Güncel Ajans

Anaç Koyun Keçi Desteği 2020 (Küçükbaş Hayvan)

Anaç Koyun Keçi Desteği 2020 (Küçükbaş Hayvan)

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilere hayvancılık destekleri kapsamında anaç keçi koyun desteği vermektedir. Bakanlığın takvimine göre küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanlara anaç keçi koyun desteklemeleri Nisan ayı başında ödeneceği bilgisi verildi. 2019 yılına ait olan anaç koyun keçi desteği ise Mart ayının sonlarında yetiştirici çiftçilere ulaştırılmıştı. Keçi ve koyun yetiştiriciliği yapan çiftçilere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından konu hakkında müjdeli haber geldi. Ayrıca Anaç koyun keçi desteklemesi 2020, Koyun küpe parası 2020, Koyun keçi desteği 2020, Koyun keçi desteklemeleri ne zaman verilecek, Devlet koyun desteği, Devletin koyun desteği şartları, Koyun keçi desteği, Koyun keçi desteklemeleri ne zaman verilecek  gibi konular hakkında yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anaç Koyun Keçi Desteklemesi

Korona virüs salgın sürecinde çiftçilere yapılacak olan destekleme ödemeleri ardı ardına açıklanıyorken, keçi ve koyun desteği ne zaman ödenecek yetiştirici çiftçiler tarafından merakla takip edilmekteydi. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, keçi koyun küçükbaş hayvancılık destekleri hakkında değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

Devlet Koyun Desteği 2020

Koyun destekleri çiftçilere Ziraat Bankası aracılığıyla vatandaşların hesaplarına yatırılmaktadır. Anaç Koyun Keçi desteği ödemeleri 80 ilde Mart ayının sonlarında çiftçilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre yatırılmıştı. Tiftik keçilerine ilave destek ödemesi ise 3 ilde 336 bin üreticiye aynı tarihte ve saatte yapılmıştı. Koyun Keçi desteklerinin ödemesi Ziraat Bankası aracılığıyla başvuru koşullarına uyan yetiştiricilerin banka hesaplarına Nisan ayının sonlarında aktarılmıştı. Devletten koyun desteği kapsamında yapılacak olan destek ödemeleri hakkında yeni bir tarih açıklandığında sizlere bilgi vereceğiz. 

Koyun Keçi Desteği 2020

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılık destekleri kapsamında Anaç Koyun Keçi desteği küçükbaş hayvan başına 25 TL olarak verilmektedir. Bakanlık tarafından verilen Anaç koyun keçi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler; 2020 yılı için geçerli olan mevzuatta belirtilen kriterlere uyarlarsa;

 • 15 ay – 90 ay arasında yaşta olan dişi hayvanlara hayvan başına 25 TL destek ödemesi yapılır. Anaç koyun keçi desteklemeleri başvuruları ise; üye olunan İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine yapılmaktadır.
Anaç Koyun Keçi Desteği 2020 (Küçükbaş Hayvan)

Anaç Koyun Keçi Desteği 2020 (Küçükbaş Hayvan)

Anaç Koyun Keçi Desteklemesi Şartları 2020

Anaç koyun, sağım koyunu olarak da bilinmektedir. Koyun ve keçi desteğinden yararlanmak için öncelikle yetiştiricilerin bağlı olduğu bölge koyun ve keçi yetiştirme derneğine başvurmanız gerekmektedir. Talepte dilekçe yazılmalıdır. Birliklerin kabul ettiği başvurular daha sonra dediğim gibi KKBS’ ye kaydedilecek. Aday listeleri 5 gün içinde müdürlüklere gönderilecektir. Talepler Üreticilerin faaliyet gösterdiği adreste yönetim tarafından yerinde incelemenin ardından icmaller hazırlanacaktır. 5 iş günü içerisinde itiraz olması durumunda değerlendirmeye alınır. Herhangi bir itiraz gelmezse karara bağlanır. Karar alındıktan sonra ikinci icmal liste il tarım müdürlüklerine bildirilir. Bildirilen icmal listenin il müdürlükleri tarafından doğrulandıktan sonra 3. icmal listesi oluşturulur ve sonuçlanan liste Hayvancılık Genel Müdürlüğüne gönderilir. Listede yer alan adayların Ziraat banka hesaplarına hayvan ödemeleri aktarılarak gerçekleştirilir.

Koyun ve Keçi Yem Fiyatları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sürü Büyütme ve Yenileme Destek Ödemeleri 2020 (Nisan)

Küçükbaş yetiştiriciliği yapan koyun ve keçi sahibi çiftçilerin merakla beklediği konu hakkında açıklama Sayın Bekir Pakdemirli’den geldi. Açıklamasında;

“Küçükbaş hayvancılıkta bir ilk olarak sürü büyütmeye yönelik ek destek planı olarak hayata geçirilen Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği’nin ödemelerini 21 Nisan tarihinde başlayacağını, koyun ve keçi yetiştiricilerimize 187 milyon lira desteğin ödemelerine cuma günü başlayacağız’” ifadelerine yer verdi.

BKZ: Sürü Yöneticisi Çoban Desteği Nasıl Alınır? Sertifikalı Çoban

2020 Yılı Hayvancılık Destekleri Nelerdir?

2020 yılında hayvancılık konusunda verilecek olan destekler aşağıdaki listede verilen destek miktarlarına göre belirtilmiştir.

 • 4 Ay ve üzeri Buzağı ve malak desteği: 350 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağı desteklemesi: 500 TL
 • Döl Kontrolü (ilave): 50 TL
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave): 200 TL
 • Anaç Manda desteği: 250 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı manda: 400 TL
 • Malak Desteği: 150 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı Malak desteği: 400 TL
 • Sürü yöneticisi desteği: 5 bin TL (01 Ocak ve 31 Aralık)
 • Koyun-Keçi desteklemesi: 25 TL/baş
 • Tiftik desteklemesi: 30 TL/baş
 • Tohum (kutu): 70 TL/adet
 • Yaş koza: 50 TL/kg
 • Arılı kovan: 15 TL/adet
 • Ana arı: 15 TL/adet
 • Damızlık ana arı: 40 TL/adet
İlginizi Çekebilir-  Ziraat Bankası Sıfır Faizli Yem Kredisi 2020

BKZ: Buzağı Destekleri 2020 Sorgulama (T.C No)

Arıcılık yaparak gelir elde etmek istiyorsanız Ziraat Bankasının %0,15 faizli arıcılık kredisinden yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası %0,15 faizli arıcılık kredisi için tıklayınız.

Koyun Küpe Parası Ne Kadar Oldu? 2020

Koyun desteğinden yararlanabilmek için hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olması ve bu destekten yararlanabilmesi için hayvanların küpeli olması gerekmektedir. Koyun ve keçiler belirtilen tarihlerde 15 ile 90 ay arasında olmalıdır. Bu aralıklar dışında kalan koyun ve keçiler desteklemelerden yararlanamazlar. Çiftçiler ise damızlık küçükbaş hayvan yetiştirici birliğine üye olmak zorundadır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği birden fazla lokasyonda yapılıyorsa ayrı ayrı başvurular yapılmalıdır. Yetiştiricilerin durumu ve hayvan sayısı ve varsa tüm bilgiler Koyun keçi sistemine kaydedilir. Veriler Koyun ve Keçi Bilgi Sistemine girileceği için verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir. Haksız ödemelerden kaçınmak için doğru bilgilerle başvurmak gerekir. Bu kriterleri karşılayan üreticilere koyun ve keçi destekleme ödemeleri yapılır. Koyun ve keçiler için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvan başına ödenen destekleme tutarı 25 TL’dir.

Koyun Desteklemesi Sorgulama E-Devlet

2020 yılında verilecek olan anaç koyun keçi destek bilgisi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleşebilmektedir. Anaç koyun keçi destek bilgisi sorgulama ekranı üzerinden T.C kimlik numarası ve e-evlet şifresi girilerek bilgiler kontrol edilebilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koyun keçi bilgi Sisteminde bulunan işletme, başvuru ve destekleme bilgilerinizi görüntülenebilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden aşağıdaki işlemlerde yapılabilmektedir.

Koyun Küpe Parası 2020

2020 için damızlık dişi kuzu ve oğlaklar için de hayvan başına verilecek olan destekleme ödemesi 100 TL olmaktadır. Bu desteğin alınabilmesi için koyun yetiştiriciliği için damızlık koyun keçi yetiştirici birliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. 2020 yılında damızlık olarak hayvan sürüsüne katılmış dişi kuzu ve oğlaklara devlet tarafından hayvan başına 100 TL ödeme yapılıyor. Tekrardan belirtmeliyiz ki koyun ve keçi başına destekleme ödemesi 15 ay – 90 ay aralığındaki küçükbaş hayvanlar için yapılmaktadır.

Anaç Koyun Desteği Ne Zaman Ödenecek? 2020

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; bütçe doğrultusunda anaç koyun keçi destekleme ödemelerinin 2020 yılında Nisan ayında ödemelerin yetiştiricilerin hesaplarına aktarılacağı açıklanmıştı. 2019 Yılı Anaç Koyun Keçi Destekleme Ödemeleri; Mart ayında yetiştiricilerin T.C kimlik numarasına göre yatırılmıştı. Yine 2019 Yılı için Sürü Büyütme ve Yenileme Destekleme Ödemeleri; Nisan ayında yatırılmıştı. 2020 yılı anaç koyun keçi destek ödemeleri açıklandığında sizlere bilgi vereceğiz. 2020 yılı hayvan başı destekleme ödemeleri hakkında bilgi için ilgili yazımızı inceleyiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.