tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2948
EURO
35,0683
ALTIN
2.401,25
BIST
10.422,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

AÖL Nasıl Mezun Olunur? 2023 Açık Lise Kredi Hesaplama

AÖL Nasıl Mezun Olunur? 2023 Açık Lise Kredi Hesaplama

AÖL nasıl mezun olunur, Açık lise kredi sorgulama nasıl yapılır, açık lise kredi hesaplama programı var mı gibi sorular öğrencilerin kafasını zaman zaman bilgi karmaşası yüzünden karıştırabiliyor. Bu nedenle sizler için açık lise kredi hesaplama ve açık lise kredi sorgulama hakkında tüm bilgileri içeriğimizde paylaşıyoruz. Açık liseden mezun olmak için bilinmesi gerekenlerin hepsi yazımızda..

AÖL Nasıl Mezun Olunur?

Açık lise diploma notunu hesaplayabilmek için aşağıdaki detayları bilmeniz gerekir. Öncelikli olarak, geçtiğiniz derslerin geçme notunu hesaplayacağız. Bu dersin haftalık ders saatini diğer deyişle kredisini çarpacağız. Matematik dersinde 70 puan aldığınızı düşünelim. Matematik dersinin kredisi 6 olmaktadır. Buda; 70 × 6 = 420 olarak görünecektir.

Geçtiğiniz tüm derslerden aldığınız puanı o dersin kredisiyle çarpmalısınız. Daha sonrasında ise kaç ders üzerinden hesaplama yaptıysanız o kadar ders sayısına bölmelisiniz. Örnek olarak: 999/12 yapılacak ve sonuç size diploma notunuzu gösterecektir.

AÖL Kredi Hesaplama 2023 AÖL Nasıl Mezun Olunur?

Açık Öğretim Liseleri Mobil Uygulaması, yayına girdi. Açık Öğretim Liseleri Mobil Uygulaması, yayına girdi. Öğrencilerimiz Açık Öğretim Okulları Bilgi Yönetim Sisteminde yaptıkları tüm işlemleri mobil uygulama üzerinde de yapabileceklerdir. Açık lise kredi sorgulama işlemi açılmıştır. Mobil Uygulama ile öğrenciler;

 • Kendilerine gelen mesajları takip edebilecek,
 • Dönem Bilgilerini görebilecek,
 • Ders ve Kredi Bilgilerini öğrenebilecek,
 • Ders Seçim İşlemlerini yapabilecek,
 • Ders Kitaplarını indirebilecek,
 • Bildirim özelliği ile sınav tarihlerini öğrenebilecek,
 • Sınav Giriş Yeri ve Sonuçlarını öğrenebileceklerdir.

AÖL Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2023

Her AÖL sınavlarının bitmesinin ardından öğrenciler açık lise sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırıyor. Genellikle sınav sonuçları 2 hafta sonrasında görüntülenebiliyor. MEB’in resmi web sitesi üzerinden duyurular bölümünden öğrenebilirsiniz.

Bilindiği üzere öğrencilerin katılacakları dersler çoktan seçmeli 4 seçenekli 20 sorudan oluşuyor. Her sorunun puan değeri 5 üzerinden hesaplanıyor. Ayrıca açık lise sınavlarında diğer merak edilen detaya da açıklık getirelim; yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. Kısaca AÖL sınavlarında 3 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek.

Açık Lise Sınav Tarihi 2023 AÖL Sınav Takvimi

Açık lise sınavlarının sona ermesinin ardından öğrenciler bir sonraki sınav tarihlerini araştırmaya başladı. 2023 yılı AÖL sınav takvimi açıklandığında sizlere bilgi vereceğiz.

Açık Lise Sınav Sonuçları Değerlendirme

 • Sınavlarda öğrencinin sınava girdiği her ders için 4 (dört) çoktan seçmeli soru sorulacak ve her doğru cevabın değeri 5 (beş) olacaktır. Yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemeyecektir.
 • Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak, her ders için ayrı ayrı doğru cevaplar dikkate alınacak ve her soru eşit puan ağırlığına sahip olmaktadır. Açık lise geçme puanı hesaplanırken; [Puan = (Doğru sayı / Soru sayısı) x 100] formülü kullanılmaktadır.
 • Sınav sonuçlarında, doğru ve yanlış olan öğrenci yanıtlarının sayısına ilişkin veriler açıklanmayacaktır.
 • Cevap anahtarında bir hata varsa ve bu sorun Merkez Sınav Kurulu kararı ile tespit edilirse, soru (lar) iptal edilmeyecek ve bu soruların doğru cevapları dikkate alınarak değerlendirmede yer alacaktır.
 • Değerlendirme sırasında hatalı soru yada soruların olması durumunda iptal edilmesine karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılacak ve geçerli soruların puan değeri yeniden belirlenerek değerlendirme yapılacaktır.

Açık Lise Mezuniyet Şartları

AÖL nasıl mezun olunur:

 • En az 8 ve üzerinde dönemlerde sınava girmiş olmanız gerekir.
 • Alınan kredilerin 170 ve üzeri olması da gerekir.
 • Alan derslerinden alınacak kredilerin 80 ve 80’den büyük olması,
 • Zorunlu ortak derslerden geçmek veya muaf olmak gerekmektedir.
Açık Lise Kredi Sorgulama 2022 AÖL Diploma Hesaplama

AÖL Nasıl Mezun Olunur? 2023 Açık Lise Kredi Hesaplama

Açık Lise Kaç Kredi İle Biter? AÖL Nasıl Mezun Olunur?

Açık lisede okuyan öğrenciler için iki durum vardır. Kayıt yaptıran öğrencinin yaşı 18’in üzerinde değilse, yılda iki kez derslere katılma hakkına sahiptir. Öğrenci 18 yaşından büyükse kaydını yılda 3 kez yenileyebilir. Kısaca 18 yaşından küçükler 4 yılda, 18 yaşından büyükler ise 2,5 yılda mezun olabilir. AÖL ek sınavlara izin verirse, 2,5 yıl 2 yıla da düşebilir. Açık öğretim liselerinden mezun olabilmenin en belirleyici faktörü kredi olmaktadır. Peki açık lise bir sınavda kaç kredi alınabilir?

Açık Lise Bir Sınavda Kaç Kredi Alınabilir?

AÖL öğrencileri bir dönemde iki farklı ders seçerler. Bu dersler zorunlu ortak dersler ve öğrencinin isteğine göre seçmeli derslerdir. Bu dersler sonucunda sınır 35’tir. Öğrenci bir dönemde 35 dönem kredi alabilir. Diğer bir deyişle, 18 yaşın altındaki bir kişi bir dönemde 70 kredi alabilirken, 18 yaşın üzerindeki bir kişi 105 kredi alabilir.

Böylece 18 yaşın altında tam kredi alan öğrenciler 3 yılda, 18 yaşın üzerinde olanlar ise yaklaşık 2 yıl içinde mezun olabilirler.

Açık Lise Sınavda En Fazla Kaç Kredi Alınabilir? Dönemlere Göre

Açık lise sınavda en fazla kaç kredi alınabilir sorusu için dönemlere göre kredi dağılımından bahsedebiliriz. Dönemlere göre açık lise kredileri:

 • 0 ile 47 kredi 1. Dönemde
 • 48 İle 95 kredi 2. Dönemde
 • 96 ile 144 kredi 3. Dönemde
 • 144 kredi ve üzeri 4. Dönemde

Daha detaylı bilgi için Açık Lise Kredi Hesaplama 2023 Açık Lise Diploma Notu Hesaplama buradan bilgi alabilirsiniz.

Açık Lise Bitirme Taktikleri 2023 AÖL Nasıl Mezun Olunur?

 • Kayıt işlemleri detaylı takip edilmeli, sınav tarihleri ​​kaçırılmamalıdır,
 • Ders seçimlerinizi ilgi alanlarınıza göre yapmaya özen gösterin, aksatmadan ortak dersler verin,
 • Önce ortak derslerin ne olacağını belirleyin, ardından seçmeli dersleri seçin,
 • Kredilerinizi hesaplarken dikkatli olun,
 • Ortak dersleri tamamladığınızda 118 krediye ulaşırsınız, yani ortak derslerden sonra 74 kredilik seçmeli ders alarak mezun olmanız gerekir. Planlamanızı önce ortak dersler ve ardından seçmeli dersler olarak yapmanızı tavsiye ederiz.
 • İleride üniversitede öğrenim görmeyi planlıyorsanız, derslerinizi ona göre seçmelisiniz.
 • Seçmeli derslerinizi ortak derslerinizle benzer konularda olanlardan seçerseniz sınavlarda zorlanmamış olacaksınız.
 • Daha önce sorulan soruları mutlaka çözdüğünüzden emin olun, soruların AÖL’de tekrar çıkma olasılığı çok yüksektir.
 • Bir ders sınavında 3 kez başarısız olursanız, o dersten muaf olacaksınız, ancak bu mezuniyet tarihinizi geciktirecektir, bu nedenle muaf tutulan dersleri geçmeye odaklanın.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.