tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,8539
EURO
10,4059
ALTIN
498,27
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Sağanak Yağışlı
20°C

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2021

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2021

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparak para kazanmak, büyükbaş besicilik para kazandırır mı, en karlı evcil hayvan üretimi, Para kazandiran hayvan yetiştiriciliği, Sıfırdan büyükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır, büyükbaş hayvancılık destekleri, büyükbaş hayvancilik kar oranı 2021, küçükbaş hayvancılıkta para var mı gibi konularda araştırma yapan ve hayvan yetiştirerek para kazanmak isteyen kişiler yazımızda tüm bilgileri bulabilirler.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2021

Bu işi yapmak isteyenlere devlet birçok destek sunuyor. Hayvancılık için faizsiz ve uzun vadeli krediler ile birlikte bu alandaki teknolojik gelişmeler, sektöre deneyimsiz bir kişinin bile hiç düşünmeden hayvancılığa başlayabiliyor. Sektörün bu işi rahatlıkla yapabilmesi büyükbaş hayvan yetiştiriciliğini cazip hale getirmiştir. Ayrıca sığır yetiştiriciliğinin geleceğin en karlı mesleklerinden biri olduğu yönündeki fikirler de girişimciler için iştah kaynağı olmuştur.

Kısacası bugün sizlerle büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparak para kazanmak tan bahsedeceğiz. Yani bugünün ve geleceğimizin en çok ihtiyaç duyulan işlerden biri! Aşağıda öğreneceğiniz bilgilerin bu işten elde ettiğiniz kazançlar, çalışma sisteminiz, hangi alana yöneleceğiniz ve benzeri konularda size yol göstereceğini söyleyebilirim. Dilerseniz büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparak para kazanmak için merak edilen ve bilinmesi gereken detayları beraber inceleyelim.

Para Kazandıran Hayvan Yetiştiriciliği 2021

Hayvancılıktan para kazanmak için öncelikle karar vermeniz gereken şey bu alanda hangi sektörü seçeceğinizdir. Çünkü büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin alt dalları bulunmaktadır. Yani bildiğiniz gibi büyükbaş denilince akla sığır, manda, at, eşek ve katır gelir. Bu sektöre girmeden önce, hangi alana genişlemek istediğinize karar vermeli ve bu alan hakkında daha fazla bilgi edinmek için ihtiyacınız olan tüm detayları araştırmalısınız.

Örnek veriyorum, sığır yetiştiriciliğine başlatmaya karar verdiniz. Besi sığırı veya süt sığırı yetiştiricisi mi olacaksınız? Damızlık düveler mi yetiştireceksiniz yoksa sadece bir damızlık çiftliği ve işletme mi kuracaksınız? Demek istediğim, sığır yetiştiriciliği bugün gerekli sektörlerden biri olsa da, iyi işleyecek bir plan oluşturmazsanız bu işin sonunda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Ancak ticaretin tüm inceliklerini öğrenir ve bilinçli adımlarınızı atarsanız, büyükbaş hayvancılık sektörü ile ceplerini dolduranlar arasında olabilirsiniz. İsterseniz alt başlıklarda ne demek istediğimi biraz daha açıklayayım ve hangi yöntemi izleyeceğinize karar vermenize yardımcı olalım. Ayrıca Ziraat Bankasının vermiş olduğu damızlık düve kredisinden işletme için gereken sermayeyi karşılayabilirsiniz.

Bakanlık tarafından elde edilen bilgilere göre 81 ile damızlık düve hibesi verilecek. Başvuru ve şartları hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı inceleyiniz.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2021

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2021

Büyükbaş Hayvancılık Nasıl Yapılır?

Bir sığır veya inek yetiştirme işine başlamadan önce bir iş planı geliştirmeniz gerekir. Tabii bir iş planı yapmadan önce sektörü tanımanız gerektiğini anlamışsınızdır. Bir hayvan pazarına gidip 3 ila 5 inek satın alarak bu işe başlamak mantıklı olmaz. Yapmanız gereken şeylerden birkaçı, internette konu ile ilgili bulabileceğiniz her türlü kaynağı kullanmak, kendinize notlar almak ve daha fazla düşünebileceğiniz yöntemlere bakmak için bir kenara yazmak olmalıdır. Bu şekilde bir iş planı hazırlamanız daha kolay olacaktır. Ayrıca, sığır yetiştiriciliği hakkında kendinize süt sığırlarına mı yoksa besi sığırlarına mı odaklanacağınızı sormalısınız.

Süt İşinde Ne Kadar Para Var?

Süt hayvancılığının veya süt inekçiliğinin karlı bir iş olduğunu biliyoruz. Ancak işletmeye verilen gerekli özenle bu kazanç artacaktır. Yeterli miktarda süt hayvancılığı yapmak için yetiştireceğiniz hayvanın cinsinden inşa edeceğiniz barınağın koşullarına, sağlık kontrollerinden kullanacağınız yiyeceklere kadar pek çok detayı göz önünde bulundurmanız gerekir. Etrafta uygun bir otlak alanı var, satın aldığınız cinsten kaç kilogram süt alabilirsiniz, kullanacağınız ekipman. Bunlardan birini bile kaçırırsanız sığırlarınızın süt miktarı azalır, belki hastalanırlar hatta ölebilirler. Böylece geliriniz otomatik olarak azalacaktır.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2021

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2021

Örneğin; Ülkemizde yaşayanların çoğu, hayvancılığı tarım arazilerine ek olarak bir gelir kaynağı olarak görmektedir. Kar elde etmek için kesinlikle bu fikirden uzak durmak gerekiyor. Aynı şekilde çoğu Avrupa ülkesinde tarım arazilerinin % 70’i hayvanların gıda ve otlak ihtiyaçları için kullanılmaktadır ve ülkemizde bu oran % 15-20’ye düşmektedir. Bu noktaları dikkate alır ve doğru kararlar verirseniz, süt ürünleri işinden yeterince para kazanabilirsiniz. Peki besicilik para kazandırır mı?

Büyükbaş Besicilik Para Kazandırır mı?

Besi sığırı için gerekli olan yatırım maliyetinin, süt sığırlarına göre daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Evet, küçük sığırları satın alıp uygun şekilde beslemek ve yeterli ağırlığa ulaştıklarında satmak gibi basit eylemlere besi sığırcılığı denir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar satın alınan sığırların cinsi, yaşı, cinsiyeti, sağlığı ve görünüşüdür. Ayrıca besleyeceğiniz yem türü, sağlık kontrolleri, barınak etrafındaki mera hayvanlarının verimliliği gibi faktörler de dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarıdır. Örneğin; Mısır silajı, sığır yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen gıdalardan biridir. Hem ucuz hem de çiftlik hayvanları tarafından kolayca ete dönüştürülebilen bu yem, çoğu yetiştiricinin ilk tercihidir. Sığır yetiştiriciliğinde dikkat etmeniz gereken temel kurallar bunlardır. Tabii ki, bu kuralların ayrıntılarına bakmak ve doğru kararı vermek, sığır yetiştiriciliğini ne kadar ciddiye aldığınıza bağlı olacaktır.

2021 Yılı Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri Belirlendi! tıkla ve öğren.

Sıfırdan Büyükbaş Hayvancılık Ne Kadar Kazandırır?

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde karlı yatırım alanlarından biri de manda yetiştiriciliğidir. Son 30 yılda sayılarında ciddi bir düşüş görülen mandalar, devletin teşvik kararı ile dikkatini çekmeye başladı. Çünkü iyi bir iş planı ile bir mandaya yatırdığınız para 1 yılda amorti edilebilir. Evet, 2008 yılında başlatılan destek ve teşvik programları sayesinde manda yetiştiriciliğine yönelen girişimcilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sığır yetiştirmekten daha karlı olduğu söylenen manda yetiştiriciliği, birçok insanları manda çiftliği kurmaya yöneltiyor.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2020

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2021

Manda sütünün inek sütünden 4-5 kat daha pahalı ve 10 lira civarında olduğunu biliyorsunuz. Ayrıca son zamanlarda manda kaymağı ve yoğurt popüler süt ürünleri olmuştur. Yani bir mandadan 10 kilo süt alırsanız günlük 40 lira kazanacaksınız. Bu rakam ayda 1.200 TL olur. Sadece 5 mandanız olduğunu düşürseniz ayda 6.000 TL kazanırsınız. En kötü durumda harcamanın yarısı olduğunu düşünüyorsanız, kalan para 3.000 TL’dir.

Ve verdiğim rakamlar en düşük olanlar, sadece bu işten ne kadar kazanabileceğinizi belirtiyorum. Bu arada en sevilen peynir çeşitlerinden biri olan mozzarella peynirinde manda sütünün kullanıldığını söylemek isterim. Kısacası manda yetiştiriciliğine yönelen insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu alanda para kazanmak istiyorsanız manda yetiştiricilerine devletin sunduğu teşviklerden faydalanabilir, faizsiz kredilerle büyükbaş hayvancılık sektörü ile para kazananlardan biri olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? bilgi almak için tıklayınız.

Kimler Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanabilir?

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin kimler için uygun olduğunu özetle tekrarlayayım. Bu iş için gerekli; Sermayesi, emeği, zamanı ve tecrübesi olan herkes büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparak para kazanabilir. Peki, deneyimi olmayanlar bu işe giremez mi? Aslında yapabilirsiniz. Ancak büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden beklediğiniz miktarı kazanabilmek için hem teorik hem de pratik bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Yani düve ile buzağı arasındaki farkı bilmiyorsanız, popüler süt sağma makinelerini bilmiyorsanız, yol yakınken bu iş fikrini bırakmalısınız. büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, konu hakkında istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz bir çağda olduğumu belirtelim.

Biraz teorik bilgi edindikten ve iş planınızı hazırladıktan sonra yetiştiricilik yapacağınız bölgedeki çiftlikleri ve barınakları gezip işi yerinde görmenizi tavsiye ederim. Hala büyükbaş hayvan yetiştiriciliği istiyorsanız, size kolaylık ve kazanç diliyorum.

Büyükbaş Hayvancılık Kar Oranı 2021

Bu işten kazanacağınız miktar da takip ettiğiniz yöntemlere bağlı olacaktır. Ancak zaten çok şey öğrendikten sonra, büyükbaş hayvancılıktan elde edilen gelirin kişiden kişiye değişebileceğini tahmin etmelisiniz. Çünkü manda yetiştiren ile eşek sütü üreten bir kimsenin kazanacağı paranın miktarı aynı olmayacaktır. Manda yetiştiriciliği yapan iki kişinin kazanacağı miktar da aynı olmayabilir. Bunun nedeni ise herkesin çalışma stilinin farklı olmasıdır.

Yetiştirici, hayvanları için uygun bir barınak yapmazsa, doğru cinsi yetiştirmezse, sağlık kontrollerini düzgün yapmazsa; Bahsettiğimiz yüksek maaşları kazanmak bu sektör için sadece bir hayal olur. Diğer yetiştirici gecesine gündüzüne bu iş için emek verirse, kesinlikle karşılığı alır. Kısaca yaptığınız işin kalitesi ve izleyeceğiniz yöntem, hayvancılıktan ne kadar para kazanacağınızı belirleyecektir. Bu nedenle hayvancılık işine başlamadan önce büyükbaş hayvancılık yapıp yapamayacağınıza ayrıntılı olarak karar vermelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.