tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2999
EURO
35,1037
ALTIN
2.411,00
BIST
10.408,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

Buzağı Desteklemesi 2023 Sorgulama (T.C No)

Buzağı Desteklemesi 2023 Sorgulama (T.C No)

Buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak, tc ile buzağı desteği sorgulama, buzağı desteklemeleri 2023 1. dönem ödeme takvimi ve 2. dönem desteklemeleri ne kadar oldu, buzağı desteklemesi 2.dönem askı listeleri çıktı mı, buzağı desteklemesi ne zaman yatacak, buzağı desteklemesi, 2023 1. dönem buzağı destekleme ödemeleri ne zaman ödenecek gibi konular hakkında tüm bilinmesi gerekenler yazımızda yer almaktadır.

Her yıl düzenli bir şekilde yetiştiricilerine verilen destek ödemeleri bu yılda çiftçiler tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanının buzağı destekleme ödeme tarihleri için verilen sinyaller sonrasında yetiştirici çiftçilerimiz sık sık buzağı destek ödemelerini araştırmaktadır.

T.C ile Buzağı Desteği Sorgulama 2023

Tarım ve Orman Bakanlığının E-devlet sayfasındaki Buzağı desteklemesi icmal listesi linkinden Buzağı destekleme ödemeleri T.C ile kolay bir şekilde sorgulanabiliyor. Tarım Bilgi Sistemi üzerinden tüm hayvancılık işlemlerim menüsündeki açılacak hayvancılık hizmetleri menüsünden https://edevlet.tarbil.gov.tr/buzagi_icmal adresi üzerinden T.C kimlik numarası ve e-devlet şifre girilerek sorgulama yapılmasının ardından aynı T.C kimlik numarasına ait buzağı desteği icmal kaydı görüntülenmektedir.

1 Dönem Buzağı Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Geçtiğimiz yıllarda açıklanan buzağı ödemelerinin ardından pek çok kişi 2023 yılı buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak araştırılıyor. Nisan ayında buzağı destekleme ödemeleri hesaplara aktarıldı.

Buzağı Desteklemesi 2023 Sorgulama (T.C No)

Buzağı Desteklemesi 2023 Sorgulama (T.C No)

Buzağı Desteği Ne Kadar?

2023 yılında yetiştirici çiftçilerimize verilen buzağı destek ödeme miktarları aşağıda yer almaktadır;

 1. 4 ay ve üzeri aylık buzağılar için 350 TL,
 2. Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 500 TL,
 3. Besi desteklemeleri için 250 TL,
 4. Döl kontrolü boğaz yavrusu için de 50 TL,
 5. Yetiştirici bölgesi iller için 200 TL olarak ödeme yapılacaktır.
Buzağı Desteklemesi 2023 Sorgulama (T.C No)

Buzağı Desteklemesi 2023 Sorgulama (T.C No)

Diğer Hayvancılık Desteklemeleri 2023

Buzağı destekleme ödemelerini haricinde çiftçileri verilecek olan diğer hayvancılık destekleme tutarları ise;

 1. Anaç manda için 250 TL,
 2. Soy kütüğüne kayıtlı manda için 400 TL,
 3. Soy kütüğüne kayıtlı malak için 400 TL,
 4. Malak için 150 TL,
 5. Damızlık ana arı için 80 TL,
 6. Koyun ve keçi için 25 TL,
 7. Tiftik 30 TL
 8. Sürü yönetici desteği için 5 bin TL,
 9. Ana arı için de 15 TL’ dir.

Anaç Koyun Keçi Desteği hakkında bilgi için yazımıza tıklayınız.

Buzağı Desteklemeleri 2023 1. Dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2023 yılında ödenecek olan buzağı destekleri çiftçilerin Ziraat Bankası nezdindeki hesaplarına yatırılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir ödeme planı oluşturulacak ve yetiştirici kimlik numarasının son hanesine göre yapılacaktır. Bu yılki buzağı destek ödemeleri için çiftçiler halen daha açıklama beklemektedir.

2023 Buzağı Destek Başvurusu

2023 yılında 1. ve 2. dönem yapılacak olan buzağı destek ödemelerinden yararlanmak için yetiştiricilerin Bakanlık tarafından belirlenen şartlara uyması gerekmektedir. Buzağı desteğinden yararlanmak için aşağıda belirtilen şartlara ve kurallara uygun olunmalıdır;

a) Buzağılar 2020 yılında doğmuş, TÜRKVET ve e-ıslaha kayıtlı olmalı ve buzağıların her iki veri tabanında doğdukları işletme numarası, cinsiyet, ana kulak numarası ve doğum tarihleri aynı olmalıdır.

b) Buzağı, TÜRKVET kayıtlarına göre doğduğu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış olmalıdır. Ancak, en az 50 baş dişi sığırı, soğutma tankı ve makineli sabit sağım sistemi bulunan işletmeler, 4 aydan önce buzağılarını satabilir. Bu buzağılar 120 gün yaşamış ve aşıları tamamlanmış ise desteklemeden faydalandırılır. İşletmeler, il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederler; şartları sağlayan işletmelerin listesi, askı ve/veya hak ediş listelerinin yayımlanmasından önce HAYGEM’e bildirilir.

c) Buzağıların programlı aşıları (dişilerde brusella ve şap, erkeklerde şap) yapılmış ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydedilmiş olmalıdır. Hastalıktan ari işletmelerde brusella aşı şartı aranmaz.

ç) Buzağıların analarında, 2020 yılında ilk doğumunu yapan düvelerin ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün, ineklerde ise destekleme yılı ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre en fazla 450 gün olmalıdır. Bu parametreler e-ıslah kayıtlarından, e-ıslahta kayıtlı olmayan ineklerin ise e-ıslahta kayıtlı buzağılarından hesaplanır. İneklerin, TÜRKVET kayıtlarında bulunan, ancak e-ıslaha kayıt edilemeyen buzağıları hesaplamalarda dikkate alınmaz. 20/11/2019 tarihli ve 30954 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No: 2019/54)’nin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen üreme kriterleri, 1/9/2020 tarihinden önce doğan buzağılar ile embriyo transferi sonucu doğan buzağıları kapsamaz.

d) Her buzağı için bir kez destekleme ödemesi yapılır. Çoklu doğumlarda her bir buzağı desteklemeden faydalandırılır.

e) Destekleme ödemesi yapılan buzağıya, ilave destekleme koşullarının sonradan oluşması durumunda sonraki dönemlerde ilave ödemeler yapılmaz.

f) Destekleme ödemesi buzağının doğduğu işletme numarası üzerinden, e-ıslah veri tabanına başvurusu girilen işletme sahibine yapılır.

g) Destekleme ödemeleri, iki dönem halinde yapılır. Her iki dönemde destekleme şartlarını sağlamadığı için destekleme alamayan buzağılar, sonraki süreçte şartları sağlasa da destekleme kapsamına alınmaz.

ğ) Destekleme süreci içerisinde ve ilgili mevzuat kapsamında, buzağıların küpeletilmesi, TÜRKVET ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılması ve işletme bilgileri ile desteklemeye esas verilerin kayıt sistemlerinde güncellenmesinden yetiştiriciler, belgelerin düzenlenmesi ve veri girişlerinin zamanında yapılmasından ise görevli kişiler ve kuruluşlar sorumludur.

Buzağı Destek Ödemelerinden Kimler Yararlanacak?

Her buzağı için bir seferde destekleme ödenecek ve birden fazla doğum olması durumunda her buzağı destekleme alacaktır. Buzağı destek ödemeleri yıl içinde birinci ve ikinci dönem olmak üzere toplam 2 dönem halinde yapılacaktır.

Belirlenen bölge illerinde doğan buzağılara, gerekli koşulları sağlamaları halinde ek destek sağlanacaktır. Soy kütüğüne kaydı olan buzağılar için ek destek olacaktır. Yerli sperma üretim merkezlerinden alınan sperma ile tohumlama yoluyla doğan buzağılara da ek destek sağlanacaktır. Bakanlık onayı ile doğan buzağılara ek / ilave desteleme ödemesi yapılacaktır.

Yorumlar

 1. Hayrettin dedi ki:

  Desdek

 2. tufunfupvn dedi ki:

  Buzağı Desteklemesi ödenecekmi?