tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Bekçi Nasıl Olunur? 2023 Şartları (Kadın-Erkek) E-Devlet Bekçilik

Bekçi Nasıl Olunur? 2023 Şartları (Kadın-Erkek) E-Devlet Bekçilik

Bekçi nasıl olunur, Polis Akademisi tarafından yapılacak olan bekçi alımları ile alakalı araştırma yapan adayların merak ettiği sorular olan bekçi olma şartları 2023, bekçi nasıl olunur erkek, nasıl bekçi olunur 2023, Bekçi nasıl olunur 2023, Bekçi olmak için KPSS puanı, Bekçi olmak için şartlar 2023, Bekçilik sınav soruları, bekçi nasıl olunur kadın, bekçi alımı, bekçi maaşı, Bekçi olmak için nereye başvurulur, EGM bekçi alımı, Bekçilik sınavı, Jandarma bekçi alımı, Bekçi olmak için hangi sınava girilir gibi tüm merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır.

Bekçi Nasıl Olunur? 2023

Bekçi Nasıl Olunur, Bekçi olmak devlet memuru olmak anlamına gelmektedir. O nedenle memurluk için aranan şartların birçoğu bekçilik içinde aranmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapacak bekçilerin, bekçilerde aranan şartlar, çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçleri, görev ve yetkileri ile çalışmalarına ilişkin usul ve esasların düzenlendiği karar 18 Haziran tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu kapsamında 2023 yılında bekçi olma şartları yazımızın devamında yer almaktadır.

e-Devlet üzerinden bekçilik başvuru yapmak isteyen kişiler Bekçilik Başvurusu E-Devlet 2023 Pa.edu.tr Bekçi Alımı başlıklı yazımızdan detaylı bilgi alabilirler.

Bekçi Alımı Başvuru Tarihi 2023

Polis Akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapılacak olan 2023 bekçi alımı için araştırmaları adaylar tarafından tüm hızıyla devam ediyor. Bilindiği gibi sözlü, yazılı ve parkur sınavlarının ardından alımlar gerçekleştiriliyor. 3 bin bekçi alımının ardından pek çok kişi başvuru tarihlerini araştırıyor.

Bekçi alıma ilişkin sınav takvimi ise Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden ilan edilecektir. E-devlet üzerinden başvuru yapmak için tıklayınız.

Başvuru Ücreti Nereye Yatırılacak?

Bekçi Nasıl Olunur Online olarak ön başvuru yapacak bekçi adaylar belirlenen tarihlerde Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “…./.. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı” isimli hesaba yatıracaktır. Sınav başvuru ücreti ise 250 TL’dir. Yalnızca Halkbank şubelerinden, ATM’lerinden ve Halkbank internet bankacılığından başvuru ücretleri yatırılabilecektir.

Bekçi Başvuru Şartları Nelerdir? 2023

 1. T.C vatandaşı olmak,
 2. Lise veya dengi okul mezunu olmak,
 3. Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmadığına dair belge almak,
 4. 18 yaşını doldurmuş olmak ya da 31 yaşından gün almamış olmak,
 5. Herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak ya da herhangi bir kuruluş ile ilgisi bulunmamak,
 6. Polislikten çıkarılmamış olmak,
 7. Başvuru yapılan il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
 8. Memur olmaya engel teşkil edecek bir durumu bulunmamak,
 9. Terör örgütlerine katılmamış olmak,
 10. Uyuşturucu madde kullanmıyor olmak,
 11. Silahlı görev yapmaya veya silah taşımaya hukuki manada bir engelinin olmaması,
 12. Sağlık yönetmeliğince belirtilen şartları taşıyor olmak,
 13. Kamu haklarından mahrumiyetinin bulunmaması,
 14. En az 1,67 boy oranına sahip olmak,
 15. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmalı,
 16. Güvenlik soruşturmasının ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması,
 17. Herhangi bir yüz kızartıcı suçtan dolayı hükümlü olmamak,
 18. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği kriterlerini sağlıyor olmak gereklidir.

Bu şartları taşımayan kişiler tespit edilir ise sınav başvuruları kabul edilmeyecektir.

Bekçilik İçin Gerekli Evraklar 2023

Bekçi nasıl olunur ve bekçi olmak için gerekli evraklar:

 1. Sınav başvuru dilekçesi
 2. T.C kimlik kartı, sürücü belgesi ya da pasaport
 3. Diploma (aslı ve fotokopisi)
 4. İkametgah belgesi
 5. Son yıla ait 4 adet biyometrik fotoğraf
 6. Yaş düzeltmesi yaptıranların yaş düzeltme belgeleri
 7. Bekçilik şartlarından eşinin ya da kendisinin bekçilik için engel teşkil edecek durumlarının olmaması,
 8. Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren dekont
 9. Sağlık bilgilendirme formu
 10. Askerlik hizmetinin tamamlandığını gösteren belge (aslı ve fotokopisi) gerekmektedir.

Bekçi Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçilik başvurusu nasıl yapılır? Bekçilik ön başvurusu var mıdır? gibi sorular son zamanlarda bekçi aday adayı olacak kişiler tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Bekçi olmak için başvurular iki türden yapılabilmektedir. Birinci yöntem olarak bekçilik başvurusu e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Başvuruların nereye ve nasıl yapılacağını hakkında detaylı bir şekilde incelersek;

İnternet Üzerinden Başvuru 1. Yöntem: Bekçilik görevinin yapılacağı il başvuru sırasında aday tarafından seçilmektedir. Birinci başvuru yöntemi olarak karşımıza çıkan internet üzerinden müracaatta, kişi e-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Bekçilik başvurusu e-devlet üzerinden yapabilmek için tıklayınız.

Bireysel Başvuru 2. Yöntem: Bireysel başvuru için belirlenen tarih aralığı Polis Akademisinin resmi internet sayfası üzerinden vatandaşlara duyuruluyor. Ön başvuruyu tamamlayan kişiler, ön sağlık kontrolleri için başvuru merkezlerine belirlenen mesai saatleri arasında başvuruda bulunabilmektedir. Belirtilen tarihler dışındaki kişisel başvurular reddedilmektedir. Fiziki başvuru sırasında merkezlere hiçbir elektronik eşyada alınmamaktadır.

Bekçi Nasıl Olunur 

Bekçi Maaşları Ne Kadar? 2023

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçilerin aylık maaşları en çok merak edilen konulardan biridir. Bekçi olabilmek için gerekli şartlar arasında lise ve dengi okullardan mezun olunması gerektiğine değinmiştik. Bekçilerin maaşları da almış oldukları eğitime göre değişiklik göstermektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak istihdam edecek olan bekçi maaşları 2023:

 1. İlkokul mezunu bekçi maaşı: 5.008 TL
 2. Lise ve dengi mezun olan bekçi maaşı: 5.186 TL
 3. Ön lisans ve Lisans mezunu olan bekçi maaşı: 5.421 TL

Bekçi maaşları şehirlere göre farklılık gösterebilmekte ve ek ödeme tutarları da maaşları etkilemektedir. Bekçiler çocukları ve eşleri için de ödenek alırlar. Ayriyeten bekçi maaşları enflasyon oranına göre değişmektedir.

Bekçi Nasıl Olunur Kadın

Bekçi Nasıl Olunur? Bayan bekçi alımları hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz yıl konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bakanın açıklamalarına göre kadın bekçi alımı olmayacak. Fakat yapılan bu açıklama ilerleyen tarihler için kesin bir yanıt olmamakla birlikte şimdiye bakılırsa kadın bekçi alımı yapılıp yapılmayacağı bilinmemektedir. Bayan bekçi alımları gerçekleşirse istenen şartlar ise aşağıda sıralanmıştır:

 1. T.C vatandaşı olmak,
 2. En az Lise ve dengi okuldan mezun olunması,
 3. 1.67 cm ve üzeri boya sahip olunması,
 4. Beden kitle endeksinin 18 ve 27 arasında olması,
 5. Başvuru yapılan il sınırları içerisinde de en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
 6. Memuriyete engel bir durumu bulunmamak,
 7. Kamu haklarında mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
 8. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya engel teşkil edecek hukuki bir engeli olmamak,
 9. Yüz kızartıcı bir suça karışmamış olunması,
 10. 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün alınmaması gerekmektedir.

Bayan Bekçi Olma Şartları 2023 detaylı bilgi için tıklayınız.

Bekçilik Sınavı Ne Zaman? 2023

Bekçi Nasıl Olunur Bekçilik hakkında sorulan sorular arasında bekçilik sınavının ne zaman yapılacağı merakla takip ediliyor. Bekçilik sınavı 3 aşamalı olarak yapılıyor. Bu 3 aşama ise yazılı, sözlü ve fiziki yeterliliktir. Sınav tarihi açıklandığı takdirde sizlere bilgi vereceğiz.

Yazılı Sınav: Adaylar öncelikle yazılı sınava tabi tutulmaktadır. Yazılı sınavda sorulacak olan sorular;

 • Türkçe
 • Sosyal Bilgiler
 • Fen Bilgisi
 • Hayat Bilgisi
 • Matematik
 • Genel Kültürdür.

100 puan üzerinden değerlendirilen bu yazılı sınavda başarı ile geçmek için en az 50 puan alınması gerekmektedir. Ayrıca Bakanlık gerekli gördüğü zamanlarda bu puanlarda değişiklik yapma hakkına sahip olmaktadır.

Fiziki Yeterlilik: İkinci aşama olarak karşımıza çıkan fiziki yeterlilik sınavında adayların kabiliyetleri ve fiziki durumları incelenerek eleme yapılması üzerine gerçekleşir. Gerekli incelemeler sonucunda 60 puan alan adaylar bu aşamadan da geçmiş olmaktadır. Yazılı sınavdan başarılı bir şekilde geçen adaylar bu sınavda başarısız olur ise bekçilik sınavlarından elenmiş olacaktır.

Sözlü Sınav: Üçüncü ve son aşama ise sözlü sınavdır. Adaylar bu aşamada kendini ifade edilme yeteneği ve öz güven üzerinden not alacaktır. Aday bu süreçte genel kültür konularını içerek kartlar arasından seçim yaparak o konudaki fikirlerini açıklayacak ve verilen süre zarfında kısa bir sunum yapılması istenmektedir. Sözlü sınavda toplamda 5 kategori bulunmaktadır. Bu kategoriler;

 1. Bilgi seviyesi,
 2. Kavrama yeteneği,
 3. Öz güven,
 4. İfade yeteneği
 5. Vücut dilidir.

Her bir kategori 20 puan olmaktadır. Bu kategoriler dikkate alınarak adayın sınavdan başarılı bir şekilde sonuç alması için en az 70 puan alması gerekmektedir.

Aday bu üç sınavı geçtikten sonra almış oldukları puanlar üzerinden hesap yapılmaktadır. Yazılı ve fiziki puanın yüzde 25’i, sözlü sınavın ise yüzde 50′ sinin ortalaması alınarak hesap edilecektir. Bu puan hesaplandıktan sonra sınavı kazananların isimlerini liste olarak adaylara duyurulacaktır. Adı listede yer alan adaylar üzerinden arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılmaktadır Bu son aşamayı da başarıyla geçen bekçi adaylarından sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Bekçi Alımı 2023 Başvuru Formu

Bekçi alımı 2023 başvuru formu için binlerce vatandaş Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanacak olan ilanı merakla beklemekte. Polis Akademisi Başkanlığı, bekçi alımı başvuru formu için duyuru yaptığı sırada mülakat ve sınav tarihleri hakkında bilgiye de yer verecektir.

ÖNEMLİ NOT: Çarşı ve mahalle bekçi alımları için duyuruları yalnızca https://www.egm.gov.tr/duyurular adresi üzerinden yapılmaktadır.

Bekçi Çalışma Saatleri 2023

Bekçilerin kaç saat çalıştığı ve mesaileri bekçi adayları tarafından ilgiyle takip ediliyor. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı görev yapan bekçiler genel itibariyle akşam 19.00, sabah 07.00 aralığında çalışmaktadır. Haftalık 40 saat olan çalışma saatleri bekçilerin günlük çalışma saatleri, güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar olan saatler arasını kapsayacak şekilde düzenlenmektedir. Bekçi Nasıl Olunur? Özetle bekçilerin çalışma saatlerini Emniyet tarafından belirlendiği bilinmektedir. Haftalık 40 saat üzerinde çalışan bekçilerin mesai saatleri ise;

 1. Pazartesi: 21:00 – 05:00 (8 saat)
 2. Salı: 21:00 – 05:00 (8 saat)
 3. Çarşamba: 21:00 – 05:00 (8 saat)
 4. Perşembe: 21:00 – 05:00 (8 saat)
 5. Cuma: 21:00 – 05:00 (8 saat)
 6. Cumartesi: TATİL (Diğer vardiya)
 7. Pazar: TATİL (Diğer vardiya)

Bu mesai saatleri resmi değil, tahminidir.

Bekçi Çalışma Saatleri

Bekçi Çalışma Saatleri 2023

Yukarıda yer alan mesai saatleri herkes tarafından bilinen bekçilerin mesai ve çalışma saatleri olmaktadır. Belirtilen bu saatlere göre bekçiler, günde 12, haftada ise 84 saat çalışmaktadır. Fakat bekçilerin çalışma saatleri Emniyet Müdürlükleri tarafından belirlenmektedir.

Bekçilerin Görevleri Nelerdir?

Memurluk için aranan şartların birçoğu bekçilik içinde aranmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapacak bekçilerin;

 • Uyuşturucu satıcıları, kavga edenler, kumar bahis oynayıp oynatanlar ve çevreyi rahatsız edici gürültü ve kavga edenleri polise teslim etmek, bildirmek.
 • Cana, mala ve tecavüze yönelik tehdit ve saldırıları önlemek, saldırganları yakalamak.
 • Huzuru bozan, insanlara karışan kişileri tespit etmek ve gerekirse polise veya jandarmaya teslim etmek.
 • Yargı alanlarında bir acil durum meydana gelirse, kolluk kuvvetlerine haber vermek.
 • Kaza geçiren, hastalanan, düşen ve yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek.
 • Engelli, yetim, çaresiz ve çocukları evlerine veya kolluk kuvvetlerine teslim etmek.Delilleri izleyerek kazaları ve suç olaylarını kolluk kuvvetlerine bildirmek.
 • Deprem, yangın, su baskını gibi olayları itfaiye teşkilatına bildirmek. Yangın ve sel baskınlarında insanları sakinleştirmek ve önleyici tedbirler almak.

Bekçi Nasıl Olunur kadın, Bekçi olmak için nereye başvurulur, Bekçi alımı, Bekçi olmak için KPSS puanı, Bekçi maaşı, Jandarma bekçi alımı, EGM bekçi alımı. Bekçilik sınavı tarihleri hepsini yukarıda sıraladık kısa bir özet geçmek gerekirse.

 • Bekçi olmak için nereye başvurulur: İnternet Üzerinden Başvuru ve Bireysel Müracaat.
 • Bekçi olmak için KPSS puanı: KPSS’den bekçi olmak isteyen adayların, 70 puan ve üstü alması gerekmektedir.
 • Bekçilik sınavı tarihleri: Alımla ilişkili olarak sınav takvimi ise Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet adresi olan www.pa.edu.tr üzerinden ilan ediliyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.