Güncel Ajans

65 Bin TL. Hibe Desteği 2020 (Hükümlü ve Engellilere)

65 Bin TL. Hibe Desteği 2020 (Hükümlü ve Engellilere)

İŞKUR aracılığıyla 2020 yılında da kendi işyerini açmak isteyen eski hükümlülere ve engelli vatandaşlara hibe desteği verilmeye devam etmektedir. Vatandaşlar devletin sağlamış olduğu destek için eski hükümlülere hibe başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyor. 2020 yılı için hazine destekli bu hibe için kaç para verilecek? Engelli ve eski hükümlü istihdamı için başvurular nasıl yapılacak? Cezaevinden tahliye olan eski hükümlülere kredi desteği ya da engelli emekli vatandaşlara devlet desteği miktarını ne kadar olacak? İŞKUR engelli ve Eski hükümlülere hibe desteği 2020 şartları nelerdir? İŞKUR engelli ve eski hükümlü istihdamı 2020/1. dönemi proje Başvuruları ne zaman bitecek? KOSGEB engelli hibe şartları 2020, Engelli kendi işini kurma projesi başvuru formu nasıl doldurulur? gibi merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

İşkur Eski Hükümlülere ve Engellilere Hibe Desteği Şartları 2020

2020 yılı için İŞKUR aracılığıyla eski hükümlü ve engellilere yönelik verilecek olan devlet destekli hibe, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı. Bakan Selçuk, engelli vatandaşların kendi işyerlerini açmaları için verilecek destekler hakkında bazı açıklamalar yaptı. Buna göre Sayın Bakan;

“Engellilerimizin kendi işlerini kurmalarına yönelik projeler, mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve iş yerine uyumlarının sağlanması, engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojileri, korumalı iş yeri desteğine yönelik projelere destek vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Engelli vatandaşlara yönelik başlatılan projeler ülkemizde 2014 yılında başlamış ve toplamda 96 milyon 944 bin TL’lik destek sağlanmıştır. Birden fazla engelli bu destekler sayesinde kendi işinin kurmuştur. Ortalama olarak 2.291 engelli vatandaşımız iş sahibi olmuştur.

Girişimcilere hibe veren kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Engellilere İş Kurma Desteği 65 Bin TL

Geçtiğimiz yıllarda kendi işyerini açmak isteyen eski hükümlü ve engelli vatandaşlara devlet tarafından 50 bin TL hibe desteği verilmekteydi. Bu hibe desteğinde değişiklikler oldu ve buna göre 2020 yılı itibariyle destek miktarı 65 bin TL’ye çıkarıldı. Gerekli koşulları taşıyan ve projeyle beraber başvuran eski hükümlü ve engelliler devletten geri ödemesiz 65 bin TL alabilmektedir. Bu desteği alabilmek için elbette gerekli şartların taşınması ve açıklanan başvuru tarihlerinde belirtilen yöntemlere başvuru yapılması gerekiyor.

 1. Kuruluş işlemleri desteği kapsamında 5 bin TL’ye kadar,
 2. İşletme giderleri desteği kapsamında 15 bin TL’ye kadar,
 3. Kuruluş desteği kapsamında 45 bin TL’ye kadar desteklerden faydalanılabilmektedir. 

65 bin TL’lik hibe desteğine başvuru yeri ise: Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüklerine şahsen ya da mail yoluyla başvurular iletilebilmektedir.

65 Bin TL. İşyeri Açma Hibe Desteği

65 Bin TL. Hibe Desteği 2020 (Hükümlü ve Engellilere)

Eski Hükümlülere 65 Bin TL Hibe Şartları

Ceza infaz kurumlarından tahliye olan ve denetimli serbestlik hükümlerine göre serbest bırakılan hükümlüler, gerekli şartları sağlamaları halinde bu destekten yararlanabilirler. Ülke genelinde devam eden corona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında cezaevlerinden binlerce hükümlü izinli olarak evlerine gönderilmişti.

İlginizi Çekebilir-  En Uygun Kredi Veren Bankalar 2020

31 Temmuz 2020 ile 30 Eylül 2020 tarihleri aralığında Adalet Bakanlığı tarafından bu süre 2 ay daha uzatıldı. Yapılan son açıklamaya göre cezaevi izinleri 30 Kasım 2020 tarihine kadar 2 ay daha uzatılmıştır. Cezaevleri izinleri uzatıldı mı? konu hakkında bilgi almak için yazımıza tıklayınız.

Cezaevlerinde izinlerin uzatılmasıyla birlikte izinde olan hükümlüler tahliye olmadıkları için bu destekten yararlanmalarının mümkün olmadığı değerlendirilmektedir. Fakat yine de İŞKUR Müdürlüklerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlü İstihdamı 2020/2. Dönemi Başvuruları

İş-kur tarafından Haziran ayında yapılan açıklamaya göre hibe desteği başvuruları 8 Haziran 2020 tarihinde başlamıştır. Başvurular ise 17 Temmuzda sona ermiştir.. Vatandaşların bu tarihler arasında hazırladıkları projeleri İŞKUR Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Yeni başvuru tarihleri açıklandığında sizlere bilgi vereceğiz. Başvuru tarihleri, şartları, gerekli belgeleri ve tüm merak edilenleri görüntülemek için başvuru rehberini buradan inceleyebilirsiniz.

Engelli ve Hükümlü Hibe Desteği Şartları

İŞKUR aracılığıyla aşağıda belirtilen projeler için de hibe desteği vermektedir Bu projeler ise;

 1. Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler,
 2. Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
 3. Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,
 4. Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,
 5. Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
 6. Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

Proje başvurusunu yapan engelli ve eski hükümlülerin projeleri aşağıda belirtilen puanlara göre değerlendiriliyor. Bunlardan bazıları ise;

 • Tasarım ve Uygulama Kapasitesi: 60 puan
  • Beklenen sonuçlar: 5 puan
  • İşbirliği yapılan kurum ve kuruluşlar: 10 puan
  • Projenin amacı, hedefleri ve gerekliliği: 15 puan
  • Projenin konusu, uygulaması, faaliyetler, riskler: 10 puan
  • Projenin tasarımı ve uygunluklar: 20 puan
 • İstihdama Katkı: 20 puan
 • Bütçe Yapısı: 10 puan
 • Sürdürülebilirlik: 20 puan

Yukarıda listelenen proje ve puanları belirtilmiştir. Hibe desteğinden yararlanabilmek için belirtilen kriterlerde puanlama yapılmakta ve tam puan alan vatandaşlar kolaylıkla hibe desteği alabilmektedir.

KOSGEB Engelli Hibe Şartları 2020

Kendi işini kurmak isteyen tüm vatandaşlara KOSGEB tarafından girişimcilik desteği verilmeye devam ediyor. 2020 yılında 60.000 TL. Ve 370 bin TL. geri ödenemez bir hibe sağlanmaktadır. Bunun için tahliye edilen hükümlü ve engelli vatandaşlar, geleneksel ve ileri düzey girişimcilik programlarına kayıt olabilirler. Girişimcilik eğitimlerini tamamlayan engelli vatandaşlarımız, engelli bireylere sağlanan faydalardan yararlanmak için KOSGEB Destekleri 2020 Yeni Girişimci Desteği hakkında tüm detayları öğrendikten sonra hibe şartlarını sağladıkları takdirde başvuru yapabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.