fideleri 2 yıl içinde bulundukları yerden taşınarak ürün üretmeye uygun hale getirilmektedir. Aşılı ceviz ağaçları kısa sürede ürün verir. En fazla 2 yıl içerisinde dikilen ceviz ağaçları, ceviz vermeye başlar. Ceviz fidanlarının verdiği ürünler boy boy olmakta.

Bunlara ek olarak ceviz fidanının dikim zamanını doğru tahmin etmek gerekir. İklim koşulları fidan için oldukça önemli rol oynamaktadır. “Ceviz Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır? Nasıl Yapılır?” konulu yazımızdan ceviz yetiştiriciliği kazancı ve nasıl yapılacağı hakkında geniş çaplı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Beytullah dedi ki:

    ALT TARAFI KURYE OLACAĞIZ LİSE DİPLOMASI NEDEN ŞART OLUR ANLAMIŞ DEĞİLİM.