tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
17,9465
EURO
18,5272
ALTIN
1.041,36
BIST
2.799,72
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
28°C
İstanbul
28°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Açık
30°C
Cuma Az Bulutlu
29°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Az Bulutlu
28°C

Anaç Sığır Desteklemeleri 2022 Başvuru ve Şartları

Anaç Sığır Desteklemeleri 2022 Başvuru ve Şartları

Anaç sığır desteklemeleri, 2022 buzağı destekleme başvuru tarihleri, küçükbaş hayvan desteği 2022, Küçükbaş hayvan hibe desteği 2022, 2022 hayvancılık destekleri, Büyükbaş hayvancılık hibe desteği şartları, 2022 küçükbaş hayvan destekleri, Küçükbaş hayvan desteği 2022 hayvancılık destekleri 2022 gibi konular hakkında tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Anaç Sığır Desteklemeleri 2022 Başvuru ve Şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılında da tarım ve hayvancılık destekleri verilmeye devam ediyor. Buzağı ve inek desteklerinin yanında birçok konuda finansal destek veya hayvan dağıtımı desteği sağlanıyor. Çiftçi vatandaşlar anaç sığır ve buzağı destekleri hakkında bilgilenmek istiyor. Bu yazımızda sizlere anaç sığır desteklemeleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Anaç Sığır Desteklemeleri 2022

Büyükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz için besi sığırcılığı ve damızlık sığırların desteklenmesi konulu yazımızda tüm çiftçilerimize ve üreticilerimize, ödenecek para miktarı ve hangi aylarda ödeme yapıldığının bilgisini vereceğiz. Belirtmeliyiz ki besilik materyal anaç sığır desteklemesi 2014 yılında başlamış olup GAP, DAP, DOKAP ve KOP illerinde olacak şekilde toplam 35 ilde uygulanmaktadır.

Temel olarak desteklemede; Bakanlık tarafından dağıtılan ve destek yılının son günü tamamlanan ve kombine ya da etçi ırk boğa sperması ile suni tohumlama yoluyla tohumlanmış evcil, karma veya et cinsleri ve melez sığır yetiştiricilerine mevzuatta belirtilen yetiştirici / üretici kuruluşuna üye olmaları koşuluyla yılda bir kez ve hayvan başına ödeme yapılır.

Anaç Sığır Desteklemeleri 2022 Başvuru ve Şartları

Anaç Sığır Desteklemeleri 2022 Başvuru ve Şartları

Destekte, her yılın son gününde (31 Aralık) E-Islah ve Turkvet veri tabanlarında canlı hayvan mevcudiyeti dikkate alınmaktadır. Bu tarihten sonra elektronik yetiştirme kaydı yapılan büyükbaş hayvanlar yardım kapsamına dahil değildir. Suni tohumlama kayıtları da bakım yılını takip eden yılın 15 Şubatına kadar e-ıslahta kayıtlı olmalıdır.

2022 Yılı Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri hakkında bilgi için tıklayınız.

Anaç Sığır Destekleme Başvuru Şartları

  1. Anaç için destekleme talep eden yetiştiriciler bu desteklemeyle de talep etmiş sayılır.
  2. Herhangi bir yetiştirici / üretici kuruluşuna üye olmayan, ön soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler, destek yılının Kasım-Aralık aylarında bir dilekçe ile şahsen ve doğrudan İl / İlçe Müdürlüklerinden destekleme başvurusunda bulunabilirler.
  3. Yetiştiriciler, 31 Aralık’a kadar E-Islah ve Türkvet veri tabanlarındaki işletmelerinin sığır varlığını yeniletmelidir. Damızlıklar için yetiştirici tarafından yapılan güncellemeler 31 Aralık’tan sonra yapılan yenileme başvurusu destekleme dikkate alınmamaktadır.

Anaç Sığır Destekleme Ödemeleri

Bireysel talepler E-Islah veri tabanına İl / İlçe Müdürlüğü yetkili personeli tarafından 15 Ocak’a kadar, eksiklik ve hata durumunda destek yılı olan takip eden yıldan 15 Şubat tarihine kadar kayıt altına alınmaktadır.

E-Islah ve Türkvet 31 Aralık tarihli ve 15 Ocak tarihli E-Islah veri tabanı kayıtları, kararname ve basın açıklamasında yer alan hususlara göre, yılın 20 Ocak tarihine kadar E-süspansiyon listeleri Şikayet destek yılını takiben (İcmal 1) yayınlanmaktadır.

Sürü büyüklüğünün doğruluğuna ilişkin mevzuatta belirtilen denetimleri il / ilçe müdürlüklerince yapar ve gerekirse HAYGEM’e iletir.

31 Aralık tarihli E-Islah ve Turkvet ile takip eden 15 Şubat tarihli E-Islah veri tabanı kayıtları, kararnamede yer alan maddeler ve basın açıklamasına göre, hakediş listeleri (İcmal 2) destekleme yılını takip eden yılın en geç şubat ayının sonuna kadar e-ıslahtan yayınlanır. İl / İlçe Müdürlükleri tarafından incelenen ve onaylanan hak edişler (İcmal 2) destek yılını takip eden en geç bir yıl içinde Mart ayı sonuna kadar HAYGEM’e gönderilir.

Ödeme planları Nisan ayında HAYGEM tarafından hazırlanarak ilgili birimlere gönderilir. Destek ödemesi, destek yılını takip eden yılın Nisan ayında yapılır.

Yukarıda açıklandığı gibi, anaç sığır destekleme ödemesi almak için başvuruda bulunarak desteklerden yararlanabilir. Yeni hayvan satın almak isteyenler teşvik ve banka kredisi başvurusunda bulunabilirler.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Yetkili bakanlık tarafından sığır yetiştiriciliği için sağlanan desteklerden biri de pedigrili desteğidir. Irkların mevcut özelliklerinin bozulmaması için, damızlık sığırlara gri ırklar ve yerli topraklar için destek ödenecek, bu nedenle yıl içinde doğurmaları gerekecek. Destekleme ödemesi alabilmek için işletmenin 10 baştan az sığırı olmaması gerekir. Koruma altında yakalanacak hayvan sayısı da, toplam hayvan sayısının % 20’sini geçemez.

Çiftçilerimiz 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığından anaç sığırlara yönelik desteklerden yararlanabilecek. Anaç sığır desteklemeleri haricinde çiftçiler tarafından merakla takip edilen Buzağı Destekleri hakkında bilgi almak için linke tıklayınız.

Yorumlar

  1. Ahsen Özdemir dedi ki:

    10000 takipçimin olmasını istiyorum