tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı 2023 Maddi Destek

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı 2023 Maddi Destek

Boşanan kadınlara devlet yardımları, boşanmış kadınlara ev yardımı, boşanmış dul maaşı ne kadar 2023, boşanmış kadınlara maaş başvurusu, dul yardımı başvurusu, nafaka alan kadın dul maaşı alabilir mi, dullara 1000 TL yardım, boşanmış kadına devlet yardımı 2023 hangi kurumlar tarafından verilir, boşanmış aile çocuğuna devlet yardımı veren kurumlara başvuru ve şartları nelerdir, dul kadınlara devlet yardımı 2023 yılında ne kadar oldu, devletten maaş bağlanır mı ve eşi ölen kadına devlet yardımı ne kadar oldu gibi soruların yanıtlarını Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı 2023 başlıklı yazımızda açıklıyoruz.

Her geçen gün boşanma oranlarının artmasıyla kadınlara verilen destek ve hakların neler olduğu yönünde oldukça fazla bir şekilde araştırmalar yapılmakta ve kadınlar tarafından devlet tarafından hangi desteklerin verildiği merak edilmektedir.

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımları 2023

Eşi vefat eden kadınlar için; Dul aylığı adı altında, belirli koşulları yerine getirmeleri halinde (SYDV) Sosyal Yardım Vakıflarından ödenek başvurusunda bulunabilirler. 2023’de aylık 325 TL’ye çıkarıldı ve bu ücretli yardımın 2 ayda 650 TL olmaktadır.

Peki, eşlerinden boşanan kadınlara devlet tarafından sağlanan doğrudan veya dolaylı destek var mı? Boşanmış kadın yardım almak için hangi kurumlara hangi belgelerle başvuracak? Devlet boşanmış bir kadına boşandığı gerekçesiyle doğrudan herhangi bir maaş vermiyor. Fakat eşinden boşanmış kadınlara vakıflar, kaymakamlar ve sosyal dayanışma vakıfları aracılığıyla dolaylı olarak yardım sağlanmakta ve 2023 yılında da devam etmektedir.

Boşanan Kadınlara Baba Maaşı

Öncelikle boşanmış kadınlar anne veya babalarının sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmektedir. Ebeveynleri yaşıyorsa, genel sağlık sigortası ile bir problemleri olmayacak ve aktivasyonları açık olacak. Annesi veya babası hayatta olmayanlara yetim aylığı verilir. Aynı zamanda Genel Sağlık Sigortasından da faydalanabilirler. 1 veya 2 yıllık evlilik ödeneği almışlarsa, ödenek süresi dolana kadar yetim aylığından yararlanamayacaklardır. Ancak hiçbir şey evlilik parası bitene kadar genel sağlık sigortasından yararlanmalarını engellemez.

Yetim aylığının alıcısı, annesi veya babası tarafından Emekli Sandığına bağlanırsa, kendi iş yeri, SSK veya Bağ-Kur’u varsa, kısaca maaş almaya devam edilemeyecektir. Boşanmış kadınlara emekli maaşı ödenmesi mümkün değildir. Ancak eşi vefat etmiş kadınlar, SGK’dan eşlerinin maaşlarını almasını isterse dul aylığı verilecek.

Dul Yardımı Başvurusu

SGK, eşi vefat etmiş kadınlara ölüm aylığı veriyor. SGK’ya, ölüm aylığı talebinde bulunarak dul aylığı alınabilir. Ölen eşin aylık maaşının yüzde 50’si bağlanacaktır. Eşi ölen ve bu kadının çocuğu çalışmazsa bu oran % 75’e çıkmaktadır. Ölüm yardımı ve dul / yetim aylığı talebi için tıklayınız.

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımları

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı

Eşi Ölen Dul Kadınlara Devlet Maaş Yardımı 2023

Eşi vefat eden kadına devlet yardımı olarak bağlanacak olan maaşlar yüzdelik oranlara göre hesaplanır. “5434 sayılı T.C Emekli Sandığı Kanunu Hükümlerinde Yetim Aylık Yüzdeleri” ise;

 1. Dul eş % 75,
 2. Dul eş % 50 (Memur olan veya memur emekli aylığı alan dul eş)
 3. Bir Dul eş % 60, bir çocuk, %30
 4. Bir Dul eş % 50, iki çocuk %25’er,
 5. Bir Dul eş, üç ve daha fazla çocuk Eş aylığın yarısını %50, çocuklarda kalan yarısını eşit paylaşmaktadırlar.
 6. Tek çocuk % 50,
 7. İki çocuk % 40’ar,
 8. Üç ve daha fazla çocuk % 100’ü geçmemek kaydıyla eşit olarak paylaşılmaktadır.

Yukarıda emekli sandığı kanunu hükümlerine göre belirlenen bu oranlar dul ve yetim aylıklarına yansıtılır.

1 Ekim 2008 tarih ve 5510 sayılı Kanuna göre boşanma sözleşmesi sonrasında eşiyle aynı evi paylaştığı ve emekli maaşından faydalandığı tespit edilirse SGK denetçileri tarafından denetlenir ve tespit edilirse haksız gelir elde edildiği anlaşılırsa verilen aylık kesilir.

Ayrıca söz konusu haksız aylığı da geri ödemesi emredilir. Nitelikli dolandırıcılık ihbarı savcıya yapılır. 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası var. Bu haklar, kocasının ölümünden sonra dul kadına devlet tarafından verilen dul ve yetim aylığı olacak, kocasından boşanma durumunda dul kadına değil, eşi vefat kadınlara EVEK yardımı kapsamında her iki ayda bir SYDV tarafından ödeme yapılmaktadır. Bunun desteğin ayrıntıları yazımızın devamında yer almaktadır.

Eşi Ölen Kadına Devlet Yardımı 2023

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, valilikler ve kaymakamlıklara bağlı olarak kurulmuş ve birçok alanda yardım sağlamaktadır. 3924 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Yasası ile ihtiyaç sahiplerine her türlü yardımı sağlamak mümkündür.

SYDV, eşi vefat eden kadınlara EVEK kapsamında düzenli aylık ödemeler yapmaktadır. Bakanlık, kocası vefat eden kadınlara her iki ayda 650 TL, aylık ise 325 TL olmak üzere bakanlık tarafından yardım aktarıyor. Ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Vakıf, kadınlara birçok alanda yardım sağlayabilmektedir. Bunlar;

Nakdi Yardım

Yardım almak isteyen kişinin kimlik kartı ve başvuru talebiyle vakfa gitmesi yeterli. Muhtaçlığı mütevelli heyet kararı ile tespit edilenler bu yardımdan yararlanabilir. Bağlı olduğunuz Kaymakamlık binasına başvurursanız, nakit yardımı almaya hak kazanırsınız. Ülkemizde ihtiyaç limiti, aylık evde bakım yardımı miktarı 1.797 TL olarak belirlendi. 2023 yılında engelli ve muhtaç yetim çocuklara aylık 1.125 TL yardım yapılmaya başlandı. Kaymakam, sosyal dayanışma fonu talebinizi değerlendirebilecek ve fon için uygun olması koşuluyla size nakit yardım sağlayabilecektir.

Başvuruda İstenecek Evraklar;

 1. T.C. kimlik kartı fotokopisi
 2. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorgu izni (imzalı)

Yakacak Yardımı

Bu, kış aylarında yakıt ihtiyacının karşılanması politikasıyla sağlanan yardımdır. Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından hazırlanan kömürler istek durumunda kişinin adresine teslim sistemiyle ihtiyaç sahibine teslim edilir. Kişinin muhtaçlığı Mütevelli Heyet Kararı ile sabit olmalıdır. Devlet tarafından verilen kömür yardımı hakkında bilgi edinmek için linke tıklayınız.

Barınma Yardımı

Boşanmış kadının ailesinden miras kalan eski bir evi varsa ve bir barınma sorunu varsa, Vakıf tarafından sağlanan yardımın tadilat ve onarım meselesi olma ihtimali daha yüksektir. Ev eşyası, mobilya ve giyecek yardımlarının sağlanması mümkündür. Barınma yardımında istenen belgeler ise;

 1. Kimlik kartı
 2. Barınma ihtiyaç raporu
 3. Tapu kaydı
 4. Vakfa dilekçe

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımları 2023

Belediyeler ayrıca boşanmış ve mağdur olmuş kadınlara çok çeşitli alanlarda yardımcı olabilir. Mağdur olduğunuz tespit edilirse, size nakdi ve ayni yardım sağlanacaktır. Özellikle büyükşehir belediyelerinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü adı altında oluşturulan birim ihtiyaç sahiplerine hizmet vermektedir. Belediyelerde Sosyal Yardım veya Beyaz Masa denilen birimler vardır.

İhtiyaç sahibi kişinin tespiti, muhtaçlık belgesi, adres tespiti çalışmalarını yürüten birim, STK’larla da işbirliği içindedir. Giyim, mobilya, ev eşyası hizmetlerini kabul ederek ihtiyaç sahiplerine sunmaktadır. İhtiyaç sahibi kadının ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, sosyal yardım kartına gizlilik ilkesine uygun, gurur ve haysiyet gözetilerek destek sağlar. İhale çağrıları ile nakit ve aynı yardım hizmetini sunar.

Ayrıca danışmanlık hizmeti de verilmektedir. Kadınların istihdamını artıran ve iş faaliyetlerini güçlendiren kurslar açılarak fuar için etkinlikler düzenlenir. Kadınların sosyal hayatta daha aktif olabilmeleri için onlara istihdam olanakları sağlayarak yardımcı olmak mümkündür.

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımları

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımları

Nafaka Alan Kadın Dul Maaşı Alabilir mi? 2023

Bu talep boşanma süresince devam edecek ve boşanma davasından ayrı bir dava olarak açılıp uygulanabilecektir. Ancak, bireysel olarak talep edilen davanın bekleme süresi kuralına uygun olması gerekir. Sınırlama süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Davaya konu olan eşin ve diğer eşin alacakları, mali güçleri ölçüsünde süresiz yoksulluk nafakası verilebilmekteydi. Nafaka talebinde bulunmak için 2 şart vardır;

 1. Boşanan eşin boşanma durumunda yoksulluğa düşecek olması,
 2. Eşin az kusurlu ya da kusursuz olması bu koşulları sağlanması gerekir.

Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz ibaresi yer alıyor. Medeni Kanun’un 175 / 1’inde süresiz cezaya 5 yıllık nafaka sınırı getirilmiştir. Kusurlu veya kusursuz eşe nafaka ödenir. Nafaka süresi ise aile hakimi tarafından belirlenecektir.

BKZ: Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar

Anne Babası Ayrı Çocuğa Devlet Yardımı 2023

Devlet tarafından boşanmış ailelerden gelen çocuklar, mahkeme kararıyla kararlaştırılan aylık iştirak nafakası alırken, eşi ölen kadına maaş bağlanması durumunda ailenin kaç çocuğu bulunuyorsa oranlar üzerinden çocuklarına 18 yaşına kadar maddi olarak yardımlar devam etmektedir.

Sadece 18 yaşında kayıt yaptıran ve 25 yaşına kadar eğitimine devam eden çocuklara ödenen ücretler, okul bittikten sonra SGK ile iletişime geçilerek annenin maaşına aktarılır. Eşi ölen sigortalının çocukları yetim aylığı alır. Dul ve yetim aylıkları, 2023 yılı TÜİK verilerine dayalı artış göstermektedir. 2023 yılında dul aylığı 627 TL, yetim aylığı 690 TL arasında yatırılmaktadır.

Dul Kadınlara Devlet Yardımları 2023

Boşandıktan sonra dul kalan kadınlar, kamu kurumlarından çeşitli yardımlardan yararlanmaktadır. Mor Çatı, Kadın Haklarını Koruma Derneği ve KAHDEM, boşanma sürecinde ve sonrasında ihtiyaç sahibi kadınlara ve mağdurlara yardım ediyor.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Desteği

Şişli Belediyesi, Avrupa Komisyonu Türkiye delegasyonu gibi kurumlardan destek alarak faaliyetini sürdüren Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kadınlara barınma olanağı sağlıyor. Mor Çatı, boşanma sonrasında yaşanacak şiddet ve huzursuzluğa karşı, kadınları yaşadıkları il dışında farklı bir yere yerleştirerek güvenliğini sağlıyor. Ancak burada başvuruda aranan şart, kadının şiddete maruz kalmış olmasıdır. Kadın sığınma evi sunan bu vakfa başvurmak için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

KAHDEM

Kadın Hukuki Destek Merkezi Derneği olarak kurulan bu dernek, kadınlara yardım etmek, danışmanlık yapmak, yurt ve misafirhaneler açmak, irtibat büroları açmak ve mağdur kadınları korumak ilkeleri ile kurulmuştur. Derneklerin amacı temelde aynıdır. Boşanan kadına hukuki yardım sağlanır. Boşanma sonrası psikolojik zorluklardan kaçınmak için manevi destek sağlanır. Derneklere verilen yardımla orantılı olarak maddi yardım sağlanması da mümkündür. Dernekler gönüllülük esasına göre çalışır. Alınan yardımlar sayesinde kadınlar destek sağlanabilmektedir.

Kadın Haklarını Koruma Derneği

İstanbul Kadın Örgütleri olan bu dernek, kadın haklarını savunmak ve kadın istihdamını artırmak amacıyla kurulmuştur. Kadın mağdurlara hukuki destek sağlamanın yanı sıra, el sanatlarını satarak ve tanıtarak gelir elde etmelerini sağlar. Kadın sığınma evlerinin açılmasını destekliyor ve öncülük ediyor.

Yorumlar

 1. Zehra Mert dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgilere çok teşekkür ederim

 2. Zeynep dedi ki:

  Ben çalışamiyorum kızımın bana ihtiyacı olduğu için eşinden bosanan kadına maaş baglaniliyormu