tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,8539
EURO
10,4059
ALTIN
498,27
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Sağanak Yağışlı
20°C

Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021 (GÜNCEL)

Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021 (GÜNCEL)

Biyoteknik mücadele Desteği 2021, bitkisel üretimde biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele destekleme ödemesi uygulama tebliği, Biyolojik ve biyoteknik mücadele Desteği 2021, Biyoteknik mücadele yöntemleri PDF, Bitkisel üretime destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliğ 2021, Biyolojik ve Biyoteknik mücadele nedir, 2021 hayvancilik destekleme tebliği hakkında tüm bilgileri Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021 başlıklı içeriğimizden edinebilirsiniz.

Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021

Tarım ve Orman Bakanlığının “Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ ile doğal dengenin korunması için biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir. Bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknik mücadele yapan çiftçiye 520 TL destek ödemesi yapılacaktır.

Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği

18 Kasım tarihinde yayınlanan 31308 sayılı Resmi Gazete’de, Biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin yayınlanan karar ile destekleme miktarları belirlenmiştir.  Yayımlanan tebliğin amacını özetleyecek olursak, bitkisel üretimde kimyasal mücadele yerine alternatif mücadele tekniklerinin uygulanmasıyla kimyasal ilaç kullanımının azaltılması, insan sağlığının ve doğal dengenin korunması için biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin usul ve esaslarının düzenlenmesidir.

Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021 (Çiftçiye 520 TL)

Ülkemizde bitkisel üretime arız olan zararlı organizmalara karşı biyolojik ve/veya biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılması ile kimyasal ilaç kullanımının azaltılması amacıyla örtüaltında ve açık alanda bitkisel üretimde, destekleme kapsamına alınan ürünler ve destekleme ödeme miktarları aşağıdaki gibi olmaktadır:

  1. Örtüaltı (paket): 520 TL/da 
  2. Açık alanda (paket): 130 TL/da
  3. Açık alanda turunçgilde Akdeniz meyve sineğine karşı feromon ve tuzak kullanımı için tahsis edilen dekar başına 80 TL desteklemeden, tuzak kutusunun en az 5 yıl kullanma ömrü bulunmasından dolayı daha önceden tuzak kutusu olup da sadece feromon kullanan üreticilere dekar başına 30 TL destekleme ödemesi yapılacak.
  4. Örtü altı (domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak) üretiminde biyolojik mücadele için dekar başına 400 TL, biyoteknik mücadelede, feromon ve tuzak kullanan üreticilere 120 TL, domateste güveye karşı sadece feromon kullananlara 60 TL destek verilecektir.
  5. Açık alanda domateste biyoteknik mücadelede, feromon ve tuzak kullananlar 50 TL, domates güvesine karşı yalnızca feromon kullananlar ise 30 TL destekten faydalanacaktır.
  6. Biyoteknik mücadele destek miktarı elma, bağ, kayısı, ayva ve armut için dekar başına 50 TL, şeftali ve nektarin için 80 TL, zeytin için 33 TL olarak uygulanacaktır.
  7. Nar üreticilerine biyolojik mücadele kapsamında dekar başına 50 TL, biyoteknik mücadele çerçevesinde de 80 TL destek sağlanacaktır.

Üreticiye yapılacak olan destekleme ödemesi miktarı, üreticinin biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele amacıyla yaptığı harcamaları gösteren fatura bedelinin, mücadele yaptığı toplam alanına bölünmesiyle elde edilecek olan dekara maliyetini geçemez.

Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021

Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteği 2021 Başvuruları

Biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilerin, destek başvurularını “kayısı, ayva, armut, elma, bağ, açıkta domates, zeytin, turunçgil, nar, şeftali ve nektarin” için 4 Aralık, örtü altı için ise 31 Aralık mesai bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. Biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği başvuruları hakkında tebliğnamede yer alan madde ise aşağıdaki gibidir;

01.01.2020 tarihinden itibaren biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticiler tarafından destek başvuruları kayısı, ayva, armut, elma, bağ, açıkta domates, zeytin, turunçgil, nar, şeftali ve nektarin için 4/12/2020, örtüaltı için ise 31/12/2020 tarihi mesai bitimine kadar, başvuru dilekçesi ve gerekli belgeler ile birlikte ÇKS ve/veya ÖKS kayıtlarının bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne başvuru yapılır.

Biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele desteği (BBMD) ödemeleri için gerekli finansman, bütçenin muhtelif tarımsal destekleme hizmetleri, tahsis edilen ödeneklerden karşılanmaktadır.

Kimler Biyolojik ve Biyoteknik Desteklemesinden Yararlanamaz?

Bitkisel biyolojik ve biyoteknik destekleme ödemelerinden yararlanamayacak olanlar ise;

  1. Desteklemelerden kamu kurum ve kuruluşları,
  2. Bakanlık desteklemelerinden yararlanması yasaklanmış olan üreticilerde biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele desteklemelerinden yararlanamaz.

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteği 2021

Örtüaltında ve açık alanda bitkisel üretim destekleme kapsamına alınan ürünler ve destekleme ödeme miktarları aşağıdaki tabloda olduğu gibidir:

ÜRÜN BAZINDA DESTEKLEME MİKTARLARI

 Örtüaltı (paket):520 TL/da

Açık alanda (paket): 130 TL/da

ÜRÜN

BİYOLOJİK MÜCADELE DESTEK MİKTARI (TL/da)

BİYOTEKNİK MÜCADELE DESTEK MİKTARI (TL/da)

Örtüaltı (Domates, Biber, Patlıcan, Hıyar, Kabak) 400 120 (Feromon+Tuzak)

60 (Yalnızca Feromon)

Turunçgil 50 80 (Feromon+Tuzak)

30 (Yalnızca Feromon)

Domates (Açıkta) 50 (Feromon+Tuzak)

30 (Yalnızca Feromon)

Elma 50
Bağ 50
Zeytin 33
Kayısı 50
Nar 50 80
Ayva 50
Armut 50
Şeftali 80
Nektarin 80

2021 Yılı Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemelerini görüntülemek için tıklayınız. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen biyoteknik ve biyolojik mücadele desteği resmi gazete tebliğini incelemek için buraya tıklayınız. Dekar başına verilen bu destekler, çiftçilerimize 2021 yıllarında verilmeye devam edecektir.

Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021

Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri 2021

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteği 520 TL

Tarım ve Orman Bakanlığı uygulamasıyla biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği kapsamında, örtüaltında domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak üretiminde biyolojik mücadeleye dekara 400 TL, biyoteknik mücadeleye 120 TL olmak üzere; her ikisini de uygulayan üreticilere 520 TL destek ödemesi yapılacaktır. Açık alanda ise turunçgil, domates, bağ, elma, kayısı, zeytin, nar, ayva, armut, şeftali ve nektarinde dekara 130 TL destek ödenecektir.

Biyoteknik Mücadele Desteği 2021 Şartları Nelerdir?

Destekleme ödemesi için üreticide aranacak olan şartlar ise;

Örtüaltı üretim yerinin ÖKS’de, açık alanda üretim yerinin ÇKS’de kayıtlı olması,

Biyolojik ve/veya biyoteknik mücadelede kullandığı BKÜ’ye ait faturaya sahip olması (e-fatura olması durumunda firması tarafından onaylı olması),

Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik gereği ÜKD kayıtlarını tutması ve onaylanmış olarak başvuru belgeleri ile birlikte ibraz etmesi,

Bitki koruma faaliyetlerinin zirai mücadele teknik talimatlarına ve entegre mücadele prensiplerine göre yapılmış olması,

Kullanılmış olan BKÜ’nün etiket bilgilerine göre uygulanmış olması,

Örtüaltında faydalı böcek kullanan üreticilerin seralarında giriş ve yan havalandırma açıklıklarının tül ile kapatılmış olması,

Üreticilerin zeytinde Zeytin Sineğine karşı biyoteknik mücadelede ruhsatlı olan feromon+tuzak desteğinden yararlanabilmeleri için bireysel olarak en az 40 dekar zeytinlik alanda biyoteknik mücadele yaptığını beyan etmesi,

Dilekçe ekinde (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen hususları belgeleyen eklerle birlikte il/ilçe müdürlüğüne başvurması,

Örtüaltı bitkisel üretimde domates güvesine karşı mücadele amaçlı dekara 2-4 adet, aynı amaçla açıkta domates yetiştiriciliğinde ise dekara 4-6 adet feromon kullanılmış olması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.