tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
11°C
İstanbul
11°C
Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
12°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
15°C
Çarşamba Çok Bulutlu
17°C

Buzağı Desteklemesi 2021 Sorgulama (T.C No)

Buzağı Desteklemesi 2021 Sorgulama (T.C No)

Her yıl düzenli bir şekilde yetiştiricilerine verilen destek ödemeleri bu yılda çiftçiler tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanının buzağı destekleme ödeme tarihleri için verilen sinyaller sonrasında yetiştirici çiftçilerimiz sık sık buzağı destek ödemelerini araştırmaktadır. 2. dönem buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak, buzağı desteklemeleri 2019 2.dönem ödeme takvimi ve 2. dönem desteklemeleri ne kadar oldu, buzağı desteklemesi 2.dönem askı listeleri çıktı mı, tc ile buzağı desteği sorgulama, buzağı desteklemesi ne zaman yatacak, buzağı desteklemesi, 2019 2. dönem buzağı Destekleme ödemeleri ne zaman ödenecek gibi konular hakkında tüm bilinmesi gerekenler yazımızda yer almaktadır.

2019 Yılı 2. Dönem Buzağı Destekleme Ödemesi Müjdesi 27 KASIM

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli buzağı destekleme ödemeleri hakkında çiftçilerden gelen binlerce talebin karşılanması için buzağı destekleme ödemelerinin yarın çiftçilerin hesaplarına yatırılacağının müjdesini verdi.

2019 Yılı İkinci Dönem Buzağı Destekleme Ödemeleri Yarın Başlıyor (641,6 Milyon Lira)

2019 yılı ikinci dönem buzağı destekleme ödemeleri 559 bin üreticinin 1 milyon başvurusu sonucunda “toplam 641,6 milyon lira” destekleme ödemesinin 27 Kasım 2020 tarihinde yarın saat 18:00′ dan itibaren üreticilerin hesaplarına aktarılacağın açıklandı.

2021 Buzağı Desteklemeleri Ne Zaman Yatacak? (1. Dönem)

Yetiştirici çiftçiler tarafından merak edilen buzağı destek ödemeleri için beklenen açıklama Nisan ayında geldi. 2020 yılında verilecek olan 2019/1. dönem buzağı destek ödeme tarihi 24 Nisan 2020 saat 18:00’dan sonra yetiştiricilere verilecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı buzağı destek ödemeleri için toplamda 1 milyar 434 TL ödeme yapılacağını belirtti. Toplam 701 yetiştiriciye 3 milyon 369 bin buzağı için desteklenecek ödeme Bakanlık tarafından açıklanan 24 Nisan tarihinde hesaplara yatacaktır. 2019/1. dönem buzağı destekleme ödemelerinin tarihleri Bakanlığın belirlediği gibi yetiştiricinin T.C kimlik numarasını son hanesine göre yatırılmaktadır. 2019 yılı 1. dönem buzağı destekleme ödemelerini Tarım ve Orman Bakanı sosyal medya hesabından şu şekilde duyurdu;

“2019 yılı 1. dönem buzağı destek ödemelerini 24 Nisan Cuma günü saat 18.00’den sonra ödemeye başlıyoruz. 701 bin 111 üreticimize 1 milyar 434 milyon TL’lik destek ödemesi hayırlı ve bereketli olsun.” dedi.

Buzağı Desteği Ne Kadar?

2020 yılında yetiştirici çiftçilerimize verilen buzağı destek ödeme miktarları aşağıda yer almaktadır;

 1. 4 ay ve üzeri aylık buzağılar için 350 TL,
 2. Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 500 TL,
 3. Besi desteklemeleri için 250 TL,
 4. Döl kontrolü boğaz yavrusu için de 50 TL,
 5. Yetiştirici bölgesi iller için 200 TL olarak ödeme yapılacaktır.
Buzağı Desteklemesi 2021 Sorgulama (T.C No)

Buzağı Desteklemesi 2021 Sorgulama (T.C No)

Diğer Hayvancılık Desteklemeleri 2021

Buzağı destekleme ödemelerini haricinde çiftçileri verilecek olan diğer hayvancılık destekleme tutarları ise;

 1. Anaç manda için 250 TL,
 2. Soy kütüğüne kayıtlı manda için 400 TL,
 3. Soy kütüğüne kayıtlı malak için 400 TL,
 4. Malak için 150 TL,
 5. Damızlık ana arı için 80 TL,
 6. Koyun ve keçi için 25 TL,
 7. Tiftik 30 TL
 8. Sürü yönetici desteği için 5 bin TL,
 9. Ana arı için de 15 TL’ dir.

Anaç Koyun Keçi Desteği hakkında bilgi için yazımıza tıklayınız.

Buzağı Desteklemeleri 2019 2. Dönem

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarına göre, 2019/1. dönem buzağı destek ödemeleri önümüzdeki hafta yetiştiriciyle buluşacak. İkinci dönem buzağı destek ödemeleri için kesin bir tarih veya destek miktarı bulunmamaktadır. 2019 yılının ilk ve ikinci dönem buzağı desteği için 2020 yılında ödenecek olan buzağı destekleri çiftçilerin Ziraat Bankası nezdindeki hesaplarına yatırılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir ödeme planı oluşturulacak ve yetiştirici kimlik numarasının son hanesine göre yapılacaktır. 2019 buzağı destek ödemelerinin 2020’de ödenmesi için ilk buzağı destek ödeme dönemi 24 Nisan olarak belirlendi. 24 Nisan Cuma saat 18: 00’den sonra hesaplara aktarılacak. Bakanlık tarafından üreticilere yönelik güncel bilgi verilmemiştir. 2019 yılının ikinci döneminde buzağı destek ödemeleri için çiftçiler halen daha açıklama beklemektedir.

2021 Buzağı Destek Başvurusu

2021 yılında 1. ve 2. dönem yapılacak olan buzağı destek ödemelerinden yararlanmak için yetiştiricilerin Bakanlık tarafından belirlenen şartlara uyması gerekmektedir. Buzağı desteğinden yararlanmak için aşağıda belirtilen şartlara ve kurallara uygun olunmalıdır;

a) Buzağılar 2020 yılında doğmuş, TÜRKVET ve e-ıslaha kayıtlı olmalı ve buzağıların her iki veri tabanında doğdukları işletme numarası, cinsiyet, ana kulak numarası ve doğum tarihleri aynı olmalıdır.

b) Buzağı, TÜRKVET kayıtlarına göre doğduğu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış olmalıdır. Ancak, en az 50 baş dişi sığırı, soğutma tankı ve makineli sabit sağım sistemi bulunan işletmeler, 4 aydan önce buzağılarını satabilir. Bu buzağılar 120 gün yaşamış ve aşıları tamamlanmış ise desteklemeden faydalandırılır. İşletmeler, il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederler; şartları sağlayan işletmelerin listesi, askı ve/veya hak ediş listelerinin yayımlanmasından önce HAYGEM’e bildirilir.

c) Buzağıların programlı aşıları (dişilerde brusella ve şap, erkeklerde şap) yapılmış ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydedilmiş olmalıdır. Hastalıktan ari işletmelerde brusella aşı şartı aranmaz.

ç) Buzağıların analarında, 2020 yılında ilk doğumunu yapan düvelerin ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün, ineklerde ise destekleme yılı ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre en fazla 450 gün olmalıdır. Bu parametreler e-ıslah kayıtlarından, e-ıslahta kayıtlı olmayan ineklerin ise e-ıslahta kayıtlı buzağılarından hesaplanır. İneklerin, TÜRKVET kayıtlarında bulunan, ancak e-ıslaha kayıt edilemeyen buzağıları hesaplamalarda dikkate alınmaz. 20/11/2019 tarihli ve 30954 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No: 2019/54)’nin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen üreme kriterleri, 1/9/2020 tarihinden önce doğan buzağılar ile embriyo transferi sonucu doğan buzağıları kapsamaz.

d) Her buzağı için bir kez destekleme ödemesi yapılır. Çoklu doğumlarda her bir buzağı desteklemeden faydalandırılır.

e) Destekleme ödemesi yapılan buzağıya, ilave destekleme koşullarının sonradan oluşması durumunda sonraki dönemlerde ilave ödemeler yapılmaz.

f) Destekleme ödemesi buzağının doğduğu işletme numarası üzerinden, e-ıslah veri tabanına başvurusu girilen işletme sahibine yapılır.

g) Destekleme ödemeleri, iki dönem halinde yapılır. Her iki dönemde destekleme şartlarını sağlamadığı için destekleme alamayan buzağılar, sonraki süreçte şartları sağlasa da destekleme kapsamına alınmaz.

ğ) Destekleme süreci içerisinde ve ilgili mevzuat kapsamında, buzağıların küpeletilmesi, TÜRKVET ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılması ve işletme bilgileri ile desteklemeye esas verilerin kayıt sistemlerinde güncellenmesinden yetiştiriciler, belgelerin düzenlenmesi ve veri girişlerinin zamanında yapılmasından ise görevli kişiler ve kuruluşlar sorumludur.

Buzağı Destek Ödemelerinden Kimler Yararlanacak?

Her buzağı için bir seferde destekleme ödenecek ve birden fazla doğum olması durumunda her buzağı destekleme alacaktır. Buzağı destek ödemeleri yıl içinde birinci ve ikinci dönem olmak üzere toplam 2 dönem halinde yapılacaktır. Belirlenen bölge illerinde doğan buzağılara, gerekli koşulları sağlamaları halinde ek destek sağlanacaktır. Soy kütüğüne kaydı olan buzağılar için ek destek olacaktır. Yerli sperma üretim merkezlerinden alınan sperma ile tohumlama yoluyla doğan buzağılara da ek destek sağlanacaktır. Bakanlık onayı ile doğan buzağılara ek / ilave desteleme ödemesi yapılacaktır.

TC ile Buzağı Desteği Sorgulama 2021

Tarım ve Orman Bakanlığının e-devlet sayfasındaki Buzağı desteklemesi icmal listesi linkinden Buzağı destekleme ödemeleri T.C ile kolay bir şekilde sorgulanabiliyor. Tarım Bilgi Sistemi üzerinden tüm hayvancılık işlemlerim menüsündeki açılacak hayvancılık hizmetleri menüsünden https://edevlet.tarbil.gov.tr/buzagi_icmal adresi üzerinden T.C kimlik numarası ve e-devlet şifre girilerek sorgulama yapılmasının ardından aynı T.C kimlik numarasına ait buzağı desteği icmal kaydı görüntülenmektedir.

BKZ: Kırsal Kalkınmaya 35 Milyon Hibe Müjdesi!

Yorumlar

 1. Hayrettin dedi ki:

  Desdek

 2. tufunfupvn dedi ki:

  Buzağı Desteklemesi ödenecekmi?