tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,8619
EURO
10,4025
ALTIN
501,33
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Sağanak Yağışlı
20°C

Alkol Promil Hesaplama 2021 (Bir Bira Kaç Promil Eder)

Alkol Promil Hesaplama 2021 (Bir Bira Kaç Promil Eder)

2021’de alkol sınırının kaç promil olduğunu açıklıyoruz! Yazımızın devamında kaç promil ve üstüne ceza yazılır, 1 biraya kaç tane promil yazılır, etanol promil hesaplama, kanda Alkol promil hesaplama, online promil hesaplama, kandaki alkol oranı saatte kaç promil düşer, 0.50 promil kaç bira, alkollü araç kullanma cezası, alkol promil limiti, bira sayısına bağlı promil miktarlarını, promilin kaç saat sonra düştüğünü, 0.5 promil alkolün kaç bira ettiğini ve son olarak da alkol promil hesaplama, alkol sınırlarını sizler için yazımızda derledik. Hangi içki kaç promil, Alkol promil hesaplama, Promil hesaplama 2021, 1 bira kaç promil, promil hesaplama mg/dl, Alkol promil sınırı 2021, Promil sınırı kaç bira ,1 duble rakı kaç promil, Alkol ve promil hakkında tüm merak ettiklerinize yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Alkol Promil Hesaplama 2021 (Bir Bira Kaç Promil Eder)

Ortalama olarak bira sayısına göre promil miktarını paylaşacağız. Hesaplamalarımız ve araştırmalarımız sonucunda aşağıda bira ve rakı miktarlarını görebilirsiniz Bira, şarap, votka, rakı ve diğer tüm alkoller için alkol promil hesaplama ve 1 biradaki alkol miktarını, 0.5 promilin ne kadar bira olduğunu ve alkol oranlarını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Alkol Promil Hesaplama 2021 Hangi İçki Kaç Promil?

 1. %0,5 Alkol oranlı 33’lük 1 Şişe Bira: 33 promil,
 2. %0,5 Alkol oranlı 33’lük 2 Şişe Bira: 69 promil,
 3. %0,5 Alkol oranlı 33’lük 5 Şişe Bira: 1.73 promil,
 4. %0,5 Alkol oranlı 50’lik 1 Şişe Bira: 53 promil,
 5. %0,5 Alkol oranlı 50’lik 2 Şişe Bira : 10.5 promil,
 6. %0,5 Alkol oranlı 50’lik 5 Şişe Bira: 2.63 promil,
 7. %12 Alkol oranlı 1 Kadeh Şarap: 40 promil,
 8. %12 Alkol oranlı 3 Kadeh Şarap: 1.21 promil,
 9. %12 Alkol oranlı 5 Kadeh Şarap: 2.02 promil,
 10. %40 Alkol oranlı 3 Duble Rakı, Viski, Vodka: 1.26 promile denk gelir.

Bu verilere göre boy, cinsiyet, ağırlık ve kanla karışma aşamasına göre alkol oranının farklı olacağını unutmayın. Ve 0.5 = 50 promildir. Yukarıdaki paylaşmış olduğumuz veriler bu hesaba göre listelenmiştir.

Kaç Promil Alkol Cezaya Girer?

Ne kadar alkollü içki için cezalandırılacağınızı bu başlık altında öğrenebileceksiniz. Promil için sınır 0,50’dir. (1000 milimetre kanda 0,5 gram alkol) Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetindeki sürücüleri için alkol tüketimi tamamen yasaklanmıştır.

Diğer sürücüler için % 0. 50 promil ile sınırlıdır. Yani alkol limitin ardından kaç tane alkol limitinin cezalandırılacağını sorarsanız 0,50 limitinden sonra cezai cezalar sizler ile diyebiliriz. Kamu hizmetlerinde çalışan tüm çalışanların alkol etkisi altında araç kullanmaları yasaktır ve cezai hükümlere tabidir. 0.50 promil yasal sınırı yanlış sınırlandırılmıştır.

Yani 1 kadeh içki promili çıkmaz veya çıkar demek pek mümkün değil. Bunun nedeni, kandaki promil seviyesinin bir kişinin cinsiyetine, yaşına ve metabolik sistemine bağlı olarak değişebilmesidir. Ne kadar alkol cezasına çarptırılacağınızı açıklarsak, yasal sınırın üzerinde alkollü araç kullanımında cezai hükümler adınıza başlatılır. Yazımızın devamında yasal sınırın eşit olduğu bardak sayısı, alkol promil hesaplanması gibi tüm bilgileri vermeye devam ediyoruz.

Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası

Araç sahipleri ehliyeti olmadan araç kullandıkları takdirde 2.473 TL ceza öderler. Bu tutar 15 gün içerisinde ödenirse kesilen ceza tutarında %25 indirimden yararlanılarak ödenebilmektedir. Baştan belirtmek gerekirse alkollü araç kullanan sürücüler için belirli bir alkol oranı bulunmaktadır.

Bu oran; otomobil sürücülerinde 0,50 promil, diğer araç sürücülerinde ise 0,20 promil olmakta ve bu promiller üzerinde herhangi bir oran tespit edilirse cezai işlemler uygulanmaktadır. Aynı sürücü 5 yıl içinde tekrardan alkollü olarak çevirmelere yakalanırsa;

 • İlkinde 700 TL idari para cezası uygulanır ve sürücü belgesi 6 ay süre boyunca el konulur.
 • 2. defa yakalanırsa 877 TL idari para cezası kesilir, sürücü belgesi ise 2 yıl süreliğine el konulur.
 • 3 ya da daha fazlasında ise 1.407 TL idari para cezası uygulanır ve sürücü belgesine 5 yıl süre boyunca el konulur.

Promil Etkisi Ne Zaman Geçer?

Birçok içkide bulunan alkol oranı birbirinden farklı olmakta.. Bu durumda vücut ve karışımı üzerindeki etkisi de değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde promil için yasal sınır 0,5 olarak belirlenmiştir. Alkolün vücuttan atılma süresi ise 48 saat ile 72 saat arasındadır.

Alkol, alındıktan sonraki bir saat içinde vücuttan atılır. Kişiye ve bünyeye göre bu süre değişir. Ancak her saat bir vücuttan 0.1 promil atılmaktadır. Kadınlar alkolden erkeklerden daha fazla etkilenir. Çünkü midelerindeki ADH aktivitesi erkeklerinkinden daha düşük görünüyor. Ayrıca yemekle birlikte tüketilen alkol, kişiyi daha yavaş etkiler.

Bu arada belirtelim söylenenin aksine kahve içmek alkolün etkisini azaltmaz. Sonuç olarak alkol, alınmaya başladıktan sonra bir saat içinde kana karışır. Ve aldığınız alkol ve sayısına bağlı olarak promil sayısı giderek artar. Tüm bu eylemler bir saatten kısa sürede gerçekleşir. Ve kişinin metabolizma hızına göre vücuttan atılma eylemini gösterir.

Alkol Promil Hesaplama 2021 (Promil Sınırı)

Alkol Promil Hesaplama 2021 (Promil Sınırı)

Alkol Promil Sınırı 2021

Ülkemizde 2021 promil kuralları ticari araçlar ve sürücüler için sınırlı olmakla birlikte, kamu sektörü için tamamen yasaklanmıştır. Yasal sınır, kullanıcılar için 1 litre kanda yarım gram alkol ve ticari araç sahipleri için 0,20 promil olarak belirlenmiştir. Örneğin, 0.50 promil 100 milimetreye denk gelir. Bu, kanda 50 miligram alkol bulunduğunu gösterir.

Bu duruma göre 50/100 = 0,50 promil alkol olarak kabul edilir. 0.2 promil seviyesinden sonra alkol seviyesi yükseldikçe promil sınırı da aşılacaktır. Kana karışma etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte % 0,50 promile denk olacak şekilde alkol içmek iyi bir yaklaşım değildir. Çünkü alkol türlerinin oranları birbirinden farklıdır. Bu durum trafikte size zarar verebilir. Peki alkollü araç kullanma cezası 2021 ne kadar? yazımızın devamında bu soruya yanıt bulabilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Alkollü araç kullanmanın cezası size pahalıya mal olabilir. Hatta aracınızda bile olabilirsiniz. Ülkemizde alkol kontrolünün amacı kandaki alkol miktarını ortaya çıkarmaktır. Ölçümler nedeniyle 0,50 promilden fazla ölçüm yapılan alkollü sürücülerin trafiğe girmesi uygun değildir. Ve cezai cezalar uygulanır.

Alkolmetre ile yapılan bu ölçümde, alkol oranınız 0,50’nin üzerinde ise cezalara hazırlıklı olun. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 48/5 maddesi uyarınca önce para cezası verilir ve sürücü ehliyeti trafik polisi tarafından 6 ay süreyle haczedilerek araç kullanılması yasaklanır. 2021 yılının Ocak ayında belirlenmiş olan alkol ceza tutarı;

Alkollü Araç ile İlk Yakalanmada 1.228,00 TL
Alkollü Araç ile 2. Kez Yakalanmada 1.539,00 TL

Gelen trafik cezalarının ödenmesi için yasal süre 15 gündür. Erken ödeme yapılması halinde ceza tutarlarına % 25 indirim uygulanacaktır. Uygulanan indirim tutarları;

1 Defa Yakalanmış İndirim Uygulama Tutarı 920- 925 TL
2. Defa Yakanmış İndirim Uygulama Tutarı 1.150,00- 1.155,00 TL

İndirim uygulandığında ödenecek olan ceza tutarları yukarıdaki tabloda belirtilmektedir.

Aynı sürücü bu suçu ikinci kez işlerse; Kanunun ilgili maddesine göre 5 yıl içerisinde ilk kez 6 ay, ikinci kez 2 yıl ve üçüncü veya daha fazla yakalanmasında 5 yıl olacak şekilde trafik yetkilileri tarafından ehliyetine el konulacaktır. Ayriyeten, alkollü araç kullanımında adınıza kayıtlı cezalarınızı sorgulamak artık çok kolay.

Online sistem ile e-devlet girişleri yaparak cezai borcunuzu öğrenebilirsiniz. Bu durumda aracınız kiralanmış ise cezanız aracı kiraladığınız firmaya gidecek ancak cezası sizin adınıza olacaktır. Unutmayın, alkollü araç kullanmak ciddi can kaybına neden olabilir!

10’dan Sonra Alkol Satış Cezası 2021 hakkında bilgi için linke tıklayınız.

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Araç sürücüleri için trafik alkol limiti 0,5 promil ve ticari araç sürücüleri için 0,2 promil limiti vardır. Kamu kurumlarında çalışanlar için böyle bir sınırlama yoktur. İçki içerken trafiğe yakalanan sürücünün 0,2’den fazla olması halinde kişi hakkında dava açılacak ve yargılananlar TCK’nın 179’uncu maddesine göre cezalandırılacak.

Mahkeme kararına göre ceza ödemeyen ve aynı şekilde tekrar tutuklanan kişilere sürücü belgelerine el konulması ve 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Emniyetin alkol ve tütün para cezaları ile ilgili beyanlarını ve bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yasal Alkol Sınırı Kaç Kadehe Eşit?

Ülkemizde yasal sınır kamu görevlileri ve ticari araçlar harici için 0.50’dir. 45 yaş civarında 70-75 kg ağırlığındaki erkek aday için yasal limit, 50 cc. biraya eşittir. 1 duble rakı, duble rakı ve 2 bardak şaraba da eşdeğerdir. Ortalama olarak 40-45 yaş arası 70 kilogram kadın için bu oranlar yarıya indirilebilir. Unutmayın, 2 bardak bira veya bir bardak rakı, votka, kanınızdaki alkol miktarının tam olarak 0,50 (50) promil olacağı veya devam etmeniz anlamına gelmez. Yaşa, kiloya ve genetik yapıya göre bu durum değişir.

Yapılmış olan hesaplamalar kadar içseniz bile kanınızdaki alkol içeriğinin kandaki alkol ölçüm cihazından daha yüksek olabileceğini unutmayın. Bu, promil aracıyla ilgili olabilir. Veya kullandığınız alkol ve sigarayla ilgili olabilmektedir.

Alkolmetreye Üflememe Cezası

Trafik polisleri tarafından üflenmeniz gerektiğinde alkol sayacına üflemek istemezseniz bu durumda 2021 yılı için 3.520 TL idari para cezası verilecektir. Para cezası dışında da ehliyetiniz ile aracınıza 2 yıl süre ile el konulabilmektedir. Promilde çıkan miktar kadar para cezası almanız daha kolay bir yol olacak. Bu durumda üflememe cezası iptal edilecektir.

Ve aynı zamanda, promilin ne kadar olduğunu görmek istediğinizde, polis bunu kişiye göstermek ile yükümlüdür. Bu durum belirtilmezse, Sulh İdare Ceza Mahkemesine başvurarak cezaya itiraz etme hakkına sahipsiniz. Dilerseniz karayolu trafik yönetmeliği mevzuatı inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Motosiklet Alkol Sınırı

Motosiklet sahipleri için alkol kısıtlamalarını kısaca ele alırsak; sürücüler için 0,5 oranının normal olduğunu düşünmeyin! Motosikletçilerin alkol promil hesaplama için 2021’de 0,20 / 0,25 oranları arasında değişiyor. Yani bu oranı aştığınızda tüm cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.