krediler ihtiyaç kredisi maddi yardım iş fikirleri desteklemeler ödemeler
DOLAR
7,4642
EURO
9,0240
ALTIN
438,14
BIST
1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yoğun Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Yoğun Kar Yağışlı
Pazartesi Kar Yağışlı
3°C
Salı Çok Bulutlu
5°C
Çarşamba Çok Bulutlu
7°C
Perşembe Az Bulutlu
10°C

6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? (YENİ ESNAF)

6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? (YENİ ESNAF)

Esnaflar, yeni dükkan açan vatandaşlar 6 aylık vergi levhasına kredi nasıl alınır araştırmasını yapıyor. 6 aylık vergi levhasına kredi veren bankalara başvuru yapılarak kişiler işletmeleri için ilk kuruluş sürecinde destek alabilmektedir. Kobi bankacılığı hizmeti sunan finans kuruluşlarıyla beraber BBDK kayıtlı bankalarda kredi teamülleri kapsamında kişilere finans olanağı sunmaktadır. 6 aylık vergi levhasına esnaf kredisi nasıl alınır, vergi levham yeni kredi alabilir miyim gibi soruları soran esnaflara bu içeriğimizi hazırladık. Okumuş olduğunuz bu yazıda vergi levhasıyla kredi çekmek, ticari kredi kartı, şahıs firmalarına verilen ve vergi levhası bulunana kullandırılan araç kredisi ve yeni esnaflara matrahsız vergi levhası, Basit usul vergi levhası ile kredi, Vergi levhası ile kredi, Vergi levhası üzerine kredi kartı, Vergi levham yeni kredi alabilir miyim, Vakıfbank esnaf kredisi, Yeni esnaf olan Kişi kredi Çekebilir mi, Ticari Kredi gibi konular hakkında bilgi verdik.

Kobi kredileri işletmelerin sermayeleri için rotatif bir finansman kaynağıdır. Belirli dönemler için faiz ödemesinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Aylık kazancını ve aylık ödemelerini hesaplayan firmalar için eşit taksitli ticari krediler daha çok tercih edilir. Aylık taksitli kredi; işyerinin yenilenmesi, mal alımı, SGK ödemesi, vergi ödemesi ve maaş ödemesi gibi alanlar için kullanılır.

6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnafların herhangi bir bankadan kredi alabilmeleri için banka ile ticari ilişkilerinin olması gerekir. Bu ticari ilişkiye Kobi Bankacılığı veya ticari kredi denir. Esnaf finansal ilişkin kurduğu bankaya işletmesini tanıtmak amacıyla bir takım evraklar teslim etmektedir. Banka, işletme gelirini, yıllık ve aylık ciroyu, işletme sermayesini ve diğer konuları tanımakta ve 6 aylık vergi levhası ile esnaflar için belirli bir kredi limiti açmaktadır. Bu limit dahilinde mal sahibi veya iş ortakları tarafından yapılan finansal talepler karşılanır ve işyerlerinin aylık ödeyebilecekleri limit kadar ticari kredi verilir.

Buradaki en önemli nokta, yeni esnafların yıllık ve aylık ciro fırsatlarının sınırlı olması ve işletmenin yeni konumu nedeniyle bir bilanço sağlayamamasıdır. Bu nedenle bankalar, esnafların en az 6 aylık bir vergi levhasına sahip olması şartını öne sürmektedirler.

6 Aylık Vergi Levhasına Kredi Nasıl Alınır? (YENİ ESNAF KREDİSİ)

6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? (YENİ ESNAF KREDİSİ)

Ticari Krediler Çeşitleri Nelerdir?

Bankalar ticari kredileri mevzuat hükümlerine göre verir. Bu hükümlere göre bankalar çeşitli kredi paketleri belirlerler ve bu paketlerden hangisi yeni esnaf için uygun ise o krediyi sunular. Bunlardan bazıları ise;

 • Nakdi Krediler: Nakit ihtiyaçların karşılanmasına yöneliktir. Bunlar; Spot, Rotatif, Ticari, Kredili Mevduat hesabı, İştira, İskonto, Ticari araç, Döviz ve dövize endeksli finansman.
 • Gayri Nakdi Krediler: Peşin para ödenmesi haricinde verilen finansal destekler olmaktadır. Bunlar ise; Teminat mektupları, Harici Garantiler, Akreditifler, Aval ve kabul, Referans Mektupları olarak sıralanabilmektedir.
İlginizi Çekebilir-  Esnafa 500 Bin TL Kooperatif Kredisi ve 200 Bin TL Kredi 2021

Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? 2021 (Yeni Esnafa) incelemek için tıklayınız.

Vergi Levhası Nasıl Alınır? 2021

Vergi levhası için yapılan başvurular artık GİB internet sitesinden yapılabilmektedir. Bunun için kullanıcıların https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=eTbl adresinden giriş yapmaları gerekir. Giriş yapıldıktan sonra aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 1. Sorgulamalar
 2. Vergi Levhası İşlemleri
 3. Vergi Levhası Oluştur

Yukarıda sıralanan işlemlerin ardından vergi levhası oluşturulmaktadır. Görüntüle/ Yazdır seçeneği ile sistemden vergi levhasının çıktısı alınabilmektedir. Ayrıca yeni işletmeler vergi dairesine işe başlama bildirimini yapma zorunluluğu vardır. İşe başlama bildirimi için;

 • Şirket ortaklarının noter onaylı imza sirküleri,
 • Onaylı nüfus cüzdanı örnekleri,
 • İşyerine ait ikametgah belgesi olması gerekir.

Ticari Kobi Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

İşletmeye ticari hesap açtırmak için sizden istenen evrakların listesi;

 • Vergi Levhası,
 • Şirket Ana Sözleşmesi,
 • Faaliyet Belgesi ya da Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Şirket sahiplerinin kimlik belgesi fotokopileri,
 • İşletme sahibi ya da ortaklarının imza beyannameleri,
 • Ortaklık var ise buna ait bir sözleşme belgesi.

Vergi Levhası ile Kredi Çekmek

Esnaflar herhangi bir banka şubesine finansman için başvurur. Başvuruda çekilecek kredinin hangi amaçla kullanılacağını ve ne kadar kredi gerektiğini belirtir. KOBİ ilişkileri uzmanının yaptığı talepte esnaflar için en uygun paket belirlenir ve bu kredinin nasıl geri ödeneceğine dair evrak ve belgeler istenir. 6 aylık vergi levhasından yararlanan esnaflar, geçmişe dönük 6 aylık dönem için işletmelerinin cirosunu kanıtlayan belgeleri banka şubesine sunar. Bu adımın sonunda bankanın esnaf kredisi değerlendirme aşamasına geçilir. Değerleme sonucunda kredi onaylanır ancak talep edilen kredi tutarı ve vade süresi esnaf tarafından istendiği gibi olmayabilir. Banka, onaylanan geri ödeme planını esnafa bildirir. Daha sonra kredi sözleşmeleri imzalanır ve kredi tutarı esnafın işletme hesabına yatırılır.

6 Aylık Esnafın Kredi Alabilmesi Nasıl Olur? 2021

Bankalar, teminat vermeden önce esnaflara aylık gelirlerine göre geri ödeme gücünü esas almaktadır. Bunun dışında banka için en önemli konu kredinin kullanım amacıdır. Bu amaçla banka şubeleri teminat istemektedir. Örneğin, bir işletmeyi satın almak için bir kredi çekilirse, satın alınan işletme için bir ipotek verilir. Diğer krediler için teminatlar, KOBİ finansman verilerine göre belirlenir. Firmanın mali durumu burada önemlidir. Banka paranın geri ödenmesiyle ilgili bir sorun tespit ederse bu sefer ipotek başvurusunda bulunabilir.

6 Aylık Vergi Levhasına Kredi Veren Bankalar

 1. Ziraat Bankası,
 2. Vakıfbank,
 3. Halk Bankası,
 4. TEB,
 5. QNB Finansbank,
 6. Yapı ve Kredi Bankası,
 7. Denizbank,
 8. OdeaBank,
 9. İş Bankası,
 10. HSBC.

Vergi Levhası Üzerine Kredi Kartı Alınır mı?

Yukarıda adı yazılı olan herhangi bir bankadan 6 aylık vergi levhası ile ticari KOBİ kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka seçerken, ticari kredilendirme alanında birlikte çalıştığınız bir banka seçmeniz önemlidir. Ayrıca bilindiği gibi ticari kredi kartlarının limitleri de oldukça yüksektir. Limit, şirket tarafından sağlanan belgelere ve bilançoya göre banka tarafından belirlenir. Yüksek miktarda mal vb. alışverişlerinizde bu kredilerden yararlanabilirsiniz. Vakıfbank Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir? (Sıfır Faizli) bilgi almak için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.