tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2999
EURO
35,1037
ALTIN
2.411,00
BIST
10.408,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları 2023 (GÜNCEL)

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları 2023 (GÜNCEL)

65 yaş aylığı nasıl alınır, 65 yaş aylığı başvuru şartları, 65 yaş aylığı başvuru e-devlet, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı 65 yaş aylığı sorgulama, PTT 65 yaş maaşı sorgulama, 65 yaş aylığı dilekçe örneği, 65 yaş aylığı PTT kartı nasıl alınır, 65 yaş maaşı şartları, 65 yaş aylığı başvuru için gerekli evraklar gibi konular hakkında tüm merak edilenler 65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları 2023 (GÜNCEL) başlıkla yazımızda..

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

T.C vatandaşı, 65 yaş üstü, sosyal sigorta kurumu, emeklilik sandığı, Bağkur kapsamında aylık geliri bulunmayanlar yaşlılık aylığı alma şartlarını taşıyan kişiler yaşlılık aylığından yararlanabilir. Yaşlılık aylığı 100 liradan 200 liraya kadar değişen miktarlarda ödenir. Emekli maaşı alacak kişinin sağlık durumu, maddi durumu gibi çeşitli konuların değerlendirilmesinin ardından aylığı alıp almayacağına karar verilir. Yaşlılık aylığı, kişinin malvarlığı incelenerek tüm koşullar sağlandıktan sonra verilir. Tüm bu konular doğrultusunda yaşlılık aylığı kaydı, yardıma muhtaç kişilere yönelik bir hizmettir.

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları 2023

Yaşlılık aylığı alabilmek için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan herkes yaşlılık aylığı başvurusunda bulunabilir. Ancak unutulmamalıdır ki yaşlılık aylığı taleplerindeki usulsüzlükler dikkatlice incelenir, taleplerinde yapacakları usulsüzlükler nedeniyle bazı sorunlar yaşanabilir. Sahte belgeyle başvurulara cezai işlemler tabi tutulabilir, bu nedenle bu konulara çok dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır. Bu koşulları yerine getiren herkes, yaşlılık aylığı alma hakkına sahiptir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

Yaşlılık aylığı başvurusunda bulunanların ikamet ettikleri illerin valiliklerine ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına başvurmaları gerekmektedir. Yapılan başvurular neticesinde yukarıda sayılan şartları sağlayan kişilerin gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra kişiye yaşlılık aylığı ödenir. Gerekli koşulları sağlamayan kişiler yaşlılık aylığı hakkına sahip değildir. Sahte belge gibi yaşlılık aylığı başvurusunda usulsüzlük yapanlara cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru ve Fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

65 Yaş Maaşı Ne Kadar? 2023

Vatandaşın geliri kişi başına düşen gelirin altında ise, gerekli koşulları sağlayan 65 yaş üstü kişilere yaşlılık aylığı verilmektedir. 65 yaş aylığına yapılacak zam tutarı, 2023 asgari ücret maaşının belirlenmesi ardından duyuruldu. 65 yaş aylığı için yeni rakam belli oldu. Buna göre 65 yaş aylığı 1.296 TL olarak ödenecektir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? (Yaşlılık Maaşı)

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2023 (Yaşlılık Maaşı)

65 Yaş Aylığı Kimlere Verilir?

Yukarıda da sıraladığımız gibi yaşlılık aylığı alma şartlarına uygun olan olan yani T.C vatandaşı 65 yaşını dolduran Sosyal Güvenlik Kurumlarından aylık geliri olmayan muhtaçlık gelirinden az gelire sahip olan kişiler 65 yaş yaşlılık aylığı gelirinden faydalanabilmektedir. Yaşlılık maaşı almak için başvuruda bulunan kişinin ailesi ile birlikte değerlendirilmesi durumu ortadan kalkmıştır. Yapılan düzenlemeler ile birlikte artık yaşlılık aylığı almaya aday olan vatandaşlar çocukları ile değil yalnızca kendisi ve varsa eşi ile değerlendirilecektir.

65 Yaş Aylığı Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Koşullar uygun olan yaşlı vatandaşlarımız öncelikle bulundukları ilçede Kaymakamlara bağlı SYDV İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmalıdır. Bu vakıflardan alacakları muhtaçlık belgesi ile sosyal güvenlik kurumuna başvurarak yaşlılık aylığı alabilirler. Vakıf tarafından kişi için incelemeler yapılır. Sosyal sorgulama bunun anlamı; Ev ziyareti, çevre araştırması çerçevesinde elde edilen tüm bilgileri içerir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra başvuru sahiplerinin ihtiyaç sahibi olup olmadığına karar verilir.

Başvuru sahibinin muhtaç olduğu tespit edildiğinde, başvuru belgesi sosyal güvenlik kurumuna gönderilir. Gerekli prosedürlerden sonra aylık olarak bağlanır. Tüm emeklilik çalışmaları ve işlemleri talep tarihinden itibaren bir ay içinde tamamlanmalıdır. Kanunda belirtildiği üzere, 65 yaşını doldurmuş tüm muhtaç vatandaşlara maaş ile ilgili kanun hükümlerine ekteki başvuru formu ile birlikte başvuruda bulunulabilir. 65 yaş aylığı başvuru için gerekli belgeler;

 1. Muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesi,
 2. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 3. İkametgah belgesi

Kanunda belirtildiği gibi 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkındaki kanunun tüm hükümleri yerine getirildikten sonra  Sosyal Güvenlik kurumu tarafından verilen yaşlılık aylıkları ölüm, feragat, muhtaçlığın kalkması, vatandaşlıktan çıkılması ve aylığın 2 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması halinde SGK’dan gelir aylık alınmaması ve prim ödenmemesi durumlarında kesilir.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Ödenir? 2023

Yaşlılık aylığı almaya aday olan kişiye yapılan tüm incelemelerin ardından aylık bağlanması durumunda ilk aylıklar T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından diğer aylıkları ise PTT şubeleri aracılığıyla yapılır. 65 yaş yaşlılık aylıkları yılın Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenir. Ödeme günleri vatandaşın doğum yılının son rakamına göre belirlenmektedir.

 1. Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar 9. günde
 2. Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar 8. günde
 3. Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar 7. günde
 4. Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar 6. günde
 5. Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar 5. günde aylıklarını alabilirler.

Yaşlılık Aylığında Yeni Düzenleme 2023

Yaşlılık aylıklarını hala 1000 TL’ nin altında alanlar bulunmaktadır. Yapılan düzenleme ile 1.000 TL’ nin altında maaş kalmayacak. Örneğin 730 TL aylık alan bir emeklinin maaşına 270 TL artış yapılacak ve maaşların 1.000 TL’ ye tamamlanması sağlanacaktır. Yaşlılık aylığı alamayacak kişiler de ise;

 1. Hane geliri asgari ücretten fazla olan kişiler,
 2. Herhangi bir geliri olanlar,
 3. SGK’dan emekli olan kişiler,
 4. Nafaka alanlar,
 5. Sigortalı olarak çalışanlar yaşlılık aylığı alamayacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.