Güncel Ajans

81 ile Damızlık Düve Hibesi Verilecek! 2021 Başvuru Şartları

81 ile Damızlık Düve Hibesi Verilecek! 2021 Başvuru Şartları

Çiftçilere 81 il için damızlık düve hibesi veriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığından elde edilen bilgiye göre 81 ile damızlık düve hibesi verilecek. Bu proje ise 2023 yılına kadar devam edecektir. Düve Desteği şartları, Damızlık düve Kredisi Şartları, Yüzde 40 hibe düve şartları, Düve alım desteği 2020, Düve hibe projesi, Büyükbaş hayvancilik hibe desteği şartları gibi konuları içeriğimizde bulabilirsiniz.

81 ile Damızlık Düve Hibesi Verilecek!

Tarım ve Orman Bakanımız tarafından verilen müjdeye göre 81 ilimizde düve desteği projesi uygulanacak. Bunun haricinde etçi buzağı yetiştiren çiftçilere buzağı desteklemesine ilaveten 250 TL. tutarında daha destek ödemesi yapılacağını açıkladı. Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projelerinde yer almakta olan iller haricinde diğer illerde de bu projenin yaygınlaştırılacağını açıkladı.

Damızlık Düve Kredisi Ziraat Bankası bilgi almak için tıklayınız.

İllere Düve Desteği

2023 yılına kadar verilecek olan damızlık düve hibesi Resmi Gazete’de yayınlanmış olan 2019/16 sayılı tebliğname ile sağlanmaktadır. 81 ile çıkarılan damızlık düve hibesi illeri aşağıda sıralanmıştır.

Güneydoğu Anadolu Projesi Kapsamında Desteklenen İller

 1. Ağrı
 2. Ardahan
 3. Erzurum
 4. Hakkari
 5. Elazığ
 6. Malatya
 7. Muş
 8. Erzincan
 9. Iğdır
 10. Kars
 11. Van
 12. Tunceli
 13. Bitlis
 14. Bingöl

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Hesaplama (DAMIZLIK DÜVE) görüntülemek için yazımıza tıklamanız yeterli.

Güneydoğu Anadolu Projesi Kapsamında Desteklenen İller

 1. Batman
 2. Adıyaman
 3. Kilis
 4. Gaziantep
 5. Mardin
 6. Siirt
 7. Şırnak
 8. Diyarbakır
 9. Şanlıurfa
81 ile Damızlık Düve Hibesi Verilecek

81 ile Damızlık Düve Hibesi Verilecek

Doğu Karadeniz Projesi Kapsamında Desteklenen İller

 1. Bayburt
 2. Artvin
 3. Gümüşhane
 4. Giresun
 5. Rize
 6. Ordu
 7. Tokat
 8. Samsun
 9. Trabzon
 10. Sivas

Konya Ovası Kapsamında Desteklenen İller

 1. Karaman
 2. Konya
 3. Niğde
 4. Aksaray
 5. Kırıkkale
 6. Kırşehir
 7. Nevşehir
 8. Yozgat

Hangi Projelere Hibe Veriliyor?

 1. İnşaat yatırımlarına %50 hibe,
 2. Ahır, Ağıl tadilatına %50 hibe,
 3. Damızlık düve alımına %50 hibe,
 4. Ekipman alet ve makine alımına %50 hibe,
 5. Damızlık boğa alımı Konya Ovasında yer alan illeri kapsamamaktadır.

Damızlık Düve Hibesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Damızlık düve hibesi almak için Bakanlık sistemlerine kayıtlı olmak şartıyla;

 1. En az 10, en fazla 50 baş anaç sığır
 2. En az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli

işletme sahibi olmak gerekir. Elbette çiftçilerin en az 1 sene önce bu sistemlere kayıt yaptırmış olması gerekiyor.

Hibe Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

 1. 01 OCAK – 31 MART 2020,
 2. 01 OCAK – 31 MART 2021,
 3. 01 OCAK – 31 MART 2022,
 4. 01 OCAK – 31 MART 2023

2020 yılı damızlık düve hibesi başvuru tarihi sonlanmıştır. 2021 yılı için belirlenen tarih aralığında damızlık düve hibesi başvurularını yapabilirsiniz. Projeye dair ayrıntılı bilgileri Tarım ve Orman İl / İlçe Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Hibe Desteği hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyiniz.

İlginizi Çekebilir-  En Çok Süt Veren Keçi Cinsleri (Her Sağımda 10 Litre)

TKDK Hibe ve Destekler

Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumunca verilen hibe ve destekler devam etmektedir. Çiftlik faaliyetlerinin desteklemesi kapsamında 6. çağrı ilanı ile aşağıda yer alan illerimize belirtilen oranlarda hibe desteği sağlamaktadır.

%65 Hibe Verilen İller;

Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat.

%55 Hibe Verilen İller;

Afyonkarahisar, Amasya, Aksaray, Ankara, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Elazığ, Giresun, Kahramanmaraş, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon, Uşak, Van.

TKDK Destek Verilen İller Listesi tıkla ve öğren!

Yüzde 40 Hibe Düve Şartları

Küçük Aile İşletmelerine belirli sayıda hayvan alımına %40 hibeli damızlık hayvan verilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından TÜRKVET’e kayıtlı işletmesi olan yetiştiriciler, işletme kapasitesini 10 başa tamamlayacak şekilde desteklenecek ve düve alım bedelinin %40’ı hibe olarak verilecektir. Düve alım desteği başvuru şartları ise;

a) Yetiştiricinin işletmesinin, 1/1/2019 tarihinden önce TÜRKVET’e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir.

b) Bir işletme; kapasitesini 10 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.

c) Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler; *Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Bleu *Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard *Sütçü Irklar; Jersey (Karadeniz Bölgesindeki İller), Holstein *Manda

d) Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin % 40’ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen desteklemeye esas 2019 yılı gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 7.500 TL/baş, gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.

e) Düveler/mandalar; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilir. Hayvanlar, Kararın yayımı tarihi itibarıyla TÜRKVET’te kayıtlı ve yurt içinden temin edilmiş olmalıdır.

g) Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur. Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM’den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır.

ğ) Gerek görülmesi halinde düve/manda temini ve ilgili düzenlemeler HAYGEM’ce yapılır.

Başvurular, işletme sahibi tarafından dilekçe ile Düvelere/Mandalara Gebe veya boş düvelere alım desteği müracaatları belirlenen tarihler arasında İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine şahsen olarak yapılacaktır. Düve alım desteğine gerçek ve tüzel kişiler sadece bir işletme için başvuru yapabilirler. 2020 – 2021 yılı damızlık düve alım desteği tarihleri açıklandığında sizlerle paylaşacağız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.