Güncel Ajans

Bayan Bekçi Olma Şartları 2020

Bayan Bekçi Olma Şartları 2020

2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine, sokaklarda güvenlik ve düzeni sağlamak için bekçi alım emri vermesi ile bekçi alımına yeniden başlandı. Bekçi alımları sokaklarda özellikle hırsızlık, fuhuş  ve uyuşturucu madde dağıtımının önüne geçmek için yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir TV programında bekçi alınmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakanımız yaptığı açıklamada, bekçi sayısının 40.000’e ulaşmasını istediklerini ve personelin verilmesi durumunda 5-10.000 bekçi alabileceklerini söyledi. Bu açıklamadan sonra karşılaştığımız sorunlardan biri de bekçilerin işe alınma koşulları olmakta. 2020 bayan bekçi alımı Olacak mı, Bayan bekçi boy şartı, Bayan bekçi alımı şartları nelerdir, Bayan bekçi başvurusu yap 2020, Bayan bekçi maaşları gibi konular hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bayan Bekçi Alımı Şartları 

Bekçilik mesleği geçmişten gelen bir Türk mesleği diyebiliriz. Bekçiler ilk olarak 1914’te işe alındı ​​ve 1974’e kadar devam etti. 2008’de Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosuna bekçiler de dahil edildi. Daha sonra askıya alınan bu uygulama 2016 yılının son aylarında yeniden duyurulmuş ve 2017 yılında çıkarılan bir kanunla yeniden yürürlüğe girmiştir. 2020 yılına kadar 22.000’den fazla mahalle bekçisi bulunmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kadınların da bekçi olabileceği bilgisi verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde güvenlik görevlileri hakkında yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıllarda şu açıklamalarda bulunuldu. İşe alım duyurusunun yapıldığı Nisan 2016’da yine 20 yılında 9 bin 433 muhafız görevlendirildi. Halen 21.000.347 Çarşı ve Mahalle bekçisi görev yapıyor. Kadınların bekçi olabilmeleri için belirli şartları sağlamaları gerekiyor. Bu koşullar sadece kadınlar için değil erkekler için de geçerli.

Mahalle bekçileri kanunu hakkında yapılan resmi açıklamalara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Kadın Bekçi Alım Şartları 

 • T.C vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak
 • Askerlik görevini yapmış olmak (erkek adaylar için)
 • En az lise ve dengi okuldan mezun olmak
 • 1.67 cm ve üzeri boya sahip olmak
 • Beden kitle endeksi 18 ve 27 arasında olmak
 • Başvuru yapılan il sınırları içerisinde de en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak
 • Memuriyete engel bir durumu bulunmamak
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya engel teşkil edecek hukuki bir engeli olmamak
 • Yüz kızartıcı bir suça karışmamış olmak
 • Kamu haklarında mahrum olmamak

2020 Bayan Bekçi Alımı Olacak mı?

Bayan bekçi alımı ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 29 Aralık 2019 tarihinde katıldığı bir programda kadın bekçi alınmayacağı bilgisini verdi. İlerleyen tarihlerde yeniden kadın bekçi alımı yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor.

Bayan Bekçi Olma Şartları

Bayan Bekçi Olma Şartları

Bayan Bekçi Başvurusu Yap 2020

Ön başvurular internet üzerinden yapılabilir. Alım duyurusu açıklandığında, belirtilen tarihler arasında e-devlet şifreniz ile internet üzerinden belirlenen formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Belirtilen tarihler dışında yapılan talepler geçersiz sayılacaktır.

İlginizi Çekebilir-  İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? 2020

Bayan Bekçi Maaşları 2020

Bekçi maaşları ve bayan bekçi maaşları sıkça sorulan sorulardır. Cinsiyet, bekçi maaşlarında belirgin bir faktör değildir. Bekçilerin maaşının belirlenmesinde etkili olan faktör eğitim düzeyidir. İlkokul, ortaokul, önlisans ve lisans mezunları arasında maaş farkı vardır. Bekçilerin aldığı en güncel maaş bayan bekçi maaşları ve güncel bekçilik maaşlarını öğrenmek için “Bekçi Nasıl Olunur? Maaş ve Şartları Nelerdir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bayan Bekçi Boy Kilo Şartı Nedir?

Bekçi olabilmek için boy ve kilo şartlarına uygun olmak gerekir. Bekçi olmak için beden kitle indeksiniz 18 – 27 aralığında olması gerekir. Bu istenilen indeks dışında 17,9 ya da 27,1 olsanız daha elenirsiniz. Beden kitle indeksinizi buradan hesaplayabilirsiniz.

Bekçiler Kaç Saat Çalışır?

Polis memurları gibi bekçilerde saatlerce çalışmaları var. Polis memurlarının sabit çalışma saatleri yoktur ve aynı durum bekçiler içinde söz konusudur. Kars polisi başka bir sistemle çalışırken, İstanbul polisi başka bir sistemle çalışıyor. Bu sistem bekçiler için de geçerlidir. Kaymakamın takdirine bağlı olarak gece veya gündüz nöbetçi olarak çalıştırılabilir. Konuyla ilgili bazı örnekler gösterirsek bu sistemler;

 • 1+1 Sistem; Bu sistemde çalışırsanız görevden sonraki gün izinli sayılacaksınız.
 • 12-24 Sistemi; Bu saatlerde içinde çalışıyorsanız 12 saat görev yaptıktan sonra 24 saat izinli olacaksınız
 • 2+1 Sistemi; Bu sistemde çalışırsanız 2 gün işe gidersiniz daha sonra ki gün izinli olacaksınız.
 • 6+1 Sistem; Bu sistemde ise haftanın 6 günü işe gidip bir gün izinli olacaksınız.

Genel olarak işe giriş çıkış saatleri bu şekilde olmaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için İl veya ilçenizde bulunan bekçilerden bilgi alabilirsiniz.

Bekçilerin Tayini Var mı?

Bir başka merak edilen soru da, bekçilerin tayini var mı? Emniyet Genel Müdürlüğü’nün illere gönderdiği resmi yazıya göre, bekçilerin il dışına çıkmalarına izin verilmiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 1 Temmuz 2019 tarihinde illere gönderdiği resmi yazıda, 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu çerçevesinde çalıştırılan bekçilerin, hizmet sırasında görevlendirme süresince tayin hakkı bulunmuyor. Kısaca bekçiler görev süresi boyunca, görevli oldukları ilde çalışmak zorundadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.