tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
13,6677
EURO
15,5460
ALTIN
783,53
BIST
2.005
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
18°C
Cumartesi Çok Bulutlu
17°C
Pazar Sağanak Yağışlı
16°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
14°C

Çatak Desteği Nedir? 2021 Başvuru Nasıl Yapılır?

Çatak Desteği Nedir? 2021 Başvuru Nasıl Yapılır?

Çatak Desteği, Bu yılda verilmeye devam edeceği belirtilen çatak projesi başvuruları ve ödemeleri çiftçi vatandaşlarımız tarafından merak konusu haline geldi. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllardan bu yana çatak desteği 58 ilde 188.661 çiftçiye 734.081.405 TL üreticilerin hesaplarına yatırılmıştır. Çatak desteği nedir, başvuruları nasıl yapılır diyorsanız yazımızı incelemelisiniz. Aynı zamanda Çatak desteği 2021, Çatak desteği nedir, Çatak projesi başvuru 2021, çatak projesi yönetmeliği 2021, tarım destekleri ne kadar gibi konular hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Çatak Desteği Nedir?

Çatak Desteği: Tarım ve Orman Bakanlığından tarımsal yardımlar çerçevesinde; ÇATAK programı kapsamında, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla belirlenen illerde 3 farklı kategoride 3 yıl süreyle çatak destek ödemeleri yapılmaktadır.

Çatak Desteği Hesaplara Yatırılıyor!

Çiftçilere ÇATAK desteği kapsamında 9.092 üreticiye 42 milyon 814 bin TL destekleme ödemesi yapılacak. ÇATAK desteği haricinde aynı gün çiftçilere ve yetiştiricilere yem desteği, hububat desteği, sertifikalı tohum desteği ve zeytinyağı desteği ödemeleri yapılacaktır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin destekleme ödemelerine ilişkin açıklamasına ve güncel tüm destekleme ödemelerini görüntülemek için Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri GÜNCEL 2020-2021 başlıklı yazımıza tıklayınız.

Çatak Projesi Yönetmeliği 2021

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Koruma Programını Tercih Eden Üreticilerin Desteklenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Yayınlanan bu karar ile karşılıklı hibe sözleşmesi imzalayan üreticiler, hibe sözleşmesi hükümlerine uygun olarak başvurularını devam ettirecek. Bu üreticilerden ikinci veya üçüncü yıl destek ödemeleri daha önce imzalanmış olan sübvansiyon sözleşmesi hükümlerine göre devam edecektir.

Hibe sözleşmesi imzalanmamış hiçbir üretici program desteğinden yararlanamaz. Ön başvurular destekten yararlanma hakkı vermez. Arazi talep eden üreticiye ait değilse, Çatak programından yararlanma ön talep formu alınırken, başvuru tarihinden itibaren en az üç yıl süreyle imzalanan ÇKS yönetmeliğine göre kira sözleşmesi veya muvafakatname, taahhütname istenmektedir. 3 yıl süreyle nakledilemez. Aktarılırsa, destek ödemesi iptal edilir.

Çatak Desteği Nedir Başvuru Nasıl Yapılır

Çatak Desteği Nedir Başvuru Nasıl Yapılır 2021

Çatak Programı Desteklemeleri Ne Kadar?

Çatak programı çerçevesinde destekleme yapılacak arazilerde 3 ayrı kategoride belirlenen uygulamalara 3 yıl süreyle ödeme yapılır. 3 kategoride yapılan desteklerin ödeme miktarları ise aşağıdaki gibidir. Çatak Desteği:

 • 1. kategori en az toprak işlemeli tarım uygulamalarına 45 TL,
 • 2. kategori de toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun engellenmesi amacıyla 60 TL,
 • 3. kategoride çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalarına 135 TL ödeme yapılmaktadır.
 1. Kategoride en az toprak işlemeli derken bilindiği gibi en az toprak işlemesinin yapıldığı alanlar bahsedilmektedir.
 2. Kategoride ise üretimin temel girdilerinin ve olası doğal afetlerden üretimi korumak amacı ile pek çok uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamalar kükürt, kireç taşı, jips, setleme, teraslama, perdeleme olmaktadır.
 3. Kategoride ise basınçlı sulama sistemleri uygulanarak doğru gübreleme ile verim alınmaya çalışılmaktadır.

Destekleme ödemesi yapılabilmesi için de bu 3 kategoriden en yüksek destek miktarına sahip olan kategoride üretim yapılıyor olması gerekir.. Çatak destekleme ödemeleri üreticilere dekar başına yılda bir defa olacak şekilde 3 yıl süre ile Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır.

Çatak Desteği Verilen İller

Çatak desteği kapsamında belirlenen 58 ilde araziler için çatak desteği ödemesi yapılmaktadır. Bu iller aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Adana Karaman
Adıyaman Kars
Afyonkarahisar Kastamonu
Ankara Kayseri
Amasya Kırıkkale
Aksaray Kırklareli
Aydın Kırşehir
Balıkesir Konya
Bayburt Kütahya
Bilecik Malatya
Bingöl Manisa
Burdur Mersin
Bursa Muğla
Çanakkale Nevşehir
Çankırı Niğde
Çorum Ordu
Denizli Osmaniye
Diyarbakır Sakarya
Edirne Samsun
Elazığ Sinop
Erzincan Sivas
Erzurum Şanlıurfa
Eskişehir Tekirdağ
Giresun Tokat
Gümüşhane Trabzon
Hatay Uşak
Isparta Yalova
İzmir Yozgat
Kahramanmaraş Zonguldak

Çatak Desteği Ne Zaman Ödenecek? 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre programın başlangıç tarihinden bu yıla kadar 58 ilde 188.661 çiftçiye 734.081.405 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2020 yılında da başvurular alınacak olan belirlenen 58 ilde belirlenecek üretici sayısına göre bütçe ayrılıp çatak destekleme ödemesi yapılmaya devam edecektir. Çiftçilere 25 Aralık 2020 tarihinde yapılacak olan ÇATAK desteği kapsamında 9.092 üreticiye 42 milyon 814 bin TL destekleme ödemesi yapılacaktır.

ÇATAK Desteği 2021 Başvuru E-Devlet

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Çatak desteği başvuruları, e-Devlet üzerinden “Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) Desteği” üreticilerin T.C  kimlik numarası ve e-devlet şifrelerini girerek kolaylıkla gerçekleşmektedir.

Çatak Desteği Nasıl Alınır?

Çatak Destek başvurularında üretici çiftçiden istenen evraklar;

 • Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru formu,
 • Üreticiye ait T.C. kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • ÇKS Belgesi (Çiftçi Kayıt Sistemi)
 • Arazi kiralıksa araziye ait 3 yıllık kira sözleşmesi.
 • Tüzel kişilerin vergi kimlik numaraları

BKZ: ÇKS Belgesi Çıkartma ve Yenileme İşlemleri

ÇATAK Projesi Başvuru 2021

E-devlet başvuru formu Dosya ekle bölümünden eklenir. Destek alan 58 ilde tarım il müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Projelerin değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan proje birimi, başvuruları kategorilere göre inceledikten sonra kriterleri karşılayan üreticilere Çatak ödemesi yapılacaktır. Ödemelerden önce, üreticinin bir taahhütname ve hibe sözleşmesi imzalaması gerekir.

Çatak programı kapsamında yardım almaya hak kazanan üreticilerin doğru ve eksiksiz tarımsal faaliyetlerine ilişkin yerinde inceleme yapılarak arazi kontrol raporu hazırlanacaktır. Desteğin ilk yılında yapılan denetimin ardından 2. ve 3. yılların kontrolleri de çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) üzerinden kontrol edilerek yapılmaktadır. Çiftçiler buna göre 2. ve 3. yıllarda ÇATAK ödemesi alacaktır.

ÇATAK Projesi Tarihleri

Son yıllarda 3 yıllık hibe sözleşmelerinin imzalandığı ve uygulandığı 58 ilde yaklaşık 36.000 çiftçiye 434,5 milyon TL destek ödemesi yapılmıştır. Çatak projesi için son başvuru tarihi her yıl Mart ayında alınmaktaydı. Ancak 2021 yılında Çatak projesinin devam edip etmeyeceği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Korona virüs salgını nedeniyle öne alınmış olan tarım ve hayvan destek ödemeleri açıklanmaya devam ediyor. Çatak ile ilgili olarak Mart ayında Çatak projesine ilişkin net bir bilgi bulunamadı. Sadece önceki yıllarda çatak projesine başvuran ve destek alan üreticiler destek almaya devam edeceği yönünde bilgi bulunmaktadır.

ÇATAK Projesi Ödemeleri 2021

Çatak projesi kapsamında destekleme ödemesi alacak olan üreticilerin Ziraat bankası hesaplarına T.C kimlik numaralarının son hanelerine göre Çatak parası yatırılmıştı.

 • T.C kimlik numarasının son hanesi 4, 6, 8 olanlar Ocak ayında,
 • T.C kimlik numarasının son haneleri de 0 ve 2 olanlar ise Şubat ayında ödemeler yapılmıştı.

50 dekardan fazla tarım arazisine sahip çiftçiler de toprak analizi yardımından faydalanabilmekte olup, çiftçilerimizin tarlalarına ekecekleri ürünlerde doğru gübreleme ve verim alabilmeleri için toprak analizi yaptırmalarında fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.