Güncel Ajans

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu 2020

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu 2020

Çalışan anneler için kreş yardımı için nereye başvurulur, çalışan annelere kreş yardımı e-devlet, hangi illerde yapılacak, İşkur kreş yardım başvurusu, çalışmayan anneye kreş yardımı 2020, çalışan annelere kreş yardımı başvurusu nereye yapılır? gibi konular hakkında geniş çaplı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Kreş Yardımı Nedir?

Çalışan anneleri iş hayatından alıkoymamak ve onları rahatlatmak için yapılan çalışmalar arasında kreş ödenek yardımı gündemdedir. Devlet daha çok çocuk sahibi dul annelere, boşanan ve kocası ölen annelere, maddi imkânları olmayan ve maddi güçlük çeken ailelere destek verecek. Başvuruda kullanılan en önemli kriter söz konusu çocuğun 0 ile 5 yaş arasında olması gerektiğidir. Ve aile verilen koşulları karşılamalıdır. Kredi yardımından yararlanmak için talebin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iletilmesi gerekmektedir.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Nereye Başvurulur?

Devlet, çalışan anneleri rahatlatacak yeni düzenlemeler çıkararak ve 0-5 yaş arası çocuğu olan anne ve babalara anne yardımı alarak meslek hayatına daha rahat devam edebilecektir. Bu düzenleme ile aileler, maddi zorluklar yaşamadan maliyetleri daha kolay karşılayarak çocuklarına daha iyi bir gelecek ve daha iyi bir yaşam sağlayacaktır. Kreş yardımının nereden talep edileceğine bir göz atalım. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan bu yardıma;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, 
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yaparak yardımdan faydanılabilmektedir.

Bu değerlendirme Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Değerlendirme kriterlerini karşılayan annelere kreş parası desteği verilmektedir. Değerlendirme kapsamında; Ailenin sosyal ve ekonomik durumu, diğer aile bireylerinin varlığı, aylık kazanç ve kişi başına düşen gelir ile annenin çalışma durumu ele alınıyor.

Böylelikle çalışan annelere kreş yardımı var mı sorusuna yanıt vermiş olduk. Dilerseniz yazımıza devam ederek tüm bilgilere ulaşabilir, hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? tıkla ve öğren!

Kreş Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bakanlık, artan kadın istihdamı ve anne yardımının ana hedefi olan çocuk bakımı nedeniyle çalışan annelere kreş desteği sağlıyor. Çocuk bakım yardımından yararlanmak için yukarıda belirtilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Yeni düzenlemelerle devlet, yüksek gelirli aileler dışında 0-5 yaş arası çocukların annelerine anne yardımı sağlayacak ve anneler işlerini bırakmadan kariyerlerine devam edebilecekler. Çocuk bakım desteğinin ana belirleyicisi, ailenin gelir düzeyidir. Tübitak destekli sosyal yardım bilgi sistemine başvuran ailenin gelir durumu 0 ile 100 puan arasında belirlenecek. Mahalle kreşleri oluşturulacak ve değerlendirme sonunda alınan puana göre kreş yardımı yapılacaktır. Masraflar doğrudan aileye değil, kreşe ödenecektir.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu 2020

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu 2020

Kreş yardımı için henüz net bir rakam yoktur. Proje için çocukların eğitiminin temeli aylık 300 TL. Ancak bildiğiniz gibi kreş fiyatları oldukça yüksek. Normal bir kreşin ortalama fiyatı 500 TL ile 1.000 TL arasında değişiyor. Bakanlık bu durumları ve verilen bedeli değerlendiriyor. Bu uygulama kreş ihtiyacını da artıracaktır. Böylelikle kooperatifler aracılığıyla mahalle kreşlerinin de kurulması gündemdedir. Kreş parası yardımı, proje alt yapı çalışmaları tamamlanarak ve çalışan annelerin durumu dikkate alınarak en kısa sürede ödenecektir.

İlginizi Çekebilir-  2022 Engelli Aylığı Ne Kadar? Şartları Neler? 2020

2020 yılı Doğum Yardımı Nasıl Alınır? inceleyebilir ve böylelikle yardım alabilirsiniz.

Çalışan Annelere Bakıcı Yardımı Nasıl Başvuru Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Avrupa Birliği’nin ortak finanse ettiği desteklerden yararlanan eğitimli çocuk bakıcıları, kadın istihdamı için proje desteği kapsamında çalışmak, işe dönmek veya yeni bir işe başlamak isteyen annelere yönelik destekten yararlanmaktadır. Projeden yararlanmak isteyen aileler online destek başvurusunda bulunabilirler. Projeye katılmak isteyen anneler e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak buradan başvuru yapabilirler.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Hangi İllerde Yapılıyor?

Bakanlığın istihdamı artırmak ve düşük gelirli çalışan anneler için yaptığı bu çalışma;

 1. Ankara,
 2. Antalya,
 3. Bursa,
 4. Elazığ,
 5. İstanbul,
 6. İzmir,
 7. Malatya

illeri olarak belirlenmiştir. Ancak önümüzdeki yıllarda bu yardımlar tüm illerde yapılacak ve düşük gelirli çalışmak zorunda kalan dul ve eşi vefat eden annelere yardım devam edecektir. 650 TL olan bu destek, 2021 yılında tekrar güncellenecek ve 0-5 yaş arası çocuğu olan ailelere kreş yardımı sağlamaya devam edecek.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maddi Yardım Başvurusu (650 TL) bilgi için tıklayın.

Çalışmayan Anneye Kreş Yardımı 2020

İşsiz anneler ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla çocuk yardımı almaktadır. Fakat aynı şey kreş yardımı için söylenemez. Bu durumdan eşi vefat etmiş veya maddi sıkıntılar yaşayan, 0-60 ay aralığında çocuk sahibi olan anneler faydalanabilmektedir. Fakat destekten yararlanmak isteyen anneler için belirli şartlar da aranmaktadır. Bu koşullara uymayan aileye destek sağlanamaz. Buna göre koşullar aşağıdaki gibidir;

 • Kesin kayıt tarihinden itibaren 4-A SSK sigortalısı olarak annenin tam zamanlı çalışmıyor olması,
 • SGK primi aylık kazancının düşük olması,
 • Çocukla ile annenin aynı ikamette olması

durumunda çalışan ya da çalışmayan anneler her ay 686 TL devlet yardımı alabilmektedir. Başvurular e- Devlet üzerinden gerçekleşmektedir. Başvuru kabul edildiği takdirde yardımlar Halk Bankasından alınabilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatar? öğrenebilirsiniz.

İşkur Kreş Desteği Başvurusu

Devlet, torba yasasıyla çalışan annelere müjde verdi! Sigortalı olarak çalışan anneye doğrudan her yerde sağlanacak kreş desteğinden yararlanmak için İşkur’a kaydolarak veya yukarıda verilen iş ve aile durumunuzla ilgili bilgilerle İşkur dosyası oluşturarak başvuru yapabilirsiniz. Devlet tarafından sağlanan bu desteğe Aile Bakanlığı veya Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla başvurabilir ve çocuğunuza parlak bir gelecek sunabilir ve işinizi bırakmak zorunda kalmadan devlet desteğiyle çalışmaya devam edebilirsiniz. Yukarıda verilen başvuru bilgilerini takip ederek belgelerinizi tamamlamalı ve gerekli belgeleri hazırlamalısınız.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu 2020

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu 2020

İşte Anne Projesi İŞKUR Başvuru Şartları Nelerdir? isimli içeriğimizden konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kreş Desteği İçin Gerekli Belgeler

Kreş desteği için aşağıda listelenen belgeleri hazırlayıp gerekli kurumlara başvurularını iletebilirsiniz.

 • Kreş parası için başvuru formu
 • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İşyeri tarafından onaylı maaş bordrosu
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Kiracı anneler için kira kontratı fotokopisi

Bu belgeler ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı e- Devlet

Bakanlık kararı ile verilen bu yardımlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından gerekli belgelerle başvurabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden e-Devlet sistemiyle kimlik bilgilerinizle giriş yaparak, adımları doğru bir şekilde tamamlayarak, başvuruda bulunabilir ve başvurunuzun sonucunu takip edilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.